Helle Hvilsted Nielsen bliver ny professor i neurologi med fokus på sclerose
Med det nyoprettede kliniske professorat på Klinisk Institut, SDU, skal Helle Hvilsted Nielsen styrke forskningen i neuroinflammatoriske sygdomme, hvor immunforsvaret er involveret i sygdomsudviklingen i hjernen, især med fokus på multipel sclerose.

Helle Hvilsted Nielsens forskningsgruppe forsker inden for både dyremodeller og i kliniske forsøg med det formål at få mere indsigt i de bagvedliggende sygdomsmekanismer. Det åbner mulighed for bedre at forebygge, at sygdommene opstår, men også at standse udviklingen af sygdommene og udbedre de skader, de forvolder på nervesystemet.
Helle Hvilsted Nielsen er uddannet som læge fra SDU i 2004, hvor hun også forsvarede sin ph.d.-grad i neuroinflammation i 2010. Siden 2015 har hun været tilknyttet Neurologisk Afdeling på OUH som speciallæge og siden overlæge med ansvar for ledelse af bl.a. Scleroseklinikken og det Neurologiske ambulatorium. Helle Hvilsted Nielsen har været lektor ved Institut for Molekylær Medicin og Klinisk Institut, SDU, siden 2017.
Privat er Helle Hvilsted Nielsen bosat i Odense med sin kæreste og søn.
Kontakter
Chefkonsulent Tomas Homburg
Mail: thomburg@health.sdu.dk
Mobil: +45 6011 3059
Syddansk Universitet
Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet
www.sdu.dk
Links
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Henning G. Kruses Fond donerer markant bygning i Esbjerg til SDU13.3.2025 12:39:55 CET | Pressemeddelelse
Pr. 1. maj 2025 overdrager Henning G. Kruses Fond den markante ejendom på Sædding Strandvej 18 i Esbjerg til Syddansk Universitet. Bygningen har tidligere været pioneren og erhvervsmanden Henning G. Kruses privatbolig og har siden hans bortgang i 2022 været ejet af Henning G. Kruses Fond. Nu skal huset danne ramme om forsknings- og udviklingsaktiviteter.
Thomas Emil Andersen udnævnes til professor i medicinsk mikrobiologi12.3.2025 09:19:50 CET | Pressemeddelelse
Thomas Emil Andersens tværfaglige forskning indenfor mikrobiologien vil fortsætte i den nye stilling, og hans erfaring fra de seneste 20 år vil hjælpe med at løfte OUH og SDU’s forsknings- og innovationsstrategi.
Jakob Grauslund tiltræder som ny institutleder for IRS ved Syddansk Universitet7.3.2025 11:18:04 CET | Pressemeddelelse
Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Syddansk Universitet har pr. 1. april ansat en ny institutleder for Institut for Regional Sundhedsforskning (IRS). Jakob Grauslund har hidtil været ledende overlæge, klinisk professor og forskningsleder ved Klinisk Institut, Forskningsenheden for Oftalmologi.
Forfatter Solvej Balle og professor Hans Fink modtager ny-indstiftede filosofi-priser4.3.2025 11:39:40 CET | Pressemeddelelse
De to helt nye priser, Høffding-Prisen og Årets Thott, uddeles for første gang ved Dansk Filosofisk Selskabs Årsmøde. Priserne går til hhv. professor emeritus Hans Fink og forfatter Solvej Balle for fremragende indsatser i dansk filosofi. Priserne består af et diplom og ledsages i af et originalt værk udført af grafiker Lea Hoffmann og overrækkes lørdag 7. marts på SDU.
Tatoveringer kan hænge sammen med øget kræftrisiko3.3.2025 10:22:56 CET | Pressemeddelelse
Ved hjælp af data fra danske tvillingepar har forskere fra Syddansk Universitet fundet tegn på, at tatoveringsblæk muligvis øger risikoen for hud- og lymfekræft. Det skyldes, at tatoveringsblæk ophobes i lymfeknuder. Fundet rejser nye spørgsmål om tatoveringers langsigtede konsekvenser for helbredet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum