Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for december 2023
I december 2023 var der 3.005.900 lønmodtagere i job. Det er 1.300 flere end måneden før. Siden december 2022 er der dermed samlet set kommet 31.100 nye beskæftigede til.
Ser man på den private sektor, er der kommet 2.900 flere lønmodtagere fra november til december måned. I samme periode er der kommet 1.600 færre offentligt ansatte.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger:
- 2023 blev rundet af med endnu en rekord i beskæftigelsen. Det betyder, at vores virksomheder og den offentlige sektor fortsat har brug for nye medarbejdere, og derfor har regeringen skarpt fokus på, at alle der kan, bidrager på arbejdsmarkedet. Det betyder også, at vi har gode chancer for at hjælpe nogle af de cirka 43.000 unge uden job eller uddannelse ind på arbejdsmarkedet.
- Vi har allerede gjort meget for, at flere kommer i beskæftigelse. Vores aftale om lønløft i velfærdsfagene er lige nu ved at blive til virkelighed via de offentlige overenskomster, og vi har gjort det mere attraktivt for pensionister og efterlønnere i sundhedsvæsenet at arbejde flere timer. Og så har vi sørget for, at ledige ufaglærte og faglærte over 30 år også fremover får mulighed for at tage en ny uddannelse på 110 procent dagpenge. Det er afgørende for både at sikre vores velfærd og for eksempel den grønne omstilling.
Links
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Uendeligt bureaukrati i beskæftigelsessystemet bliver nu fjernet5.11.2025 14:05:33 CET | Pressemeddelelse
For nogle borgere er samtaler i kommunen og a-kassen en vigtig støtte, for andre er det ikke. Og det bliver udgangspunktet for den nye og mere forenklede beskæftigelsesindsats, der gradvist træder i kraft i 2026.
Afskaffelse af modregning får flere seniorer til at blive på arbejdsmarkedet5.11.2025 08:22:09 CET | Pressemeddelelse
Arbejdsindkomster bliver ikke længere modregnet i folkepensionen. Nu viser en effektanalyse, at de nye modregningsregler får flere seniorer til at blive på arbejdsmarkedet efter folkepensionsalderen.
Enklere regler og fjernet forbud om brug af maskiner skal få flere unge i fritidsjob3.11.2025 09:30:07 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og arbejdsmarkedets parter er enige om, at flere unge skal have et fritidsjob og ophæver blandt andet forbudslisten mod maskiner. I stedet skal arbejdsgiveren vurdere, hvilke maskiner de unge må arbejde med. Det åbner for, at unge kan udføre langt flere typer arbejdsopgaver, fx betjene en gulvvaskemaskine eller græsslåmaskine.
Markant forhøjelse af den skattefri seniorpræmie8.10.2025 14:50:41 CEST | Pressemeddelelse
De kommende år er der ekstra mange penge at hente ved at arbejde efter folkepensionsalderen. Et nyt lovforslag vil hæve udbetalingerne af seniorpræmien markant.
Politisk opbakning til krav om ID-kort8.10.2025 13:01:39 CEST | Pressemeddelelse
Arbejde i Danmark skal foregå under ordnede danske forhold. Et bredt flertal vil derfor styrke kampen mod social dumping og blandt andet indføre krav om ID-kort på større bygge- og anlægsprojekter i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum