ITB Berlin: Mød Emirates på årets messe
1.3.2024 14:12:28 CET | Emirates | Pressemeddelelse
Emirates er tilbage på ITB Berlin fra 5. til 7. marts. Messen byder bl.a. på muligheden for at prøvesidde sæderne i luftfartsselskabets meget roste Premium Economy-kabine og den luksuriøse First Class Suite.

Det er ikke hver dag, man får muligheden for at opleve Emirates' berømte First Class Suite og luftfartsselskabets senest tilføjede rejseklasse, Premium Economy. Men på årets ITB i Berlin er der en unik mulighed for at opleve begge produkter – endda uden et boardingkort.
Verdens største luftfartsselskab er nemlig tilbage på rejsemessen i Berlin og deltager med en imponerende messestand i to etager, der demonstrerer en række af luftfartsselskabets seneste nyheder - både i form af interiører, samarbejder og andre initiativer. Med deltagelsen vil Emirates sende et signal om, at man ønsker både at konsolidere sin tilstedeværelse på det europæiske marked - og fortsætte med at udbygge partnerskaber, ruter og samarbejder.
Emirates er derfor klar til tre hektiske dage på ITB Berlin bl.a. med planer om at lancere nye partnerskaber og udvide eksisterende samarbejder med lokale og regionale rejsepartnere, herunder luftfartsselskaber, for at forbedre forbindelserne for rejsende til og fra store europæiske rejseknudepunkter. Derudover har de planer om at lancere strategiske partnerskaber med rejse- og turismeorganisationer, der skal fremme rejser til og fra Europa gennem fælles markedsføring og andre initiativer.
- Oplev Emirates populære Premium Economy-sæde. Emirates længeventede Premium Economy-produkt blev præsenteret på Arabian Travel Market i 2022. Produktet er til dato tilgængeligt på 27 A380'ere på 15 destinationer - bl.a. New York (JFK), Los Angeles, London (LHR) og mest interessant i en dansk kontekst: Sydney, Auckland, Melbourne, Singapore, Tokyo, Mumbai og Bangalore.
- Emirates First Class Suite i Boeing 777-300ER versionen er også for første gang med på Berlinmessen. Her kan man teste den fuldt lukkede suite, og der er også mulighed for at opleve Emirates' Boeing 777 Business Class-produkt - sammen med den seneste version af A380'erens Onboard Lounge & Bar samt First Class Shower Spa.
- Mere bæredygtige løsninger står højt på Emirates' agenda. På Berlinmessen præsenteres en række initiativer inden for luftfartsselskabets tre fokusområder: Reducér udledninger, forbrug ansvarligt og beskyt biodiversitet og levesteder.
=> Du finder Emirates' 480 kvadratmeter store stand på ITB Berlin i Hal 2.2 stand 101 fra 5. til 7. marts 2024.
______
Emirates og Europa
Emirates begyndte deres europæiske aktiviteter i 1987 og har siden udvidet i takt med øget efterspørgsel til og fra en lang række byer i Europa. Luftfartsselskabet har spillet en vigtig rolle i at fremme turisme, økonomisk udvikling og jobmuligheder på de markeder, hvor de opererer. Emirates' fodaftryk i Europa dækker 39 destinationer i 22 lande samt yderligere 403 destinationer via codeshare, intermodale og interline-aftaler med 51 partnere.
I løbet af det seneste år har Emirates fløjet mere end 17,2 millioner passagerer mellem Dubai og luftfartsselskabets europæiske destinationer - heraf rejser mange videre fra Dubai til andre destinationer i Emirates' globale netværk.
Nøgleord
Kontakter
Karsten KeinickeSeniorrådgiverFRIDAY
Tlf:+45 60 830 230emirates@fday.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Emirates
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Emirates
Emirates har genetableret 96 % af sit globale rutenet5.5.2026 13:32:07 CEST | Pressemeddelelse
Luftfartsselskabet flyver nu til 137 destinationer i 72 lande med mere end 1.300 ugentlige afgange.
Første Emirates’ A380 med Starlink wi-fi ombord30.4.2026 08:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er første gang, teknologien bliver installeret i denne flytype, og det betyder, at passagerer nu kan nyde mere end 2 Gbps i samlet båndbredde ombord på flyet.
Kæmpe biodigester hos Emirates Flight Catering skal nedbringe CO₂-udledning med 2.000 ton om året6.2.2026 11:49:00 CET | Pressemeddelelse
Et nyt specialbygget system er et yderligere skridt i EKFC’s indsats for at holde madaffald væk fra deponi.
Emirates åbner ny direkte rute mellem Dubai og Helsinki13.1.2026 11:14:26 CET | Pressemeddelelse
Emirates åbner en daglig flyvning mellem Helsinki og Dubai fra 1. oktober 2026. Ruten bliver den eneste helårlige, direkte forbindelse mellem Finland og De Forenede Arabiske Emirater.
Emirates dobler daglige afgange mellem København og Dubai, og lancerer Premium Economy8.1.2026 10:04:11 CET | Pressemeddelelse
Emirates udvider sine flyvninger i Danmark med endnu en afgang mellem København og Dubai. Den indsættes 1. juni i år. Med dette øger luftfartsselskabet kapaciteten og løfter oplevelsen ombord forud for sommerens travleste rejseperiode.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
