Johan Reventlow er genvalgt som formand for Lægeforeningen Sjælland
7.2.2024 15:36:23 CET | Lægeforeningen | Pressemeddelelse
Den siddende formand for Lægeforeningen Sjælland, Johan Reventlow, er blevet genvalgt. Johan Reventlow er praktiserende læge, og som genvalgt formand ser han frem til det fortsatte politiske arbejde for læger i regionen:
"Jeg ser frem til at forsætte det gode politiske arbejde i Lægeforeningen Sjælland. Mit ønske er, at vi fortsat kan bidrage til udviklingen af Sundhedsvæsenet i Region Sjælland. Vi har i regionen store udfordringer, og det er vigtigt at såvel rekruttering til speciallæge og uddannelsesstillingerne styrkes, for at udligne den store ulighed der er i regionen,” siger Johan Reventlow.
Johan Reventlow arbejder som praktiserende læge i en delepraksis i Slagelse, og er praksiskonsulent i Slagelse Kommune og på Næstved, Slagelse og Ringsted sygehuse. Han har derfor en bred kontaktflade til sundhedsvæsenet i regionen.
”Lægeforeningen Sjælland holder to årlige dialogmøder med regionsrådets medlemmer, hvor vi drøfter aktuelle sundhedspolitiske temaer, er vigtige for at skabe en fælles forståelse af situationen. I Lægeforeningen Sjælland kommer vi også til at følge arbejdet med den strategiske samarbejdsaftale mellem Region Hovedstaden og Region Sjælland tæt, og vil forsat have et stort fokus på prioritering og rekruttering," forklarer den genvalgte formand.
Johan Reventlow er 71 år og bor mellem Slagelse og Sorø sammen med sin hustru, professor Susanne Reventlow.
Nøgleord
Kontakter
Andreas HemmePresse- og kommunikationskonsulent
Tlf:61 65 37 75anhe@dadl.dkBilleder

Lægeforeningen
Lægeforeningen er den faglige interesseorganisation for læger i Danmark
Følg pressemeddelelser fra Lægeforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lægeforeningen
Josephine Rathenborg valgt som ny formand for Lægeforeningen30.5.2026 15:18:59 CEST | Pressemeddelelse
På Lægeforeningens Lægemøde i dag er Josephine Rathenborg blevet valgt som ny formand for Lægeforeningen. Hun overtager posten efter Camilla Rathcke, hvis funktionstid som formand er udløbet.
Jens Juul Holst modtager Lægeforeningens Ærespris 202629.5.2026 22:27:36 CEST | Pressemeddelelse
Professor Jens Juul Holst modtager Lægeforeningens Ærespris 2026 for sin banebrydende forskning i tarmhormonet GLP-1, som har revolutioneret behandlingen af patienter med type 2-diabetes og svær overvægt verden over.
Lægeforeningens nyindstiftede Uddannelselspris tildeles professor Charlotte Ringsted29.5.2026 20:15:46 CEST | Pressemeddelelse
Den nyindstiftede ”Lægeforeningens Uddannelsespris” går til Charlotte Ringsted, professor i medicinsk uddannelse og tidligere prodekan for uddannelse ved Aarhus Universitet. Det er første gang, uddannelsesprisen uddeles. Lægeforeningens Uddannelsespris er en hæderspris, der uddeles til læger, som anerkendelse af modtagerens virke indenfor uddannelse af læger.
Lægeforeningen til politikerne: Nu skal vi have en Psykiatriplan version 2.027.4.2026 06:10:10 CEST | Pressemeddelelse
Pressemeddelelse fra Lægeforeningen
Halvdelen af danskerne oplever ulighed i sundhed16.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse fra Lægeforeningen viser, at social og geografisk ulighed præger danskernes oplevelse af sundhedsvæsenet. Nu opfordrer lægerne politikerne til at handle.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum