Lederes løn stiger på samme niveau som medarbejdernes
Privatansatte ledere fik en lønstigning på 4,8 procent i seneste periode

Lederne har som alle andre på arbejdsmarkedet indhentet noget af det, de tabte i realløn i en periode med stærkt stigende inflation i 2022
Ledere i den private sektor fik en lønstigning på 4,8 procent, viser de nyeste tal, der dækker perioden 3. kvartal 2022 til 3. kvartal 2023.
Dermed følger de privatansatte ledere lønudviklingen på det samlede private arbejdsmarked. På DA-området steg lønnen med 4,9 pct. i samme periode.
"Der er ofte snak om, at ledernes lønninger stikker af fra medarbejdernes, men når vi kigger på den brede gruppe af ledere i Danmark, kan vi igen i år konstatere, at det ikke er tilfældet. Tværtimod. Lederne udviser ansvarlighed med lønstigninger, der følger den generelle udvikling på arbejdsmarkedet,” siger Ledernes administrerende direktør Bodil Nordestgaard Ismiris.
På tværs af brancher er stigningen i ledernes løn stort set ens.
Gennemsnitslønnen for privatansatte ledere er 71.320 kr. om måneden. Det dækker over en betydelig og naturlig lønspredning afhængig af, hvor i ledelseshierarkiet man befinder sig.
Den gennemsnitlige månedsløn for direktører er på 121.348 kr., mens den for ledere nederst i ledelseshierarkiet er 62.276 kr. om måneden.
Kontakter
Morten Bonde PedersenPressekonsulent
Tlf:2948 4086mpe@lederne.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Kvindelige ledere tjener 8.100 kroner mindre om måneden end deres mandlige kolleger8.3.2025 11:27:36 CET | Pressemeddelelse
Selvom afstanden er blevet mindre, er der stadig stor forskel på lønningerne for mænd og kvinder på ledelsesgangene ude i landets virksomheder.
Lederne: Løft til erhvervsuddannelser kan mindske frafald5.3.2025 12:01:36 CET | Pressemeddelelse
Regeringens udspil til en styrkelse af EUD-området er ikke kun godt nyt for erhvervsuddannelserne men også for de ledere ude på landets arbejdspladser, som mangler flere kvalificerede medarbejdere både nu og de kommende år.
Lederne: Helt rigtigt med forenkling af EU-regler, men lederes rolle glemmes igen26.2.2025 14:08:40 CET | Pressemeddelelse
Lederne glæder sig over en række forslag i dag fra EU-kommissionens formand, som vil forenkle danske virksomheders arbejde med bæredygtighed. Men vi er stadig langt fra det konkrete værktøj lederne har brug for.
Ingen lønfest på ledelsesgangene25.2.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Privatansatte ledere har fået en lønstigning på 4,3 procent det seneste år – det er på niveau med gennemsnittet for alle landets lønmodtagere.
Lederne: EPX’en løser udfordringer – men skaber samtidig nye18.2.2025 22:16:36 CET | Pressemeddelelse
En ny ungdomsuddannelse har set lyset, og den kan få flere unge videre fra folkeskolen og ind i nogle af de fag, vi mangler. Desværre lukkes dørene til de andre gymnasiale retninger for især drenge og unge fra ufaglærte hjem, når karakterkravet hæves.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum