Digitaliseringsstrategien er et skridt i den rigtige retning
Skal vi fastholde og tiltrække nye virksomheder til Produktionsdanmark, skal vi være et digitalt og teknologisk foregangsland. Den nye digitaliseringsstrategi viser gode takter.

Det er positivt, at en bred vifte af Folketingets partier i dag har vedtaget en ny digitaliseringsstrategi, hvor det blandt andet bliver lettere for små og mellemstore virksomheder at få en robot i produktionen.
Det siger Dansk Metals erhvervspolitiske chef, Emil Drevsfeldt Nielsen:
”Vi skal ikke konkurrere om at have de laveste lønninger. Det gælder derimod om at have den mest effektive produktion, og derfor er det virkelig godt, at flere små og mellemstore virksomheder nu får muligheden for at investere og prøve robotter af i deres produktion,” siger Emil Drevsfeldt Nielsen.
Dansk Metal har for nyligt lavet en analyse der viser, at udviklingen er gået i stå i de små og mellemstore virksomheder, når det kommer til at få automatiseret produktionen.
Det skal vendes, for uden robotter, så er der simpelthen ikke nok faglærte til at sikre den grønne omstilling, og derfor er det også ærgerligt, at der blot afsættes 18 millioner kroner til opgaven. Det siger Emil Drevsfeldt Nielsen:
”Det her er en bunden opgave, og derfor ærgrer det mig, at vi ikke kommer fra start med fuld kraft, men i stedet halter afsted. Vi er i den grad udfordret af, at der mangler faglærte i industrien, for det er dem, der skal bygge vindmøller, lægge fjernvarme og installere varmepumper. Derfor er det også fuldstændig afgørende, at vi får automatiseret produktionen, så vi får udnyttet den meget kvalificerede arbejdskraft, vi har,” siger Emil Drevsfeldt Nielsen
Kontakter
Emil Drevsfeldt NielsenErhvervspolitisk chef
Tlf:22 29 35 21emni@danskmetal.dkJeppe Hee RømerPressekonsulent
Tlf:29 88 22 24jero@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Regeringens forskningsudspil viser retningen i en usikker tid22.10.2025 12:19:13 CEST | Pressemeddelelse
Der er flere gode takter i regeringens nye udspil om forskning, mener Dansk Metal.
Dansk Metal: Dansk økonomi er i balance21.10.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal deler vismændenes vurdering af, at dansk økonomi står stærkt. De stigende fødevarepriser kræver, at der bliver holdt øje med, at der er reel og fair konkurrence i dagligvaresektoren.
Dansk Metal: Ny forsvarsaftale kan sikre danske arbejdspladser10.10.2025 19:29:48 CEST | Pressemeddelelse
Her til aften har et bredt politisk flertal indgået en ny aftale om at styrke det danske forsvar. Aftalen betyder blandt andet, at Danmark skal købe flere arktiske skibe.
Dansk fregatbyggeri kan skabe op mod 9.000 årsværk7.10.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Holder regeringen sig til planerne om at producere krigsskibe i Danmark, kan det give op mod 9.000 årsværk i løbet af de kommende år. Det viser en ny analyse, som Arbejderbevægelsens Erhvervsråd har lavet for Dansk Metal.
Tyra II gør Danmark mere selvforsynende med energi6.10.2025 13:24:47 CEST | Pressemeddelelse
Genåbningen af Tyra-feltet er godt nyt for Danmarks energiforsyning, økonomi og arbejdspladser, siger Dansk Metals formand Claus Jensen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum