De kommende børnehaveklasser i Højene og Bagterp er fyldt op
Skoleindskrivningen til skoleåret 2024/2025 er nu afsluttet. En status viser, at på undervisningssteder uden for Hjørring by kan alle kommende elever i børnehaveklassen begynde på det undervisningssted de har ønsket sig. Anderledes ser det ud i Hjørring by, hvor særligt to undervisningssteder har nået deres maksimale kapacitet.
Det betyder, at der i Hjørring by vil være børn, der ikke kommer ind på det undervisningssted, som man har ønsket som 1. prioritet.
Muldbjerg og Lundergård undervisningssteder har plads til alle de børn, der har søgt.
Men på Højene og Bagterp undervisningssteder er der nogle børn, der vil blive tilbudt plads et andet sted i skoledistriktet end der, hvor de har søgt.
I skrivende stund betyder det, at 6 børn, som har søgt optagelse på Højene skole, men ikke bor i skoledistriktet, bliver afvist og får tilbudt en plads på et undervisningssted i det skoledistrikt de bor i.
På Bagterpskolen kommer man på samme måde til at sige nej til 2 børn.
Hvis der frem mod sommerferien flytter nye familier til områderne omkring Højene og Bagterp undervisningssteder, vil deres børn altså heller ikke kunne tilbydes en plads i børnehaveklasserne på de pågældende undervisningssteder. De vil i stedet blive tilbudt plads på hhv. Bjergby/Lundergård og Muldbjerg.
Børn er nemlig garanteret en plads på et undervisningssted i det skoledistrikt barnet bor i - men ikke nødvendigvis på det undervisningssted, som ligger tættest på ens bopæl.
- Det er rigtig ærgerligt, at vi er nødt til at skuffe nogle børn og deres forældre, men det er en konsekvens af de besparelser, som man vedtog politisk på skoleområdet tilbage i 2015, siger formand for Børne-, Fritids- og Undervisningsudvalget Gry Bruun Nielsen.
I forbindelse med besparelserne i 2015 valgte man fremadrettet at fylde pladserne op på undervisningssteder indenfor samme skoledistrikt i stedet for at oprette nye klasser.
Men hvorfor opretter man ikke bare ekstra klasser på de to undervisningssteder?
- Det kunne vi i princippet også godt, men det ville have nogle økonomiske konsekvenser, som vi ikke har finansiering til. Samtidig er Bagterpskolen voldsomt udfordret på de fysiske rammer – de har simpelthen ikke plads til flere klasser, fortæller Gry Bruun Nielsen.
Der må max. være 26 elever i en børnehaveklasse. Det koster kommunen 700.000 kr. om året at etablere en ekstra børnehaveklasse.
Kontakter
Formand for Børne-, Fritids- og Undervisningsudvalget Gry Bruun Nielsen
Tlf. 41 93 77 51
gry.bruun.nielsen@hjoerring.dk
Skole- og dagtilbudschef Anette Nedermark
Tlf. 41 93 60 90
ajn@hjoerring.dk
Om Hjørring Kommune
Hjørring Kommune er med sine knap 65.000 indbyggere den næst største kommune i Nordjylland. Du finder os centralt placeret i Vendsyssel og dermed i centrum af Skandinavien og Nordeuropa. Klik dig videre og bliv meget klogere på Hjørring Kommune.
Følg pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Nødkaldssystemet i Hjørring Kommune fungerer igen10.1.2025 22:19:05 CET | Pressemeddelelse
Hjørring Kommune kan med glæde meddele, at nødkaldssystemet nu fungerer normalt igen.
Nedbrud i nødkaldssystemet hos Hjørring Kommune10.1.2025 18:54:21 CET | Pressemeddelelse
Hjørring Kommunes Sygehjemmepleje oplever i øjeblikket tekniske problemer med nødkaldssystemet, som skyldes et nedbrud hos vores leverandør.
Hjørring Kommune får ny landsdækkende tilsynsopgave på ældreområdet20.12.2024 12:30:00 CET | Pressemeddelelse
Hjørring Kommune har fra 1. januar 2025 fået tildelt en central rolle i det nye tværkommunale ældretilsyn, der er en del af den nationale ældrereform.
Åbent brev til minister for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri Jacob Jensen12.12.2024 15:15:00 CET | Pressemeddelelse
De nordjyske fiskerihavne er helt dominerende i dansk fiskeri, og samtidig meget afgørende for både de lokale kystsamfund og de kommunale økonomier. Vi kan ikke stiltiende se til, at fiskerierhvervet tvinges i knæ med en tilsyneladende unuanceret CO2-afgift pr. 1. januar 2025.
Fælles løsninger skal sikre nordjyske unge en plads i livet4.12.2024 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
15.000 nordjyske unge står udenfor uddannelse og job – og samtidig kommer erhvervslivet i de kommende år til at mangle flere hænder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum