Opgradering af Øresundsbanen behandles i Folketinget
I dag begynder lovbehandlingen af den aftalte opgradering af Øresundsbanen. Opgraderingen omfatter blandt andet en udvidelse af Københavns Lufthavn Station og overhalingsspor ved Kalvebod.
Mulighed for flere tog, en bedre punktlighed og fordele for togpassagerer og godstransporten på tværs af grænsen mellem Danmark og Sverige. Det er nogle af de forbedringer, lovforslaget om opgradering af Øresundsbanen skaber grundlag for. Lovforslaget skal behandles første gang i Folketinget i dag.
Partierne bag Infrastrukturplan 2035 blev enige om at opgradere Øresundsbanen, som et led i at styrke togtrafikken. Lovforslaget om opgradering af Øresundsbanen rummer flere anlægsprojekter, som har det fælles formål af øge kapaciteten.
Transportminister Thomas Danielsen:
- Jeg har en tæt og god dialog med min svenske kollega. Vi er enige om, at der ikke skal være unødvendige hindringer for transporten mellem vores lande hverken på vej eller bane. Med disse store investeringer i Øresundsbanen sikrer vi, at der ikke vil være kapacitetsudfordringer eller flaskehalse på den danske del af Øresundsbanen, heller ikke efter Femern Bælt-forbindelsen åbner. Det er godt for både passagerne og godstog.
Lovforslaget færdigbehandles i løbet af foråret. Bliver forslaget vedtaget påbegyndes udvidelsen af Københavns Lufthavn Station allerede i 2025, mens anlæg af overhalingsspor ved Kalvebod forventes påbegyndt i perioden 2025-2027.
Fakta
Anlægsprojekter i lovforslaget:
• Udvidelse af Københavns Lufthavns Station
• Overhalingsspor ved Kalvebod
• Vendespor ved Københavns Lufthavn Station
Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet
5,2 millioner kroner til skræddersyet postbetjening på småøer24.10.2025 06:01:10 CEST | Pressemeddelelse
Transportministeren har indgået aftale med postordførerne fra partierne bag postaftalen, som betyder, at 14 små øsamfund får pakke- og brevløsninger udviklet af øerne selv.
Aalborg-København får grøn flyrute8.10.2025 12:03:44 CEST | Pressemeddelelse
Norwegian har vundet udbuddet af den første grønne indenrigsrute og skal flyve med grønt flybrændstof på ruten Aalborg-København.
Konference om grøn omstilling af vejtransporten under EU-formandskabet den 1.-2. oktober 20251.10.2025 07:01:08 CEST | Pressemeddelelse
Den første konference på Transportministeriets område under det danske formandskab for Ministerrådet løber af stablen den 1.-2. oktober 2025 i København. På dagsordenen er den grønne omstilling af vejtransporten. Offentligheden har mulighed for at se el-lastbiler og møde branchen på Rådhuspladsen i København forud for konferencens start.
Luftrummet lukkes for al civil droneflyvning28.9.2025 13:36:52 CEST | Pressemeddelelse
Fra og med mandag den 29. september til og med fredag den 3. oktober i forbindelse med EU-topmødet vil al civil droneflyning i det danske luftrum være forbudt.
Fortsat stor tilfredshed med færgen til Bornholm19.9.2025 10:55:05 CEST | Pressemeddelelse
Den halvårlige kundetilfredshedsmåling på færgen til Bornholm viser, at passagererne fortsat er meget tilfredse med færgebetjeningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum