Første spadestik: Verdo gør klar til fremtiden med nyt byggeri på Aalborg Havn
Verdo har nu sat gang i det strategisk vigtige byggeri på Ankeret på Aalborg Havn. Nye attraktive rammer skal hjælpe med at tiltrække kompetente medarbejdere og samtidig give plads til flere og større opgaver.

Verdo har vokseværk, og det kræver nye faciliteter. Onsdag tog Verdo første spadestik til nye faciliteter, der skal geare energikoncernen til fremtiden. Det er datterselskabet Verdo Energy Systems, som udvikler og producerer energianlæg, der gør klar til at rykke ind. HR-direktør i Verdo, Margrete Larsen, ser frem til den nye placering og de nye rammer:
”Aalborg har fået lidt et ry som ’boiler valley’. Her er en knowhow, vi som videnstung virksomhed gerne vil trække på, og da vi ved, at fysiske rammer er et klart konkurrenceparameter, har vi lagt mange ressourcer i at indrette de nye lokaler, efter måden vi arbejder på i dag,” fortæller Margrete Larsen.
Indrettet til synergieffekt
Verdo Energy Systems holder i dag til i Storvorde og i NOVI Science Park i Aalborg, men med en stadig større ordrebog er de nuværende faciliteter blevet for små. Ved at samle de to lokationer i én, er det Verdo’s ambition at skabe nye synergier i et moderne arbejdsmiljø.
”I vores nuværende rammer i Storvorde er vi udfordret på plads. Det fungerede for 10-15 år siden, men udviklingen går stærkt. Med vores nye adresse er der tale om en markant opgradering, hvor kompetencer og viden rykker tættere på hinanden, og en strømlinet produktion med plads til langt flere og større arbejdsopgaver på ét sted. Det betyder, at vi kommer til at spare meget tid på logistik mellem lokationer,” uddyber Margrete Larsen.
God placering for fremtidens arbejdsplads
Det nye byggeri opføres i samarbejde med Aalborg-virksomhederne TL Byg og Brix & Kamp. Der bliver let adgang til både E45 og cykelstier til Aalborg lige udenfor døren, og indretningen afspejler netop alsidigheden i det moderne arbejdsliv:
”Vi forsøger her at skabe rammerne for både vores nuværende og fremtidige behov i ét byggeri. Det betyder, at de nye faciliteter skal kunne rumme både folk, der pendler, arbejder remote og produktionsarbejde on-site,” fortæller Margrete Larsen og fortsætter:
”Samtidig havde vi et stort ønske om at blive i området. Erhvervsområdet omkring havnen i Aalborg blomstrer, og grunden ved Ankeret giver os de muligheder, vi har ledt efter.”
For de ansatte i Storvorde er der måske én særlig ting, de ser frem til, som de ikke har været vant til tidligere. Udover de nye rammer skabt til kontor- og produktionsarbejde, byder Verdo’s kommende lokation nemlig også på et moderne kantineområde med tilstødende terrasse til de lune forår- og sommermåneder.
FAKTA
- Grunden på Ankeret er 13.700 kvadratmeter
- Det nye byggeri vil huse 50 ansatte, med mulighed for op til 75
- Byggeriet har særlig fokus på anvendte materialers sporbarhed, nedbrydelighed og muligheder for genanvendelse
- Verdo forventer at flytte ind 1. februar 2025
- Energikoncernen Verdo har hovedsæde i Randers og beskæftiger samlet omkring 600 medarbejdere
Kontakter
Bjørn OlsenPresseansvarlig
Tlf:+45 24 69 14 13bjol@verdo.comBilleder
Om Verdo Holding
Energikoncernen Verdo har hovedsæde i Randers og forsyner mere end 100.000 kunder med el, vand og/eller varme. I koncernen indgår desuden en række kommercielle forretninger.
Verdo er en formålsdrevet virksomhed, som i 2021 blev omdannet til et andelsselskab. Missionen er at drive og udvikle bæredygtig kritisk infrastruktur til gavn for kunder og fremtidens samfund.
Om Verdo Energy Systems
Verdo Energy Systems er en del af Verdo-koncernen. Selskabet dækker hele processen fra design til drift af energianlæg og har mere end 30 års erfaring med udvikling og etablering af individuelle løsninger tilpasset specifikke behov til det industrielle marked og forsyningsselskaber i hele Europa.
Følg pressemeddelelser fra Verdo Holding A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Verdo Holding A/S
5,5 kilometer hovedledning holder liv i drømmen om fjernvarme i Spentrup11.4.2025 08:36:15 CEST | Pressemeddelelse
Verdo Varme er klar med et nyt fjernvarmeprojekt til borgerne i Spentrup vest for Randers. Projektet er blevet til i dialog med Spentrup Varmeværk, der sidste år måtte opgive selv at etablere fjernvarme, da det oprindelige projekt blev for dyrt.
KlimaEnergi og Verdo Go Green indgår strategisk partnerskab om solcelleanlæg til erhvervslivet26.3.2025 09:10:55 CET | Pressemeddelelse
Med det nye partnerskab vil de to jyske selskaber gøre det nemmere at etablere solcelleanlæg, så flere virksomheder kan reducere deres energiomkostninger og sikre sig mod stigende elpriser, samtidig med at de styrker deres CSR og ESG-målsætninger med vedvarende energi.
Strålende vejr og godt humør præger Vandets Dag på Naturcenteret i Randers24.3.2025 13:22:37 CET | Pressemeddelelse
Vandets Dag blev i år markeret i strålende solskin og med højt humør, da engagerede 3. klasser deltog i en række spændende aktiviteter på Naturcenteret i Randers. Dagen bød på 10 forskellige poster, som blev bemandet af henholdsvis Vandmiljø Randers, Randers Naturcenter, Randers Bibliotek og Verdo Vand.
Verdo Vand finder historiske dokumenter under oprydning12.3.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
En række historiske dokumenter og tegninger, der kaster nyt lys over udviklingen af vandforsyningen i Randers Kommune er dukket frem hos Verdo Vand. De ældste fund stammer helt tilbage fra 1871 og inkluderer detaljerede kortlægninger af vandledninger, planer for vandværker og de strategiske beslutninger, der har formet kommunens vandforsyning i mange år.
Verdo Energy Systems ansætter ny divisionsdirektør28.2.2025 11:00:36 CET | Pressemeddelelse
Verdo Energy Systems har ansat en ny divisionsdirektør pr. 1. marts 2025. Det drejer sig om Ken Larsen, som for mange af medarbejderne i Verdo Energy Systems allerede er et kendt ansigt, idet han har været ansat som chefkonsulent i divisionen siden december 2024.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum