Nyt forum stiller skarpt på kvanteteknologi
23.2.2024 13:00:12 CET | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
I dag tager Nationalt forum for kvanteteknologi sit første skridt i retningen mod at gøre Danmark til førende kvantenation.
Geopolitiske spændinger og endnu mere fart på den teknologiske udvikling
betyder, at de danske styrkepositioner bliver udfordret og nye skal udvikles.
En af de styrkepositioner, som regeringen sætter ind på, er udviklingen
af kvanteteknologi.
For at imødekomme de udfordringer og fortsat sikre, at Danmark kan være
en førende kvantenation kræver det, at der arbejdes i samme retning og
løftes på tværs af myndigheder, forskere, erhvervsorganisationer og private
virksomheder.
Regeringen har derfor i dag nedsat Nationalt Forum for Kvanteteknologi,
der skal bidrage til at sætte retningen for Danmarks videre arbejde med
kvanteteknologi.
Erhvervsminister Morten Bødskov:
”Med de geopolitiske spændinger vi oplever netop nu er det vigtigt, at vi
fortsat udvikler vores styrkepositioner. Regeringen vil sikre, at Danmark står
stærkt i udviklingen af kvanteteknologi, så vi både realiserer potentialerne i
den nye teknologi og samtidig skaber et stærkt værn mod trusler. Og vi har
allerede et godt springbræt til at skabe en stærk, dansk kvanteindustri. Derfor
sætter regeringen skub på de potentialer som kvanteteknologien kan bidrage
med nu og fremtiden.”
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund:
”Kvanteteknologien rummer et enormt potentiale for nye banebrydende løsninger
inden for både sikkerhed, sundhed og klima. Derfor skal vi gøre, hvad
vi kan, for at styrke danske kvantemiljøer, og med ”vi” mener jeg ikke alene
regeringen, men også virksomheder, universiteter, myndigheder og fonde. Det
kræver bredt samarbejde at indfri kvanteteknologiens fulde potentiale, og vores
nyoprettede forum for kvanteteknologi skal spille en helt central rolle med
at føre regeringens omfattende kvantestrategi ud i livet og sørge for en fælles
retning på tværs af landets aktører.”
Regeringen lancerede i 2023 den nationale kvantestrategi i to dele med fokus på forskning, kommercialisering, sikkerhed og samarbejde. Med strategien ønsker regeringen at målrette 1,2 mia. kr. til kvanteområdet over de kommende år. Strategien skal bidrage til, at Danmark kan høste potentialerne og samtidig ruste os bedst muligt mod truslerne.
Som led i strategien etableres et Nationalt Forum for Kvanteteknologi, der samler de centrale aktører fra forskningsinstitutionerne, de offentlige og private fonde og erhvervsorganisationer m.fl.
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Bødskov: Ulovligt billigt bras fra tredjelande er gift for EU26.2.2026 09:00:05 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til Bruxelles for at deltage i dagens EU’s konkurrencerådsmøde. Med sig har han en klar vej til at tøjle de massive problemer med onlinemarkedspladser fra tredjelande, som fx Temu.
100 millioner til dansk biosolutions: Bødskov sætter handling bag ordene i Bruxelles26.2.2026 08:00:07 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til konkurrenceevnerådsmøde i Bruxelles. Her vil han sætte fokus på styrkelsen af europæisk biosolutions. Samtidig sættes der handling bag ordene, når der i Danmark lanceres en pulje på 100 mio. kr. til at styrke dansk biosolutions.
Byrdelettelser for op til 21,5 mia. kr. på vej til dansk erhvervsliv24.2.2026 10:41:35 CET | Pressemeddelelse
Regeringen sætter gang i næste fase af Automatisk Erhvervsrapportering, der bringer den samlede potentielle byrdelettelse i tiltaget op på 21,5 mia. kr. Samtidigt skal virksomheders tidsforbrug og udgifter til tilsyn reduceres med knap 10 pct.
Milliardløft til iværksætteri i landdistrikterne: 48 aftaler om vækstlån for næsten 84 mio. kr.23.2.2026 10:11:15 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder i landdistrikterne har for alvor fået glæde af den milliard, der med den historiske Iværksætteraftale blev øremærket til vækstlån. Siden ordningen trådte i kraft i februar 2025, er der givet 48 lån målrettet virksomheder i landkommuner til en samlet værdi af næsten 84 mio. kr.
92 millioner kroner skal sparke liv i endnu flere danske bymidter20.2.2026 15:00:08 CET | Pressemeddelelse
Med en ny udmøntning fra Indstillingsudvalg for bæredygtig byudvikling får 16 byer i Danmark nu muligheden for at skabe mere levende bymidter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum