Sådan bliver trafikken i vinterferien
Vejdirektoratet forventer ikke, at vinterferien kommer til at give de store udfordringer på vejene. Dog kan der være en del udrejsetrafik fredag 9. februar.

Februar er synonym med vinterferie for et stort antal danskere, og særligt i uge 7 og 8 har mange sat kryds i kalenderen.
For nogen betyder vinterferien, at der er bestilt tur til sneklædte pister mod syd eller nord, og for andre går turen til varmere himmelstrøg under sydens sol. Mange vælger også at blive i Danmark og tage en tur i sommerhus.
Det giver alt sammen ekstra trafik på vejene, men den store variation i rejsemål og ferieformer betyder også, at trafikken spreder sig over flere dage og til forskellige destinationer. Derfor forventer Vejdirektoratet ikke nævneværdige udfordringer på vejene i vinterferieperioden.
Eneste undtagelse er fredag 9. februar, hvor den første udrejsetrafik blander sig med eftermiddagens myldretidstrafik. Det er særligt trafik ud fra de større byer og særligt i tidsrummet kl. 14.00-18.00. Vejdirektoratet anbefaler, at man så vidt muligt kører udenfor dette tidsrum.
Hold øje med vintervejret
Som vi allerede har set flere eksempler på denne vinter, så kan årstidens vejr give udfordringer på vejene, og derfor er det en god tommelfingerregel, at man altid skal være ekstra opmærksom på vejret, når man begiver sig ud på vejene i vinterhalvåret. Det gælder uanset om det er på danske eller udenlandske veje.
Sne, frost og is kan være en risikofyldt faktor, der kan give vanskelige køreforhold og være medvirkende til uheld og forsinkelser. Ligeledes kan kraftig vind give restriktioner på broerne rundt om i landet.
Tjek derfor altid vejrudsigten og Trafkinfo.dk inden afrejse. Så er du opdateret og kan planlægge din tur med forbehold for vejret.
Kontakter
Vejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:20 61 26 64Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Rute 11 får ny asfalt ved Korskro17.9.2025 08:20:45 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 18. september begynder Vejdirektoratet arbejdet med at udskifte asfalten på Rute 11 syd for Esbjergmotorvejen ved frakørsel 73 Korskro. Arbejdet forventes at tage omkring en uge.
Aalborgvej får ny asfalt ved Viborg17.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra torsdag den 25. september og cirka en uge frem vil Vejdirektoratet udskifte to kilometer asfalt på Aalborgvej lige nord for Viborg.
Rute 16 får ny asfalt øst for Viborg16.9.2025 11:03:46 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 18. september begynder Vejdirektoratet at udskifte tre kilometer asfalt på Rute 16 øst for Viborg. Arbejdet udføres i nattetimerne for at give færrest gener for trafikanterne.
Ramper og veje spærres ved Randers N <39> og Sdr. Borup <43> i september16.9.2025 08:50:34 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal udføre arbejde i tilslutningsanlæggene Randers N <39> og Sdr. Borup <43> på E45 Nordjyske Motorvej. Derfor spærres flere ramper og vejstrækninger mellem den 17. og 24. september.
Broarbejde påvirker trafik på Roskildevej og Hillerødmotorvejens forlængelse15.9.2025 11:02:58 CEST | Nyhed
Roskildevej er spærret mellem Lyngevej og Fuglebjergvej fra fredag den 19. september kl. 19.00 til mandag den 22. september kl. 05.00. Samtidig bliver trafikken på Hillerødmotorvejens forlængelse ledt op ad ramperne ved Roskildevej.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum