Historisk milepæl: 98 kommuner og fem regioner danner samlet fortrop i klimaarbejdet
Med formel optagelse af Glostrup Kommune i Klimaalliancen er alle 98 kommuner og de fem regioner i Danmark nu i fuld gang med at bekæmpe klimaforandringerne.
Alle 98 kommuner i Danmark er ud over de fem regioner nu officielt medlemmer af Klimaalliancen, hvilket markerer en historisk milepæl i bestræbelserne på at bekæmpe klimaforandringerne. Det skete, da Glostrup Kommune for nylig blev optaget i alliancen.
"Vi er utroligt glade for at meddele, at Danmark nu står samlet i vores kamp mod klimaforandringerne. At 98 kommuner nu er med, sender et stærkt signal om det lokale engagement i at tackle klimaforandringerne og skabe en bæredygtig og grøn fremtid,” siger formanden for Klimaalliancen, Frank Schmidt-Hansen.
”Det er en stor dag for klimaet. Nu går 98 kommuner og fem regioner i samlet trop for en klimarobust og klimaneutral fremtid. Sammen kan vi nå meget mere for klimaet. Klimaalliancen sætter strøm til kommunernes klimahandlingsplaner og vil sætte et højt ambitionsniveau for den grønne omstilling,” siger næstformand i Klimaalliancen, Mads Duedahl.
Borgmester i Glostrup Kommune, Kasper Damsgaard, udtrykker også sin glæde over udviklingen:
”Jeg er glad for, at vi i Glostrup Kommune nu også formelt kan tilslutte os Klimaalliancen. Vi glæder os til samarbejdet med andre kommuner om at finde løsninger på klimaudfordringerne. Glostrup er allerede godt i gang med den grønne omstilling, blandt andet ved at reducere energiforbruget i kommunens ejendomme og ved at styrke en bæredygtig offentlig transport. Vores fjernvarmeudrulning er også godt i gang. I Glostrup går klimainvesteringer hånd i hånd med investeringer i kerneopgaverne målrettet vores borgere. Med klimahandlingsplanen i hånden, og sammen med resten af kommunerne, kan vi endnu bedre arbejde for at gøre en grøn og mærkbar forskel for vores borgere og kommende generationer”.
Giver genlyd internationalt
Når kommunerne i Danmark udarbejder klimahandlingsplaner, tager de udgangspunkt i en internationalt anerkendt metode, som er udviklet af det globale bynetværk C40 Cities og oversat til en dansk kontekst af CONCITO.
Indtil videre står 96 kommuner med en klimahandlingsplan, der er godkendt af CONCITO og C40 og vedtaget i eget byråd. Planerne har samlet set et mål om at reducere udledningen af drivhusgasser på tværs af alle sektorer med 76 procent i 2030. Det sker samtidig med, at kommunerne arbejder helhedsorienteret og langsigtet med at tilpasse sig til konsekvenserne af klimaforandringerne såsom stigende havvand, ekstreme regnskyl og hedebølger.
At alle landets kommuner og regioner samarbejder om at udvikle klimahandlingsplaner og levere den nødvendige lokale klimaindsats er unikt i en international sammenhæng. For at inspirere andre til at følge i fodsporene på de danske kommuners klimalederskab, var en dansk delegation inviteret til FN's klimakonference COP28 for at fortælle om den lokale klimaindsats og om det særlige ved at samarbejde på tværs af hele landet.
Fakta om Klimaalliancen
- Klimaalliancen er et 5-årigt partnerskab mellem Realdania, KL og de fem regioner, med CONCITO og C40 som videnspartnere som har til formål at realisere kommunernes klimahandlingsplaner.
- Klimaalliancen ønsker at give kommunerne og regionerne et udviklingsrum for samarbejde og vidensdeling med hensigten om at indfri det høje ambitionsniveau, som kommunerne har forpligtet sig til ift. at opnå en klimaneutral og klimarobust fremtid senest i 2050.
Kontakter
KL's pressevagt
Tlf:33703333Følg pressemeddelelser fra KL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra KL
Sammen mod vold, trusler og chikane: Nyt netværk skal skabe tryggere arbejdspladser11.9.2025 07:01:03 CEST | Pressemeddelelse
KL og Forhandlingsfællesskabet inviterer til et nyt netværk, der skal føre til en styrket indsats for at forebygge og håndtere arbejdsrelateret fysisk og psykisk vold, trusler og chikane på de kommunale arbejdspladser.
Takstlofter på krisecentre og herberger er et vigtigt skridt mod et mere bæredygtigt socialområde5.9.2025 14:23:42 CEST | Pressemeddelelse
Det er godt, at der nu endelig kommer en ny styringsmodel for herberger og kvindekrisecentre, lyder det fra KL, der længe har peget på behovet for i højere grad at kunne holde styr på, hvem der kan slå sig ned som herberg.
Historisk stor donation skal gøre hverdagen for landets mindste børn endnu bedre4.9.2025 06:01:09 CEST | Pressemeddelelse
LEGO Fonden uddeler 100 millioner kr. til lokal kompetenceudvikling for medarbejdere og ledere i dagtilbud i 16 kommuner. Initiativet realiseres i et fælles partnerskab mellem KL, Komponent og Professionshøjskolerne.
Fem forslag fra KL: Sådan dæmmer vi op for snyd og svigt på socialområdet31.8.2025 08:43:16 CEST | Pressemeddelelse
Det er dybt uacceptabelt, at kriminelle miljøer infiltrerer socialområdet og svindler med de penge, der ellers skulle gå til udsatte borgere. Derfor fremlægger KL nu fem forslag til, hvordan man kan tage livtag med snyd, svigt og økonomisk kriminalitet på private tilbud.
Arbejdsmarkedets aktører: Sådan ruster vi danskernes arbejdsliv til en ny virkelighed13.8.2025 07:03:58 CEST | Pressemeddelelse
Arbejdsmarkedets vigtigste aktører og eksperter lancerer nu gennem Forum for Fremtidens Arbejdsmarked deres indspil til, hvordan vi i fællesskab fremtidssikrer arbejdsmarkedet i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum