Ekspertgruppen for fremtidens erhvervsstøtte præsenterer sine anbefalinger
Ekspertgruppen for fremtidens erhvervsstøtte præsenterer i dag sine anbefalinger til principper og sanering af de nuværende erhvervsstøtteordninger.
I rapporten ”Fremtidens erhvervsstøtte – kortlægning, principper og sanering” præsenterer ekspertgruppen sit arbejde med:
- Kortlægning af erhvervsstøtten
- Anbefalinger til samfundsøkonomiske principper for fremtidens erhvervsstøtte
- Anbefalinger til sanering af erhvervsstøtten
Rapporten markerer afslutningen på ekspertgruppens fase 1, som blev stillet i det opdaterede kommissorium for ekspertgruppen i juni 2023.
Ekspertgruppen for fremtidens erhvervsstøtte består af Christian Frigast (formand), der bl.a. er bestyrelsesformand i Axcel, CEO i Heartland Lise Kaae, professor i økonomi Niels Johannesen og lektor i økonomi Jeppe Druedahl.
Kontakter
Chrisitan Frigast
Tlf:26326400cf@axcel.dkFølg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Milliarder på vej til Ukraines genopbygning22.1.2025 12:10:24 CET | Pressemeddelelse
Der er nu indgået aftale om et vindmølleprojekt på 64 vindmøller til genopbygningen af kritisk, grøn infrastruktur i Ukraine. Projektet har potentialet til at levere grøn og sikker strøm til 700.000 husstande i Ukraine.
Ny millionindsprøjtning til ukrainske iværksættere13.1.2025 10:01:45 CET | Pressemeddelelse
3 mio. kr. skal styrke udviklingen af kompetencer blandt ukrainske flygtninge i Danmark, når de skal springe ud som iværksættere.
Ny aftale rykker hjælp tættere på iværksættere10.1.2025 11:01:01 CET | Pressemeddelelse
Med en ny rammeaftale for erhvervshusene tager Danmark endnu et skridt mod at blive det bedste iværksætterland i en forandret verden.
Små erhvervsdriveende og foreningsdanmark får lettere ved at oprette bankkonto19.12.2024 11:37:24 CET | Pressemeddelelse
Fra i dag bliver mødet med banken lettere for mindre erhvervsdrivende og de danske foreninger. I dag har Folketinget vedtaget en lov, der styrker adgangen til en bankkonto.
Nye anbefalinger skal bane vej for mere offentligt-privat samarbejde19.12.2024 09:01:08 CET | Pressemeddelelse
Forum for Offentligt-Privat Samarbejde har nu leveret sine anbefalinger til regeringen, der skal gøre det nemmere for det offentlige at indgå i partnerskaber med private, når det offentlige bygger nyt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum