Terapiterrasser for intensivpatienter på vej til Regionshospitalet Gødstrup
2.2.2024 06:30:00 CET | Regionshospitalet Gødstrup | Pressemeddelelse
Med 2,5 mio. kr. i støtte fra Den A.P. Møllerske Støttefond og 0,5 mio. kr. fra Ege Fonden (Vibeke og Mads Eg Damgaards Fond) sættes der gang i opførelsen af to udendørs terapiterrasser, der skal give intensivpatienter og deres pårørende mulighed for ophold og samvær i et frirum på Regionshospitalet Gødstrup. Bag projektet står en gruppe af sygeplejersker fra Intensivbehandlingsafsnittet på hospitalet.

Indlæggelse på en intensiv afdeling på et hospital kan være en traumatisk oplevelse for både patient og pårørende. Her bevæger man sig på kanten mellem liv og død, og denne tilstand kan være et vilkår i kortere eller længere tid. Som pårørende til en intensiv patient følger der ofte stor utryghed med på grund af uvisheden i sygdomsforløbet.
Disse faktorer er baggrund for, at en gruppe af sygeplejersker har valgt at sætte handling bag tanke, og er lykkedes med at opnå støtte til projektet på samlet 3 mio. kr. Bevillingerne skal gå til opførelse af to sydvendte terrasser i nær tilknytning til sengestuerne på intensiv afdeling.
Oversygeplejerske Dorthe Goul fra Intensivbehandlingsafsnittet, Regionshospitalet Gødstrup fortæller:
- De hvide vægge og lyde fra apparatur på stuen minder patienten og de pårørende om alvoren i forløbet. Et afbræk fra de kliniske omgivelser på stuen kan give patienten fornyet energi til genoptræning.
- Vi har erfaret, at muligheden for at komme ud i frisk luft har medvirket til, at patienterne får livsgnisten tilbage. Vi er derfor meget taknemmelige for, at Den A.P. Møllerske Støttefond og Ege Fonden har valgt at støtte denne svært belastede patientgruppe.
I fondsansøgningerne er der lagt vægt på, at terapiterrasserne indrettes med en god rumopdeling, så flere kan anvende dem til forskellige formål. Indretningen skal tage højde for, at intensivpatienters bevægelighed kan være svært begrænset og sanserne derfor nødvendigvis skal kunne stimuleres fra liggende eller siddende stilling.
Der skal være lettilgængelige siddepladser og adgang for sengeliggende. Områder af terapiterrasserne skal være overdækket eller med mulighed for at etablere skygge.
Den endelige planlægning og indretning af terapiterrasserne forventes igangsat i løbet af foråret og planen er at kunne tage dem i brug til efteråret.
For yderligere oplysninger, kontakt:
Oversygeplejerske, Dorthe Goul, Operation og Intensiv, Regionshospitalet Gødstrup, tlf. 2130 1017.
Sygeplejefaglig direktør, Rikke Degn, Regionshospitalet Gødstrup, tlf. 2819 4002.
Nøgleord
Billeder

Følg pressemeddelelser fra Regionshospitalet Gødstrup
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Regionshospitalet Gødstrup
Laboratoriemålinger af sundhedsskadelige stoffer i luften på operationsstuer i Gødstrup ligger langt under Arbejdstilsynets grænseværdier25.2.2026 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Operationspersonale på RH Gødstrup har i en længere periode oplevet gener i forbindelse med røgudvikling af operationer med elektrisk udstyr (diatermi). I den sammenhæng har ingeniørfirmaet Rambøll og HR Fysisk Arbejdsmiljø i Region Midtjylland vurderet, at de punktsug, der skal indfange røgen ikke har været tilstrækkelige effektive. Med henblik på at afklare personalets reelle eksponering for problematiske stoffer, som findes i kirurgisk røg, er der foretaget målinger af den luft, som personalet indånder på operationsstuerne. Resultatet af målingerne er, at der ikke er fundet kræftfremkaldende indholdsstoffer i den målte luft ligesom øvrige stoffer i målingerne, ligger langt under Arbejdstilsynets grænseværdier. Resultaterne har været gennemgået af eksperter i Arbejds- og Miljømedicin fra Gødstrup og Bispebjerg i samråd med forskere på Aarhus Universitet. Lægefaglig direktør Jens Friis Bak udtaler: - Vi er lettede over resultaterne af disse undersøgelser. Det er vigtigt at understrege
Ny afdeling på RH Gødstrup skal sikre et nært og sammenhængende sundhedsvæsen i Vestjylland18.2.2026 12:14:33 CET | Pressemeddelelse
Nu går arbejdet i gang med at skabe en ny afdeling, der skal bygge bro mellem region, kommuner og almen praksis.
Bettina Bauder bliver ny chefsygeplejerske i Psykiatri på Regionshospitalet Gødstrup3.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Regionshospitalet Gødstrup kan med glæde meddele, at Bettina Bauder tiltræder som chefsygeplejerske i Psykiatri med første arbejdsdag den 1. marts 2026.
Millioner fra Novo Nordisk Fonden muliggør nordisk forskning i AI til hjertediagnostik2.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Overlæge og forsker Simon Winther fra Regionshospitalet Gødstrup og Aarhus Universitet samt professor Samuel E. Schmidt fra Aalborg Universitet har modtaget 34.174.543 mio. kr. fra Novo Nordisk Fonden til et nordisk forskningsprojekt i open source AI til hjertediagnostik. Koordinator på projektet er Monika Colombo fra Aarhus Universitet.
Ny metode skal give børn med søvnapnø den rigtige behandling første gang23.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mange børn med obstruktiv søvnapnø sover uroligt, snorker højt og har pauser i vejrtrækningen om natten. Det kan gå ud over både trivsel, udvikling og familieliv. Et nyt tværsektorielt forskningsprojekt ved Regionshospitalet Gødstrup skal gøre udredningen mere præcis og hjælpe flere børn hurtigere i den rigtige retning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum