Udenrigsministeriet

Lars Løkke Rasmussen diskuterer frihandel og statsstøtte til WTO-ministermøde

Del

Den 25.-26. februar deltager udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i Verdenshandelsorganisationen WTO’s 13. ministerkonference i Abu Dhabi. I forbindelse med ministerkonferencen, mødes han også med EU’s handelsministre.

I Abu Dhabi mødes repræsentanter fra WTO’s 164 medlemslande med fokus på den globale handel i en tid med krige, kriser og geopolitiske spændinger. Under mødet skal det blandt andet drøftes, hvordan WTO kan forblive en effektiv og relevant ramme for globale handelsregler i de kommende år.  

”Vi står i en udenrigspolitisk og handelspolitisk usikker verden. Derfor er overholdelse af fælles internationale spilleregler afgørende for et lille, handelsafhængigt land som Danmark. Der er sket store ændringer de sidste par år. Handelspolitik, industripolitik, geopolitik og sikkerhedspolitik er blevet sammenfiltret. Der er kommet nyt fokus på statsstøtte og flere lande har indført statsstøttelignende tiltag – også Danmark. Derfor er det vigtigt, at spørgsmålet om statsstøtte også kommer på WTO’s dagsorden i bredere forstand. Vi er nødt til at være enige om spillereglerne, når vi spiller,” siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.

Ministeren vil i forbindelse med sit besøg også have lejlighed til at tale med sine EU-kolleger og andre relevante ministerkolleger.

For mere information, kontakt presserådgiver Caroline Secher Andersen på caroan@um.dk eller +45 24625873

Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

Høring: Interessetilkendegivelse til repræsentation i EU’s Økonomiske og Sociale Udvalg i perioden 2025-203016.1.2025 12:43:03 CET | Nyhed

Den nuværende mandatperiode for EU’s Økonomiske og Sociale Udvalg (ØSU) udløber den 20. september 2025. De ni danske pladser i udvalget skal derfor beskikkes på ny for den kommende periode 2025-2030. Udenrigsministeriet har som led i nybeskikkelsesprocessen foretaget en bred høring om interessetilkendegivelse i at være medlem i ØSU blandt en række arbejdstager-, arbejdsgiver- og civilsamfundsorganisationer. Øvrige organisationer, som måtte være interesserede i at være repræsenterede i ØSU, opfordres dog også til at tilkendegive og motivere deres interesse over for Udenrigsministeriet. Interesserede organisationer bedes motivere deres tilkendegivelse med blandt andet oplysning om antal medlemmer og bredden af de repræsenterede samfundsinteresser, jf. også kriteriet om repræsentativitet i TEUF art. 300, stk. 2, nedenfor. På baggrund af de modtagne interessetilkendegivelser vil regeringen med henblik på at kunne indstille ni medlemmer til en plads i ØSU foretage en samlet afvejning af mot

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye