BLÆST ANNONCERER ARENATOUR I 2025 OG VARSLER NYT ALBUM PÅ GADEN I 2024
PDH Music og Live Nation præsenterer
Blæst: Dine Venner Tour 2025
Fredag 24/1 Royal Stage, Aalborg
Lørdag 25/1 ODEON, Odense
Fredag 31/1 Aarhus Congress Center
Lørdag 1/2 K.B. Hallen, København

Bandet Blæst har på mange måder været allestedsnærværende de sidste par år, fra de mindste til den allerstørste scene, og samtidig vist en imponerende vifte af musikalske stilarter.
Deres kommende tour deler titel med den spritnye singleudgivelse, ”Dine Venner”; en hyldest til fællesskabet og det sårbare.
Nu annoncerer Blæst deres største indendørskoncerter til dato, og varsler at de vil sende et helt nyt album på gaden i løbet af året op til touren. Albummet vil være første samlede værk-udgivelse siden ’Stiv Kuling’ fra 2022 som indgik på de fleste lister over årets bedste albums.
Blæst har taget Danmark med storm med hits som ’Lad Mig Gå’, ’Sover Du Nu’, P3’s Uundgåelige ’Ego’, kæmpehittet ’Juice’, som også modtog P3 Guld Lytterhittet, ’All In’ feat. Lamin, ’Videre’ og ikke mindst ’Disko I KBH’ som i skrivende stund er en af de flittigst afspillede sange på den danske radioflade.
I sommeren 2023 spillede Blæst på mange af landets største scener og festivaler. De fik æren af at åbne den ikoniske Orange Scene på Roskilde Festival, hvor publikum kunne bade sig i sommersol, feste og synge med på deres store danske popsange, der er kendetegnet ved deres stramme, funky rytmer og Fernanda Rosas karismatiske vokal på de opløftende melodier.
Koncerten blev den bedst besøgte åbning af Orange Scene nogensinde med mere end 70.000 publikummer.
Typisk for Blæst gik bandet imod alles forventninger, da de tog deres næste skridt, og annoncerede 7 meget eksklusive koncerter på de mindre Københavnske spillesteder, hvor de omkring 3000 billetter blev revet væk på under en uge.
Med DINE VENNER TOUR 2025 sættes nye sejl og Blæst kan endelig opleves rundt i landet på disse fire eksklusive aftener.
Billetpriser Royal Stage: 300 kr. + gebyr
Billetpriser ODEON: 350 kr. + gebyr
Billetpriser ACC: 350 kr. + gebyr
Billetpriser K.B. Hallen: PL1 (sidde) 395 kr. / PLGA (stå) 355 kr. + gebyr
Billetsalget starter 29. februar kl. 10:00 via pdh.dk og livenation.dk
Der vil være presale 27. februar kl. 10:00 på livenation.dk, hvis man opretter en bruger (kun for ODEON, ACC og K.B. Hallen). Der vil være presale 28. februar kl. 10:00 for Live Nation nyhedsbrevsmodtagere for alle fire shows.
OBS: koncerten på Royal Stage i Aalborg er ikke arrangeret af Live Nation. Læs mere om denne koncert og køb billetter på pdh.dk
Kontakter
PresseLive Nation
presse@livenation.dkBilleder

Links
Følg pressemeddelelser fra Live Nation Denmark ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Live Nation Denmark ApS
CAT POWER BRINGER ”THE GREATEST” TIL STORE VEGA – 11. OKTOBER 20264.11.2025 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
Cat Power vender tilbage til København med et sjældent og særligt show, når hun den 11. oktober 2026 indtager Store VEGA med et fuldlængde-set dedikeret til sit skelsættende album The Greatest.
Tom Smith spiller på Hotel Cecil 30. marts 20264.11.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Oplev Editors frontmand Tom Smith på egen hånd på Hotel Cecil 30. marts 2026
ENESTE I 2026: EMMA SEHESTED HØEG ANNONCERER KONCERT I ROYAL ARENA3.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Lørdag den 7. november 2026 træder multitalentet Emma Sehested Høeg op på sin hidtil største indendørsscene, når hun giver en storslået koncert i Royal Arena.
INTERPOL & BLOC PARTY ANNONCERER CO-HEADLINE-TOUR OG STARTER TOUREN I ROYAL ARENA, KBH. 10.11.2631.10.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
INTERPOL & BLOC PARTY ANNONCERER CO-HEADLINE-TOUR I STORBRITANNIEN OG EUROPA I 2026
Oplev kultur, musik og kunst i én og samme person med Poppy i Store VEGA 5. april 2026!27.10.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Oven på en omfattende efterårsturné i USA, rammer Poppy Store VEGA i april 2026. Turnéen kommer som et led i udgivelsen af sangerens nyeste album ’Negative Spaces’, som udkom i november 2024, som blandt andet så singlen ’the cost of giving up’, der blev performet på Jimmy Kimmel Live i marts 2025. Denne optræden var Poppys anden gang på showet, da hun året før spillede sangen ’Suffocate’ sammen med Knocked Loose. En sang, der fik hende en Grammy-nominering for Best Metal Performance.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum