Psykoterapeut: Ofte er forældre en del af børns angstproblematik
13.2.2024 07:30:00 CET | Bonzer | Pressemeddelelse
Flere og flere børn lider af angstlidelser, viser tal fra flere offentlige myndigheder. Ifølge psykoterapeut kan forældrene spille en rolle i denne udvikling, da de ofte er medvirkende i at skabe og vedligeholde de angstfremkaldende mønstre i familielivet.

Ifølge Sundhedsstyrelsen har op mod 50.000 børn og unge behandlingskrævende angst, og fra 2009-2019 er der sket en stigning på 129% i andelen af 0-17 årige med angst og OCD, viser en rapport fra Social- og Indenrigsministeriet.
Ifølge Flemming Bust, psykoterapeut hos Angst.dk, kan forældre spille en afgørende rolle i denne udvikling, selvom de ikke er bevidste om det.
“Forældre kan så frøet til angst hos børn ved konstant fortælle børn "Pas nu på det, og på nu på det". På den måden opdrages/indstilles barnets mindset og fokus på alt der kan gå galt, hvilket især sker, hvis forældrene selv har tendens til overbekymring og angst. Børn reagerer følelsesmæssigt på forældrenes adfærd og drager ofte den ubevidste konklusion, at 'Når far eller mor er bange, må der være noget at være bange for’”, forklarer Flemming Bust.
Flemming Bust understreger, at der er stor variation i årsagerne til angstlidelser hos børn, og at ikke alle børns angsttilfælde skyldes forældrenes adfærd. Når det er tilfældet, er det selvfølgelig heller ikke en bevidst handling fra forældrenes side, men snarere et resultat af deres egne udfordringer og bekymringer.
"Det er vigtigt at forstå, at forældre ikke ønsker at påføre deres børn angst," påpeger han. "Ofte er de selv fanget i et mønster af overbekymring og er ikke klar over, hvordan det påvirker deres børn”, siger han.
Børn kan ikke ‘bare’ fikses i terapi
Flemming Bust fremhæver samtidig en vigtig udfordring i behandlingen af børns angstproblemer; nemlig den almindelige opfattelse blandt forældre om, at det at sende barnet til terapi alene kan løse alle problemer.
"Forældre har ofte en almindelig opfattelse af, at det at sende barnet til terapi alene kan løse alle problemer. Men det er afgørende at forstå, at forældrene selv kan være en central brik i både udfordringen og løsningen", påpeger Flemming Bust.
Terapi er således ikke kun en ressource for børnene, men også for forældrene, der kan lære at forstå deres egne mekanismer og ændre deres adfærd i familiemiljøet, understreger Flemming Bust.
“Behandlingsmetoderne varierer, men nogle gange kræver det, at forældrene selv går i behandling for at lære at agere som forældre på en mere støttende måde. Andre gange kan der være forældre-sessioner eller deltagelse i dele af terapisessionerne sammen med barnet”, forklarer Flemming Bust.
Dette samarbejde mellem forældre og terapeuter kan være nøglen til at skabe en positiv forandring i barnets liv og fremme deres mentale sundhed og trivsel.
Læs mere om hvordan du skal forhold dig som forælder til en barn med angstlidelser
Kontakter
Flemming BustPsykoterapeut & PartnerAngst.dk
Tlf:93 30 20 30flemming@terapi.dkOm angst.dk
angst.dk startede med et enkelt mål: at tilbyde støtte og ressourcer til dem, der kæmper med angst og angstlidelser. Vi ved, at mange mennesker lider i stilhed, ofte uden at vide, hvor de skal vende sig for hjælp. Derfor skabte vi et sted, hvor viden, behandling og fællesskab mødes. Vores mission er at tilvejebringe en tryg og oplysende hjemmeside, der hjælper mennesker med angst og angstlidelser. Vi er dedikerede til at være den førende kilde til information og støtte indenfor området angst, og vi arbejder utrætteligt for at bringe de nyeste forskningsbaserede behandlinger og værktøjer til dem, der har brug for det.
Vi ønsker at nedbryde stigmatiseringen omkring psykisk sundhed og sætte en ny standard for kvaliteten i behandlingen af angst. Vores vision er at fremme en verden, hvor psykisk sundhed er lige så anerkendt og behandlet som fysisk sundhed. Gennem kontinuerlig forskning og uddannelse stræber vi efter at forbedre livskvaliteten for alle berørt af angst.
Følg pressemeddelelser fra Bonzer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Bonzer
Danmark sender dobbelt så mange besøgende til Tanzania pr. indbygger som Tyskland og Storbritannien9.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ifølge tal fra Tanzanias Ministerium for Naturressourcer og Turisme skiller Danmark sig ud blandt Tanzanias vigtigste europæiske turistmarkeder, når besøgstallene sættes i forhold til befolkningstallet
Nordic AI Platform Morrison Challenges Tech Giants: Nominated for Best Software Innovation5.8.2026 13:03:49 CEST | Press release
Danish-founded SEO agency Bonzer has been nominated for a Global Search Award, placing their new agentic AI platform Morrison alongside global industry leaders Semrush and Adobe.
Dansk virksomhed udfordrer tech-giganter med ny AI-platform: Bonzer nomineret til Global Search Awards5.8.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det danske SEO-bureau Bonzer er netop blevet nomineret til en af tech-verdens mest eftertragtede priser, Global Search Awards, i kategorien ”Best Software Innovation”. Nomineringen er tildelt for deres nye agentiske AI-platform, Morrison, som placerer den danske udvikling i direkte selskab med globale tech-giganter som Semrush og Adobe.
Store kommunale forskelle: I denne kommune smider danskerne flest smartphones ud16.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er store kommunale forskelle på, hvor meget småt IT og småelektronik danskerne afleverer til genanvendelse – en kategori, der blandt andet omfatter smartphones, opladere, kabler og andet mindre elektronisk udstyr. Langeland, Odsherred og Fanø Kommune topper listen, mens Hørsholm, Ishøj og Frederiksberg ligger blandt de laveste.
Hver tredje flypassager misser en vigtig begivenhed på grund af forsinkelser: Halvdelen står alene uden hjælp fra flyselskabet1.7.2026 06:55:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver tredje flypassager har misset en vigtig privat begivenhed som følge af en forsinkelse eller aflysning. Og når det sker, har hver anden passager oplevet at stå helt uden hjælp eller information fra flyselskabet. Det viser Flyhjælp Index 2026, en analyse af millioner af flyvninger og kompensationsdata for 20 af Europas største flyselskaber.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum