Danskerne vælger Østrig og Norge til skiferien
15.2.2024 08:35:00 CET | ERGO Forsikring A/S | Pressemeddelelse
Danskerne tager til Østrig og Norge, når de skal på skiferie denne vinter. Det viser en ny undersøgelse, som Kantar Media har foretaget for Europæiske ERV.

Mange danskerne drager hvert år på skiferie i udlandet. Tal fra Danmarks Statistik fra 2017 viser, at omkring 202.000 danskere normalt tager afsted på skiferie i vinterferien. I en ny undersøgelse, som Kantar Media har foretaget for Europæiske ERV, er der hele 7 % af danskerne, som skal på skiferie denne vinter og dermed primært skal stå på ski eller snowboard i de skandinaviske fjelde eller i Alperne.
Østrig og Norge er favorit-rejsemålene blandt danskerne
Nogle af danskerne er mest til Alperne, mens andre foretrækker at stå på ski i de skandinaviske fjelde. Blandt danskerne er Østrig og Norge favoritdestinationerne i vinteren 2024. Her er der 34 %, der rejser til Østrig, mens der er 33 %, som har planlagt deres ferie til Norge. Derudover kommer Sverige på en tredjeplads, Frankrig får en fjerdeplads og Italien ender på en femteplads.
- Østrig er et populært skirejsemål blandt danskerne. Her er der rig mulighed for verdensklasse skiløb i Alperne, og samtidig opleve den østrigske afterski stemning. Der er omvendt kortere til f.eks. Norge og Sverige, hvilket gør det lettere for danskerne at prøve kræfter med deres favorit skisportsaktiviteter i de skandinaviske fjelde. Den norske og den svenske krone er stadig lav, hvilket også kan være medvirkende til, at flere har valgt Norge og Sverige med målet om at få en billig skiferie. Så det giver god mening, at danskerne vælger disse destinationer, siger Peter Steen Olsen, økonomidirektør og talsmand for Europæiske ERV.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget blandt 1.086 danskere i alderen 18-79 år af Kantar Media for Europæiske ERV i januar 2024.
Nøgleord
Kontakter
Peter Steen OlsenNordisk CFO og talsmand for Europæiske ERV
Tlf:23451154pst@europaeiske.dkBilleder
Om Europæiske ERV
Europæiske ERV er Danmarks største og ældste rejseforsikringsselskab. Vi er del af den tyske forsikringsgruppe ERGO, som har mere end 37.000 ansatte på verdensplan. Vi har stået for tryggere rejser i mere end 100 år til en stor del af alle danske turister, erhvervsrejsende og deres arbejdsgivere, som har betroet os at stå for deres rejseforsikringer. Takket være mange års erfaring og specialudviklede rejseforsikringer kan vores kunder roligt tage af sted – og være trygge før, under og efter deres rejse. Sammen med vores svenske afdeling har vi mere end 1,2 millioner kunder og 7 millioner kortkunder. Læs mere på erv.dk.
Følg pressemeddelelser fra ERGO Forsikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ERGO Forsikring A/S
ERGO Forsikring går i offensiven: udruller næste fase i lanceringen af sundhedsforsikringer i Danmark11.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere i år lancerede ERGO Forsikring en ny sundhedsforsikring til danske virksomheder. Nu tager selskabet næste skridt i sin ambitiøse vækstplan mod at få produktet bredere ud gennem nye og eksisterende distributionspartnerskaber. Derfor samlede ERGO ledende forsikringsmæglere og brancheaktører i Parken i København til en præsentation af deres sundhedsforsikring og innovative sundhedsapp.
Dyr overraskelse kan vente danske studerende, der snart rejser ud på udveksling10.9.2026 13:18:06 CEST | Pressemeddelelse
Tusindvis af danske studerende pakker snart kufferten til et semester i udlandet. Men det blå sygesikringskort og indboforsikringen dækker sjældent hele opholdet, ofte kun de første måneder. ERGO Forsikring har samlet en tjekliste over det, studerende skal have styr på, før de rejser.
Sommerferien starter med feriestress i lufthavnen for hver fjerde dansker – ERGO råder til den alternative ferie24.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end hver fjerde dansker starter ferien ud med dårligt humør og sved på panden, når de rejser med deres børn og ekstra oppakning gennem lufthavnen. Derfor peger ERGO Forsikring på den alternative kør-selv-ferie, hvor tempo, pauser og bagage i højere grad er i familiens egne hænder, og deler her 7 gode råd til en tryg og gnidningsfri køreferie.
ERGO Forsikring lancerer sundhedsforsikringer i Danmark: “Tryghed skal være let tilgængelig”27.5.2026 15:56:04 CEST | Pressemeddelelse
I foråret kunne ERGO Forsikring løfte sløret for, at de inden længe ville træde ind på det danske marked for sundhedsforsikringer. Hidtil har de i over 100 år gennem Europæiske ERV hjulpet danskerne på deres rejser, men fra nu af udvides trygheden til også at gælde sundhed, når ERGO Forsikring nu tilbyder sundhedsforsikringer for virksomheder i Danmark.
Forretningsrejsende frygter flyet, men overser de reelle risici på rejsen29.4.2026 13:49:09 CEST | Pressemeddelelse
Flyskræk overskygger fornuft for mange forretningsrejsende. Endda i så høj grad, at det tilbageholder dem helt fra at tage afsted. Men frygten står i kontrast til fakta. Fly er den sikreste form for transportmiddel – det er uforudsete hændelser på selve rejsen, der kan skabe problemer, fastslår ERGO Forsikring.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


