CEPOS: Øg saneringen af erhvervstilskud og nedsæt selskabsskatten
Otto Brøns-Petersen, analysechef i CEPOS, har følgende generelle kommentarer til Frigast-udvalgets rapport:

"Frigast-udvalgets rapport viser, at der er potentiale for at sænke erhvervsstøtten langt ud over de 2 milliarder kroner, som det har haft i opdrag at finde," siger Otto Brøns-Petersen, analysechef i CEPOS.
"I stedet for tilskud og begunstigende fradragsordninger bør selskabsskatten sænkes generelt. Det vil være langt mere markedskonformt og øge produktiviteten generelt i dansk økonomi. Mange års tendens til gradvis lavere selskabsskat er reelt gået i stå. Den sidste nedsættelse var i 2016. Danmark har nu højere selskabsskattesats end f.eks. Sverige," siger Otto Brøns-Petersen, analysechef i CEPOS.
"Jeg er enig med udvalget i kriterierne, som tilskudsordninger bør leve op til. Der skal være en klar, evidensbaseret samfundsøkonomisk gevinst, ellers bør de afvikles," siger Otto Brøns-Petersen, analysechef i CEPOS.
Kontakt Otto Brøns-Petersen på 20 92 84 40 for uddybende kommentarer.
Nøgleord
Kontakter
Otto Brøns-PetersenAnalysechefCEPOS
Tlf:20928440otto@cepos.dkFølg pressemeddelelser fra Cepos
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cepos
CEPOS: Største vækst i offentligt forbrug siden 197829.8.2025 10:28:33 CEST | Pressemeddelelse
Otto Brøns-Petersen, analysechef i CEPOS, har følgende kommentarer til regeringens udspil til finanslov 2025
Ny CEPOS-analyse: Hvordan er trivslen på dit barns gymnasium? Se listen her26.8.2025 14:52:16 CEST | Pressemeddelelse
Gymnasieeleverne trives i høj grad både i forhold til det faglige arbejde og deres kammerater. Alligevel er de unges trivsel relativt lav i forhold til oplevelsen af pres og bekymringer, viser ny analyse fra CEPOS
Ny CEPOS-analyse: Stor forskel på årskarakterer og prøvekarakterer i gymnasiet. Se forskellen på dit lokale gymnasium her5.8.2025 07:25:26 CEST | Pressemeddelelse
Årskaraktererne ligger i stigende grad markant over prøvekaraktererne for danske gymnasieelever. Der er dog stor forskel på, hvor gavmilde skolerne er med årskaraktererne, viser ny analyse fra CEPOS
Ny CEPOS-analyse: Kun et bureaukratloft kan rulle otte års eksplosiv vækst i statens 'kolde hænder' tilbage14.7.2025 13:50:34 CEST | Pressemeddelelse
Kun et bureaukratloft kan reelt bremse væksten i kolde hænder, viser ny CEPOS-analyse
Nye CEPOS-beregninger: Her er uddannelserne, der giver flest penge på kontoen4.7.2025 12:56:47 CEST | Pressemeddelelse
Nye CEPOS-beregninger viser, hvilke uddannelser der giver den højeste løn – og hvordan især kvinder oftere vælger lavtlønnede jobs
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum