Unikke oplevelser sikrede 35.000 kroner til verdens børn
Det løb op i 35.000 kroner til verdens børn, da Billund Kommune og en række samarbejdspartnere udbød unikke oplevelser til Danmarks Indsamling. Samtidig støttede børn fra kommunens skoler og daginstitutioner op om den gode sags tjeneste, da de fik en masse skridt i benene og dermed samlede penge ind til verdens børn.

Billund Kommune og en række samarbejdspartnere udbød en række unikke oplevelser til Danmarks Indsamling 2024. Formålet var at hjælpe verdens børn, og det blev til i alt 35.000kr. for de unikke oplevelser, som interesserede bød på via Auktionshusets hjemmeside.
"Tak til alle, der bød på vores oplevelser. Jeg er meget stolt over, at vi gennem Danmarks Indsamling 2024 kan hjælpe verdens børn og samtidig byde endnu flere turister velkommen til Børnenes Hovedstad,” siger Billund Kommunes borgmester Stephanie Storbank.
For millioner af børn i verdens fattigste lande sulter. Og Danmarks Indsamling handler om, at der er meget, vi kan gøre for at hjælpe, hvis vi står sammen. Det gør Billund Kommune, WOW PARK, Lalandia, Billund Airport, LEGO House, LEGOLAND, CoC Playful Minds og Billund Kulturskole, som udbød de nævnte auktioner.
Samtidig har børn i Billund Kommunes skoler og dagtilbud bakket op om den gode sags tjeneste. Børn fra Børnenes Univers Klatretræet i Billund har gået 292 km, mens eleverne på Hejnsvig har gået 229,26 km. Med de mange skridt i benene har børnene samlet ind til Danmarks Indsamling 2024, hvor Novo Nordisk Fonden giver 20 kroner til indsamlingen for hver kilometer, et barn i Danmark går.
”Det er så godt gået af vores seje børn. Børn skal opleve, at de er en del af et fællesskab, og at de er med til at skabe verden. Med Danmarks Indsamling har børnene dyrket fællesskabet og sammen gjort en forskel, der kan mærkes andre steder i verden”, lyder det fra Stephanie Storbank.
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkFølg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Nu er de nominerede til ’Den Sociale Virksomhedspris 2025’ fundet15.9.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre virksomheder er nu udvalgt blandt de indstillede for deres bemærkelsesværdige indsats inden for beskæftigelse, uddannelse og støtte til borgere med forskellige udfordringer.
Afspærringer i Billund, lørdag den 20. september 202510.9.2025 13:11:19 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med Hero Run vil dele af Billund bymidte samt omkringliggende gader i en periode være afspærret uden nogen mulighed for kørsel i området.
Bredt budgetforlig landet i Billund Kommune9.9.2025 17:22:26 CEST | Pressemeddelelse
Budgettet for Billund Kommunes økonomi i 2026-2029 er nu faldet på plads. Alle partier har valgt at være med i forliget.
Billund Kommune flot placeret i brugerundersøgelse af hjemmehjælpen5.9.2025 12:21:34 CEST | Pressemeddelelse
I en ny undersøgelse udarbejdet af Danmarks Statistik for Ældreministeriet indtager Billund Kommune en 6. plads over brugernes tilfredshed på hjemmehjælpsområdet. Det gode resultat glæder borgmester og udvalgsformand.
Billund Kommune er højdespringer i årets DI-måling over kommunal erhvervsvenlighed4.9.2025 06:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune ligger i år nr. 2 på Dansk Industris (DI) årlige liste over erhvervsvenlighed i de danske kommuner. Det er et spring op ad listen fra sidste års 11. plads og forrige års 21. plads. Det er en flot placering, lyder det fra både Billund Kommune og Billund Erhverv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum