Retten til fri sejlads, øget forsyningssikkerhed og samhandel er på dagsordenen, når udenrigsministeren møder kolleger fra Sydøstasien
Emnerne er mange, når udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen fredag møder sine kolleger fra ni sydøstasiatiske lande i Bruxelles.
Anledningen er mødet mellem udenrigsministrene fra EU og ASEAN – sammenslutningen af sydøstasiatiske nationer, der traditionelt mødes hvert andet år.
Landene vil blandt andet drøfte konflikter i både Europa, i Mellemøsten og den anspændte situation i det Sydkinesiske Hav, hvor der har været flere sammenstød.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen udtaler:
- Det er åbenlyst til gavn for både landene i ASEAN og EU, at vi styrker vores samarbejde. I en tid hvor flere kriser presser de internationale spilleregler, har vi en fælles interesse i at styrke den international regelbaseret orden, så det ikke er den stærkeste, der altid bestemmer. Kriserne presser også forsyningssikkerheden, og det bliver forstærket, når skibe sejler syd for Afrika af frygt for at blive angrebet i Det Røde Hav. Det påvirker ikke kun rederiernes bundlinje, men også priserne på varer for helt almindelige familier i både Sydøstasien og Europa.
ASEAN får som region stigende økonomisk betydning. Regionen ventes at blive verdens 4. største økonomi i 2030 efter Kina, USA og EU.
Samtidig er Asien er den hurtigst voksende region i verden og vil repræsentere halvdelen af verdens BNP i 2040.
Det er også med ønsket om øget samhandel og bedre vilkår for danske virksomheder, at Danmark åbner en ambassade i Malaysia i løbet af 2024.
Den beslutning bliver et naturligt omdrejningspunkt, når udenrigsministeren møder sin malaysiske kollega under EU-ASEAN-mødet.
- Sydøstasien er i en rivende økonomisk udvikling, så det er ikke bare sund fornuft, men også sund forretning at åbne en ambassade i Malaysia. Det handler om at sikre de godt 100 danske virksomheder optimale muligheder for at lykkes, og her vil en dansk ambassade kunne yde en vigtig hjælp, siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
ASEAN (Association of Southeast Asian Nations eller Sammenslutningen af Sydøstasiatiske Nationer) blev grundlagt den 8. august 1967. Den tæller i dag Thailand, Indonesien, Malaysia, Filippinerne, Singapore, Laos, Myanmar, Cambodia, Brunei og Vietnam. Myanmar er ikke inviteret til mødet. ASEAN har til formål at styrke det økonomiske samarbejde landene imellem blandt andet igennem frihandel.
For yderligere kontakt: Presserådgiver for udenrigsministeren Carl-Emil Søe // +45 21 63 89 86
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark styrker samarbejdet med Kroatien ved åbning af nyt erhvervsprojekt29.10.2025 12:04:35 CET | Pressemeddelelse
Den 29. oktober rejser udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen til den kroatiske havneby Rijeka for at åbne Rijeka Gateway, der skal bidrage til at styrke EU's sikkerhed og forsyningskæder.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn28.10.2025 10:45:24 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 29. oktober 2025 kl. 12.00 Fra regeringen deltager statsministeren. Følgende emner er på dagsordenen: Afrapportering fra møde i Det Europæiske Råd den 23.-24. oktober 2025
Udenrigsministeren ledsager Kongeparret til statsbesøg i Letland28.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Under besøget forventes udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen også at mødes med repræsentanter fra den lettiske regering.
Statement by the Nordic and Caribbean Community (CARICOM) Foreign Ministers13.10.2025 11:50:04 CEST | Nyhed
Statement by the Nordic and Caribbean Community (CARICOM) Foreign Ministers on tackling climate change and implementing the Paris Agreement commitments.
Joint statement: Shadow Fleet Task Force11.10.2025 02:06:09 CEST | Nyhed
On October 8, 2025, Canada and Denmark convened a meeting of the Shadow Fleet Task Force.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum