DI: Regeringen letter vejen til grønne landbrugsjob - og til grøn omstilling
Med fem nye tiltag vil erhvervsminister Morten Bødskov (S) skabe grønne og job og grøn omstilling i landbrugs og fødevaresektoren. Initiativet kan skabe de job, som landbruget mister i den grønne omstilling, og forhåbentlig støtte en stor, men presset dansk biosolutions-sektor, mener chef for DI Bio Mikael Wraae Valsted.
CO2-afgift og grøn omstilling risikerer at koste job i landbruget – men i eksempelvis agri-tech, nye dyrkningsformer og i naturens egne løsninger tilsat teknologi, biosolutions, kan der skabes tusinder af job fremover. Regeringen letter i dag vejen til de mange nye grønne job gennem den ny strategi ’Strategi for grønne job i landbruget og følgeerhverv’. Danmark er allerede med biosolutions-kæmpen Novonesis i front internationalt dominerende på markedet for bio-løsninger, og med regeringens nye tiltag håber DI Bio, at udviklingen accelereres.
- Nye grønne dyrkningsformer og biosolutions eller bioløsninger især er Danmarks næste grønne styrkeposition. Derfor er jeg begejstret for, at regeringen nu leverer en strategi for udvikling af fremtidens grønne job blandt andet til Danmarks virksomheder, der laver bio-løsninger. Det er med til fremover at sikre job, velstand og velfærd i hele Danmark, siger Mikael Wraae Valsted, chef for DI Bio.
Regeringen satser i sine fem initiativer på bedre lovmæssige rammer for den grønne udvikling, på innovation og forskning og på bedre uddannelse til fremtidens grønnere landbrug og fødevareproduktion.
- Vi mangler naturligvis at se de helt konkrete initiativer inden for de fem retninger, der er angivet i udspillet. Men udspillet lover godt. For biosolutions-sektoren er potentialet stort. Den kan i 2030 omsætte for godt 105 mia. kroner og ansætte 14.000 personer. Biosolutions-sektoren vil altså i høj grad kunne aftage mange af de danskere, der som følge af en grøn omstilling af landbrugs- og fødevaresektorerne ikke kan bevare deres job, siger Mikael Wraae valsted, der har sine tal fra rapporten “The Potential of Bio Solutions”, Copenhagen Economics, september 2022.
Bio-chefen håber med udspillet, at der nu kommer opbakning og understøttelse til en dansk bio-sektor, som er stor, men som er hårdt presset af USA og Kina.
- Den danske biosolutions-sektor er global verdensførende med både industrivirksomheder såsom Novonesis, verdensledende forskningsmiljøer hos DTU og Københavns Universitet samt innovative entreprenører. Den position skal vi gerne udbygge for den er nødvendigt for den grønne omstilling og for at skabe nye job. Det er dejligt, at regeringen arbejder aktivt for at sikre de bedste vilkår for sektoren.
Kontakter
Mikael Wraae Valsted, chef for DI Bio, 28893405, miwv@di.dk
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Nu bliver det slut med at fyre for gråspurvene17.1.2025 09:31:09 CET | Pressemeddelelse
Overskudsvarme fra industrien skal ikke længere være omfattet af udskældt prisloft. Det har regeringen og en række af Folketingets partier besluttet, og dermed er vejen banet for mere grøn varme og en effektivisering af vores energiforbrug, hvilket kommer mange virksomheder til gavn.
DI: Frihandlen i verden er under forandring16.1.2025 16:31:48 CET | Pressemeddelelse
Den globale situation er alvorlig og har været det gennem et stykke tid, og vi er meget opmærksomme på, hvordan Danmark og Europa står i forhold til både USA og resten af verden, lyder det fra Dansk Industris adm. direktør.
Hvordan skal Danmark skifte den sorte gas ud med grøn gas?15.1.2025 12:00:46 CET | Presseinvitation
Udbygningen af biogasanlæg i Danmark er gået i stå. Og det er et stort problem, da Danmarks gasforbrug skal være helt grønt i 2030. Hvorfor og hvordan løser vi problemet? Det skal diskuteres ved konferencen Grøn Gas 2025, hvor klima-, energi- og forsyningsministeren deltager sammen med ledende aktører i den danske og internationale energisektor. Pressen er inviteret til at dække hele eventet.
DI: Beredskabsaftale har godt fokus på erhvervslivet15.1.2025 09:01:03 CET | Pressemeddelelse
Nyt erhvervsforum og flere penge til cybersikkerhed og kritisk infrastruktur er blandt de gode elementer i ny beredskabsaftale, lyder det fra Dansk Industri, der opfordrer til, at erhvervslivet involveres endnu mere i en national beredskabsplan
Tung brancheprofil skal stå i spidsen for DI Transport7.1.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det bliver nuværende adm. direktør i Banedanmark, Hakon Iversen, der fra 1. februar 2025 skal stå i spidsen for DI Transport.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum