Tjek din kupon: Her blev millionerne vundet i Lotto i weekenden
12.2.2024 10:09:52 CET | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Mens ungerne rendte rundt som prinsesser og superhelte og slog katten af tønden – så kunne to heldige danskere passende klæde sig ud som nyslåede millionærer til fastelavn: De vandt begge 1.000.000 i Lotto.

En million kroner. Helt skattefrit, lige ind på kontoen.
Sådan kan to heldige danskere sige til sig selv i dag. De var nemlig heldige og vandt ekstratrækningen Millionærchancen efter den ordinære trækning i Lotto lørdag aften – og dermed vandt de hver især 1.000.000 kroner. Eller.. rettere, så kan den ene af vinderne glæde sig, den anden ved det måske ikke engang endnu. Måske er det dig – så tag lige og tjek din kupon igen.
Det gælder især, hvis du spillede en kupon med 10 rækker i Meny i Bagsværd.
For det var her, den ene – uafhentede - million blev vundet.
Den anden million-gevinst gik til en heldig kunde fra Vejle Kommune, der havde spillet med via sin mobil, så her går pengene ind på kontoen helt af sig selv.
”Her fra Danske Spil skal der lyde et kæmpestort tillykke til ugens heldige vindere. Vi synes, det er en fest hver gang, at en dansker vinder i vores lotterier, også selvom det sker hver eneste uge hele året rundt,” siger fra Malene Mølgaard, der er adm. direktør i Danske Lotteri Spil, som står bag Lotto.
Mens der var to heldige vindere af Millinærchancen, så var der for anden uge i træk ingen vindere af førstepræmien: Ingen fik syv rigtige, og det betyder, at førstepræmiepuljen næste lørdag er helt oppe på 12 millioner kroner. Det er nok også værd at tage med.
Vindertal, Lotto 10.februar
4, 13, 15, 18, 20, 22, 32
Tillægstal, Lotto 10.februar
17
Om Lotto
Lotto tallene trækkes hver lørdag aften, og det er de blevet uden afbrydelse siden 7. oktober 1989. Førstepræmiepuljen er altid på mindst 8.000.000 kroner.
Den højeste Lotto gevinst nogensinde blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564.007 kroner.
Om Millionærchancen
Millionærchancen gik fra 2015 til og med august 2023 under navnet Millionærgarantien, men den gør stadig det samme: Garanterer, at der hver eneste uge findes to heldige danskere, der vinder 1.000.000 kroner. De to millionærer findes ved lodtrækning blandt samtlige ugens spillede rækker - uanset om der er gevinst på rækken. Derudover trækkes der sidste lørdag i måneden lod om 5 x 1.000.000 på alle månedens spillede rækker - så husk at gemme din kupon, også selv om der ikke skulle være gevinst i første omgang.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil: ”Kun et mirakel kan redde dem!”13.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Særligt én deltager har grund til at frygte, at næste afsnit af X Factor bliver det sidste. Danske Spils oddssætter er i hvert fald ikke i tvivl: ”De andre acts er simpelthen bedre!”
Danske Spil leverer solidt årsregnskab med 1,8 mia. kr. til udlodningsmidlerne13.3.2026 08:56:03 CET | Pressemeddelelse
Danske Spils årsregnskab for 2025 viser det højeste resultat efter skat i koncernens historie og et bidrag til udlodningsmidlerne på 1,8 mia. kr. til gavn for gode formål. Samtidig har Danske Spil udviklet forretningen i et marked præget af både hårdere og international konkurrence samt ændrede forbrugsvaner.
San fra Brønderslev havde lige fået ny bil – så ringede Danske Spil med 200.000 kroner: ”Jeg troede, det var svindel”12.3.2026 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
San Chan fra Brønderslev var glad for sin helt nye bil, da han meget uventet vandt den store gevinst i den gratis Klub Lotto.
Danske Spil: Troels Lund Poulsen end ikke i danskernes top 311.3.2026 10:21:41 CET | Pressemeddelelse
Kunderne hos Danske Spil har i mere end en måned haft mulighed for at gætte på Danmarks kommende statsminister – de mest populære lige nu er Mette Frederiksen, Lars Løkke Rasmussen og Alex Vanopslagh.
Vokseværk: FodboldtrøjeFredag har igen slået sin egen rekord9.3.2026 13:06:04 CET | Pressemeddelelse
Mandag formiddag har Danske Spil og Børnecancerfondens indsamling, FodboldtrøjeFredag, samlet 14,6 mio. kr. ind til fordel for børn med kræft. Indsamlingen er stadig i gang.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum