Danske Spil: Her er danskernes to X Factor-favoritter
Der er især to af deltagerne ved årets X Factor, som er populære blandt danskerne: Sådan lyder meldingen fra Danske Spil, som har kigget nærmere på TV2’s fredagsunderholdning.

Der er stadig otte deltagere tilbage i årets X Factor, men ifølge Danske Spil, så er der to af dem, som lige er en tand mere populære end resten.
“Cristian Oprea og Helene Frank imponerede os virkelig med deres flotte præstationer i det første liveshow i sidste uge, og det er tydeligvis ikke kun herinde hos os i Danske Spil, at de to gjorde et godt indtryk. Cristian og Helene virker også til at være danskernes favoritter til den samlede sejr. Op mod halvdelen af alle har gættet på de to som vindere,” fortæller Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter og X Factor-ekspert hos Danske Spil.
For alvor i ilden
Han sad og fulgte nøje med foran skærmen ved liveshowet sidste fredag.
“Det var godt at få set de ni deltagere i ilden for alvor. Det ER bare noget andet at optræde live, og jeg er sikker på, at både de og vi blev en smule klogere på, hvem der har, hvad der skal til for at gå hele vejen. Og måske blev de og vi også lidt klogere på, hvem der ikke har det i helt samme grad,” siger Mathias Reimer Larsen og fortsætter:
“Nicolaj Lindby stod i farezonen i fredags mod Victor, og der var det tydeligt for os, at Lindby var den bedste af de to. Men det er ikke sikkert, at det hjælper ham i denne uge. Det er helt typisk, at man ser deltagere overleve turen i farezonen den ene uge for så at ryge ud ugen efter. Nicolaj Lindby skal virkelig uppe sit game, hvis han skal have en chance for at nå længere end det andet liveshow. Han skal krydse fingre for, at han kan kapre seerstemmer fra gruppen Cyklus, som vi forventer, ender i farezonen med ham,” slutter Mathias Reimer Larsen.
Følg med fredag aften på TV2.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Bedsteforældre vinder 12 millioner i Lotto: ”Det er mange penge, men vi skal nok få dem høvlet ned!”11.2.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Et ældre par fra Kolding har fået sat ekstra kul på pensionisttilværelsen: Kvinden ramte syv rigtige i Lotto, så nu har Danske Spil mangedoblet parrets feriebudget.
Tre nye millionærer i weekenden - jyde vinder over 5 millioner hos Danske Spil10.2.2025 10:52:01 CET | Pressemeddelelse
Endnu en weekend - endnu en flok millionærer fra Danske Spil. Tre danskere fra vidt forskellige dele af landet kan godt se sig om efter et nyt visitkort. Nu skal der stå 'millionær' på det.
Dansker vinder 5 millioner kroner i Eurojackpot8.2.2025 08:44:00 CET | Pressemeddelelse
En heldig dansker har særlig god grund til at smile stort denne lørdag morgen, og det til trods for, at ingen løb med førstepræmien ved gårsdagens trækning i Eurojackpot. Vedkommende er nemlig én blandt tre andenpræmievindere i lotteriet med de største gevinster og kan nu se frem til at modtage godt 5 millioner kroner.
Danske Spil har fundet vinderen af Melodi Grand Prix – og det er en færing7.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Eksperterne hos Danske Spil har lyttet til alle sangene ved det danske Melodi Grand Prix – og især det nordligste bidrag er en sand ørehænger.
Troede han havde vundet 5.000: Blev MEGET overrasket, da han ringede til Danske Spil4.2.2025 08:45:00 CET | Pressemeddelelse
En gammel mand fra Nordjylland blev positivt overrasket, da han ringede til Danske Spil for at høre, hvor meget han havde vundet i Eurojackpot. ”Så nævnte han beløbet igen, og så var en helt almindelig pensionist pludselig millionær!”
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum