FOAs formand: Vi lander et godt forlig med fremgang i lønnen
Efter lange og hårde forhandlinger er der lørdag landet et toårigt overenskomstforlig på det kommunale område. Aftalen sikrer kommunalt ansatte en mærkbar reallønsfremgang i de kommende år. Det siger Mona Striib, FOA.

Forbundsformanden for FOA, der også var lønmodtagernes topforhandler på det kommunale forlig, glæder sig over, at pengene bliver flere for FOAs medlemmer.
”Vi landede et godt forlig. Jeg er blandt andet tilfreds, fordi FOAs medlemmer nu vil opleve, at deres løn bliver mere værd, og at de får flere penge mellem hænderne. Det er desuden et forlig, der udover løn, indeholder en række gode tiltag på vigtige områder som arbejdsmiljø, barsel, kompetenceudvikling, natarbejde og styrkelse af den danske model,” siger Mona Striib.
Den samlede økonomiske ramme for den nye aftale er på 8,8 procent over to år. Rammen blev denne gang fastlåst af statens forlig, der landede i søndags.
De generelle lønstigninger ligger i perioden på 6,5 procent inklusive den såkaldte reguleringsordning. Et gennemsnitligt FOA-medlem kan som følge af overenskomstforliget forvente en samlet månedlig lønstigning på cirka 2.200 kroner før skat i overenskomstperioden.
Derudover sikrer forliget yderligere 2 procent til såkaldte organisationspuljer, som de enkelte faggrupper nu kan forhandle om til forskellige formål. Det konverteres til løn, hvis der ikke kan opnås aftale om andet, så det dermed lægges ovenpå de 6,5 procent.
”Vi har aftalt en ekstra forhandling mod slutningen af overenskomstperioden – en ultimoforhandling. Aftalen er indgået for at indhente det lønefterslæb, vi har, så vi ikke tager det med ind i OK26-forhandlingerne,” siger Mona Striib.
Hun glæder sig over, at man fra 2025 er enige om at anvende et nyt lønindeks for at opgøre lønnen for offentlige faggrupper. Forbundsformanden forventer, at det vil smitte positivt af på FOA-medlemmernes løn.
Med aftalen sikres også et økonomisk løft til de faggrupper, der får de laveste lønninger – nemlig løntrinnene 11-14.
”Det er en af de ting, FOA har kæmpet stædigt for. På den store klinge handler det om fællesskabets solidaritet med de grupper, der får de laveste lønninger. For det enkelte FOA-medlem og andre, der vil få glæde af puljen, så handler det her om, at de fortjener et løft opad,” siger Mona Striib.
Aftalen, der gælder for alle kommunalt ansatte medarbejdere, rummer tiltag, der styrker den danske model. Dels ved at styrke muligheden for dækning af tillidsrepræsentanter på arbejdspladserne. Dels ved at tillidsrepræsentanten gives mulighed for at møde nyansatte kollegaer i arbejdstiden.
”Inspireret af statens forlig rummer aftalen også en ny model for opsparing af frihed, hvor man får mulighed for at gemme frihed til senere brug kombineret med, at vi i perioden skal udvikle en egentlig fritvalgsmodel. Det er et lille nybrud,” siger Mona Striib.
Oveni overenskomstforliget kommer for en række faggruppers vedkommende værdien af den trepartsaftale, der blev indgået i efteråret.
”Der er enighed omkring rammerne for udmøntning af trepartsmidlerne, der enten konverteres til ekstra løn eller arbejdstidstillæg. Udmøntningen sker ved forhandlingerne af faggruppernes overenskomster, som følger nu, så det kan vi snart fortælle mere om,” siger Mona Striib.
På det kommunale område er næste skridt FOAs egne forhandlinger, hvor kravene fra de fire sektorer er på bordet. Dernæst skal de nye overenskomstaftaler sendes til UR-afstemning hos alle medlemmer.
Nøgleord
Kontakter
Mona StriibForbundsformand
46 97 23 12
Klaus LangeKommunikationschefFOA
Tlf:31612787klaus@foa.dkOm FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 32 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
Højrisikofag kræver bedre vilkår for PTSD-ramte11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Pressemeddelelse fra FOA, Fængselsforbundet, Politiforbundet og Reddernes Udviklingssekretariat i 3F
Samfundets sårbare mangler pædagogisk uddannede10.12.2025 08:56:11 CET | Pressemeddelelse
Ikke kun børn i dagtilbud har brug for flere voksne med en pædagogisk uddannelse. Det samme gælder på det specialiserede socialområde, hvor 4 ud af 10 ansatte mangler relevant uddannelse.
FOA: Behersket bifald til regeringens sosu-skoler i udlandet9.12.2025 12:28:53 CET | Pressemeddelelse
Selv om ideen om danske sosu-skoler i udlandet ikke er groet i FOAs baghave, ser regeringens konkrete planer fornuftige ud. Men der mangler stadig svar på, hvad man egentlig stiller de kommende udenlandske kollegaer i udsigt, når de kommer til Danmark, påpeger fagforbundet.
Forlig styrker politiets jagt på velfærdskriminelle4.12.2025 14:28:30 CET | Pressemeddelelse
FOA roser det nye politiforlig. I det afsættes midler til at gå hårdere efter skruppelløse kriminelle, som udnytter botilbud og andre sociale tilbud til skattesnyd, hvidvask og anden kriminalitet.
FOA kalder ny rapport om hvidvask på bosteder for rystende24.11.2025 12:33:59 CET | Pressemeddelelse
Private sociale tilbud til samfundets sårbare mistænkes i udbredt grad for hvidvask og skattesnyd, viser ny rapport fra Hvidvasksekretariatet. Afsløringen kalder med høj klar stemme på politisk handling, mener FOA.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum