Bomben
29.2.2024 10:00:00 CET | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse
Kernefysiker Hans Fynbo og videnskabshistoriker Kristian H. Nielsen fortæller atombombens historie. Næstved Bibliotek livestreamer foredraget fra Aarhus Universitet tirsdag den 19. marts kl. 19.00-21.00.

Atombomben kom til for over 75 år siden og præger stadig vores verden i dag. Hør om hvordan bomben blev til og ændrede verden, og om fysikken i hvordan atombomber virker.
Mellem de to verdenskrige opstod fysikken, der gjorde det muligt at konstruere en atombombe. Kernefission og kædereaktioner blev opdaget i 1938-39 lige op til udbruddet af Anden Verdenskrig. Selve bomben var klar, netop som krigen var ved at slutte, takket været et enormt forsknings- og udviklingsarbejde i USA under navnet Manhattanprojektet – verdens første Big Science-projekt.
Kold krig og atomtrussel
Efter krigen stod fysikere og alle andre i en helt ny situation. Den Kolde Krigs splittelse mellem øst og vest prægede den internationale dagsorden, men mange fysikere – heriblandt Niels Bohr og J. Robert Oppenheimer – talte for nødvendigheden af en åben verden baseret på åben forskning og internationalt samarbejde. Andre fysikere var med til at udvikle endnu mere frygtindgydende våbensystemer, mens hele verden forberedte sig på det nukleare ragnarok.
I dag er verden stadig præget af bomben. Dommedagsuret blev oprindeligt udviklet i 1947 for at advare om faren for nuklear udslettelse. Nu er uret tættere på midnat, det vil sige dommedag, end nogensinde før. Bomben har ændret den måde, vi lever på. Spørgsmålet er, om vi kan leve med bomben?
Naturvidenskabelige foredrag i Næstved
Foredragsserien ”Offentlige foredrag i Naturvidenskab” bringer engagerede forelæsere, der holder foredrag om alle grene af naturvidenskaben til hele Danmark via streaming direkte fra Aarhus Universitet. Du kan se mere om de enkelte foredrag på Aarhus Universitets hjemmeside ofn.au.dk
Foredraget finder sted tirsdag den 19. marts kl. 19.00-21.00 på Næstved Biblioteks Lille Scene. Bestil din gratis billet på www.naesbib.dk. Foredraget vil blive streamet live fra Aarhus Universitet kl. 19.00, så kom gerne senest kl. 18.45.
Kontakter
Andreas Lønstrup PoulsenKulturformidler
Tlf:5588 4149alopou@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:5588 4021leols@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Fortællekoncert med Hunden Ib23.2.2026 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Lørdag den 14. marts kl. 11.00-11.30 inviterer Næstved Bibliotek til gratis fortællekoncert med Hunden Ib og forfatteren bag figuren, Peter Nordahl.
Den litterære cocktail – om Karen Blixen20.2.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek og Høghs Cocktailbar inviterer til et arrangement med fokus på Karen Blixens liv og forfatterskab. Det foregår torsdag den 12. marts kl. 19.00-21.00.
Fem år som fremmedlegionær17.2.2026 10:51:26 CET | Pressemeddelelse
Oplev en rå, ærlig og intens fortælling om livet i Fremmedlegionen, når den tidligere fremmedlegionær Simon Nielsen besøger Næstved Bibliotek onsdag den 11. marts kl. 19.00-21.00
Næstved Bibliotek inviterer til pubquiz på Underhuset16.2.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Er du også vild med quizzer? Så har du nu mulighed for at deltage i Næstved Biblioteks hyggelige pubquiz på Underhuset tre tirsdage i foråret.
Kastanjemanden og virkelighedens kriminelle12.2.2026 08:51:15 CET | Pressemeddelelse
Mød bestsellerforfatterne og ægteparret Kristina Antivakis og Søren Sveistrup til dette fælles foredrag om deres passion for krimi og true crime. Det foregår på Næstved Bibliotek torsdag den 5. marts kl. 19.00-21.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum