Pas på i ferien: Ulovlige og truede koraller fylder i danske kufferter
6.2.2024 15:00:00 CET | Gjensidige | Pressemeddelelse
Selvom koraller er både flotte og i mange tilfælde nemme at finde på stranden, så er de ulovlige at samle op og tage med hjem fra ferien. Alligevel bliver mange danskere hvert år stoppet i tolden med koraller i kufferten. Det viser en ny opgørelse, Miljøstyrelsen har foretaget for Gjensidige og Gouda Rejseforsikring.

Vinterferien står for døren, og de kolde temperaturer får mange til at rejse mere eksotiske destinationer end Europa.
Men hvert år ender et stort antal danskere med at få beslaglagt ferieminder i tolden, når de vender hjem fra de mere eksotiske destinationer, som eksempelvis Asien eller Afrika, med koraller i kufferten.
Koraller er nemlig omfattet af internationale regler, der beskytter truede dyr mod udryddelse, og det er derfor som udgangspunkt forbudt at tage dem med til Danmark.
Alene de seneste to år er der blevet oprettet omkring 80 sager årligt, fordi danskere er blevet stoppet i tolden med koraller, de har taget med hjem fra ferien.
Det viser en ny opgørelse, som Miljøstyrelsen har foretaget for Gjensidige og Gouda Rejseforsikring.
Og selvom det altså er både ulovligt og potentielt skadeligt for både natur og dyr, så handler en stor del af sagerne formentlig om uvidenhed blandt de danskere, der tager dem med hjem.
Sådan lyder vurderingen fra fagchef i Gouda Rejseforsikring, Louise Hertzum Andersen.
“Ofte er koraller noget, man finder på stranden, eller køber på lokale markeder, og derfor tænker de fleste, at det er problemfrit at tage med hjem som en souvenir. Men det er altså ulovligt, og derfor bør man tænke sig om, inden de ryger i kufferten,” siger hun.
Der findes dog også ting, man godt må tage med hjem. Det kan eksempelvis dreje sig om muslingeskaller eller konkylier, men der kan reglerne variere fra land til land, og derfor bør man læse op på de lokale regler, inden man rejser hjem, lyder rådet fra Louise Hertzum Andersen.
“Der gælder forskellige regler i de enkelte lande, og når man sørger for at læse op på reglerne, sørger man både for at respektere og passe på det lokale økosystem, samtidig med at man undgår en ubehagelig oplevelse i tolden, når man kommer hjem,” siger hun.
Importerer man ulovlige koraller ind i Danmark vil man få dem konfiskeret i tolden, ligesom man risikerer at blive straffet med en bøde.
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.200 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 34 mia. NOK i 2022, mens forvaltningskapitalen udgjorde 135 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Ugentlige maveproblemer: Hver femte kvinde døjer med hård mave26.2.2026 07:35:00 CET | Pressemeddelelse
Forstoppelse og mavesmerter er realiteten for hver femte danske kvinde på ugentlig basis. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
Flere tusind boligejere går glip af penge til energiforbedringer24.2.2026 07:49:00 CET | Pressemeddelelse
Kun få boligejere udnytter muligheden for at søge tilskud til energirenovering. For næsten halvdelen af danskerne ved ikke, hvilket energimærke deres bolig har, og det kan stå i vejen for tilskud fra en millionstor pulje.
Tøvejr kan gemme på dyre overraskelser: Tjek din bolig nu20.2.2026 11:33:33 CET | Pressemeddelelse
Når frosten slipper sit tag i Danmark, dukker vinterens rørskader ofte op til overfladen. Gjensidige og erhvervsorganisationen TEKNIQ opfordrer derfor boligejere til at være opmærksomme, før skaderne udvikler sig.
Nyt samarbejde skal forebygge spiseforstyrrelser blandt unge kvinder18.2.2026 08:02:00 CET | Pressemeddelelse
Gjensidige og Foreningen Spiseforstyrrelser og Selvskade går sammen om at udbrede The Body Project. Et nyt initiativ der skal forebygge dårlig mental trivsel blandt unge kvinder i Danmark.
Snerydning skaber travlhed hos sundhedsforsikringen12.2.2026 07:47:00 CET | Pressemeddelelse
Rydning af de store snemængder tager hårdt på danskernes fysik, viser henvendelser til Gjensidiges sundhedsforskning, der har oplevet en markant stigning i henvendelser med skader fra snerydning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum