Nyt overenskomstforlig for en halv million kommunalt ansatte på plads
17.2.2024 15:49:33 CET | KL | Pressemeddelelse
Forhandlingsfællesskabet og KL har indgået forlig om fornyelsen af de generelle overenskomster på det kommunale område. Der er tale om et ansvarligt forlig, som samtidig understøtter attraktive kommunale arbejdspladser, understreger KL’s forhandlere.

Den vigtigste opgave for de mange medarbejdere, der er ansat i landets kommuner, er at sikre god velfærd til borgerne – gode dagtilbud, skoler sundhedstilbud, sociale indsatser og omsorg til de ældre.
Skal vi lykkes med dét, kræver det gode overenskomster. Og netop sådan en er landet lørdag, hvor KL og Forhandlingsfællesskabet har indgået forlig om en ny toårig overenskomst for de omkring 500.000 kommunalt ansatte.
”Jeg er glad for den aftale, vi i dag har indgået. Det har været krævende, men også konstruktive forhandlinger, hvor vi er lykkedes med at finde nogle gode løsninger i fællesskab. Vi står nu med et ansvarligt forlig, som vil være med til at sikre, at vi også i de kommende år har attraktive kommunale arbejdspladser, hvor vores medarbejdere kan bidrage til at levere velfærd af høj kvalitet til borgerne,” siger Michael Ziegler, formand for KL’s Løn- og Personaleudvalg.
Med forliget er der aftalt en samlet ramme på 8,8 pct for de kommunale medarbejdere over de næste to år. Udover generelle lønstigninger indeholder forliget blandt andet en særlig justering for de lavest lønnede.
”Det er et forlig i den dyre ende. Med den prisudvikling, vi har set på det private arbejdsmarked og inflationen, har løn helt naturligt fyldt rigtig meget i forhandlingerne. Vi synes, at vi er landet et ansvarligt sted,” understreger KL’s chefforhandler.
Med forliget er der ligeledes afsat 2,0 pct. til forhandlingerne med de enkelte faglige organisationer, som følger i de kommende uger. De kan bruges til løn- og vilkårsforbedringer på de enkelte områder.
Vigtige organisationsforhandlinger fortsætter
Med det generelle forlig på plads, fortsætter forhandlingerne i de kommende uger med de enkelte faglige organisationer om de specielle aftaler, hvor der også venter vigtige drøftelser. I alt skal omkring 100 overenskomster landes.
Baggrundstæppet for overenskomstforhandlingerne har været trepartsaftalen og Lønstrukturkomiteen. Med trepartsaftalen blev de overordnede linjer for fordelingen af regeringens ekstraordinære lønløft aftalt. Den konkrete udmøntning af midlerne skal nu forhandles på plads de kommende uger.
”Vi glæder os til at fortsætte forhandlingerne med de enkelte organisationer. Her bliver der rig mulighed for at få sat nogle gode aftryk for de enkelte medarbejdergrupper bl.a. med organisationsmidlerne, som denne gang er langt større end normalt. Det er også her, vi skal have aftalt den konkrete udmøntning af trepartsaftalen,” siger Steffen Jensen, næstformand, KL’s Løn- og Personaleudvalg.
Der er i forliget enighed om en ny aftale, som giver medarbejderne mulighed for at opspare mer-/overarbejde, som ikke er afspadseret, og 6. ferieuge til senere afvikling.
Derudover får far eller medmor 3 ugers ekstra lønret med forliget, så far eller medmor fremover har i alt 10 ugers barsel med løn ligesom mor.
Læs hele forliget på KL's hjemmeside.
Kontakter
KL's pressevagt
Tlf:33703333Om KL
KL er interesseorganisation for de 98 kommunalbestyrelser og arbejder for, at kommunerne har de bedst mulige rammer til at prioritere velfærd og økonomi og til at udvikle kommunen lokalt. KL bidrager til – sammen med kommunerne – at videreudvikle det danske kommunestyre og lokaldemokrati. KL er samtidig arbejdsgiverorganisation og forhandler overenskomster for kommunernes ca. 500.000 ledere og medarbejdere.
Læs mere: www.kl.dk
Følg pressemeddelelser fra KL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra KL
Ekspertanbefalinger kalder på klarere rammer for de kommunale beredskaber4.2.2026 11:10:27 CET | Pressemeddelelse
Ekspertpanelet på beredskabsområdet peger på et behov for en mere tydelig retning for, hvilken opgave de lokale redningsberedskaber skal kunne løfte. KL’s formand ser positivt på anbefalingerne og ser frem til at drøfte med regeringen, hvordan anbefalingerne omsættes til den lokale virkelighed.
Vigtig aftale om beskyttelse af folkevalgte2.2.2026 15:21:03 CET | Pressemeddelelse
KL’s formand roser et bredt flertal i Folketinget for at komme med en række initiativer, der skal styrke beskyttelsen af bl.a. folkevalgte, offentligt ansatte og deres pårørende. Det skal være trygt at tage en tørn for fællesskabet, lyder det fra Martin Damm.
KL: Mange gode takter i værdighedsreform - men økonomien giver bekymringer29.1.2026 09:41:29 CET | Pressemeddelelse
Det er godt og vigtigt med tiltag, der giver de mest udsatte borgere et mere værdigt liv. Sådan lyder det fra KL’s socialudvalgsformand Ulrik Wilbek i en reaktion på den nye aftale om en værdighedsreform. Økonomien bag centrale initiativer skaber dog panderynker.
KL: Forebyggende indsatser tæt på børnene er den rigtige vej at gå15.1.2026 12:04:44 CET | Pressemeddelelse
En ny politisk aftale skal give kommunerne bedre mulighed for at sætte tidligt ind overfor skolefravær og øge hjælpen til børn og unge, der mistrives, tæt på hverdagen og kammeraterne.
KL: Ny aftale er et godt skridt i kampen mod økonomisk kriminalitet på socialområdet9.1.2026 11:15:06 CET | Pressemeddelelse
En ny politisk aftale skal nu gøre det lettere at opdage og bremse økonomisk kriminalitet på sociale tilbud. I KL roser Ulrik Wilbek aftalen, men kalder samtidig på yderligere tiltag i kampen mod kriminelles svindel på socialområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum