Rekordmange så med, da Håndboldherrerne vandt EM-sølv
Håndboldherrerne fik søndag aften rekordmange til at se med i Norlys Play.

Der var spænding til det sidste, da Danmarks håndboldherrer søndag aften i de afgørende minutter måtte se sig slået af Frankrig i EM-finalen.
Hjemme i stuerne fulgte rigtig mange danskere slaget tæt.
- Det er helt vildt. Søndagens finalekamp har slået alle tidligere seerrekorder på Norlys Play. Sportsbegivenhederne trækker generelt rigtig mange seere til skærmen, men kampen i går slog det med længder og satte en klar seerrekord, siger Sune Nabe Frederiksen, direktør for Norlys’ digitale forretning.
Helt generelt har Danmarks øvrige kampe ved EM-slutrunden trukket godt med seere ind i Norlys Play-appen, men finalen trak alligevel en tredjedel flere seere ind.
Danmark leverede da også sammen med Frankrig en rigtig neglebider af en kamp, som måtte i forlænget spilletid for at finde en endelig sejrherre.
Den forlængede spilletid fik seertallet, som allerede havde sat rekord inden da, til at stige med yderligere 4 procent.
- Vi seere blev virkelig forkælet med den her håndboldkamp, som endte med at være så spændende, at selv håndboldskeptikerne så ud til at overgive sig til allersidst og tænde for Norlys Play for at følge dramaet. Så der var tryk på vores systemer, og jeg er virkelig stolt over, at det var så stabilt, for det er når det virkelig gælder, at vi skal vise vores værd, siger Sune Nabe Frederiksen.
Før kampen i går skal vi tilbage til en Tour de France-etape i sommeren 2022 for at finde den seneste seerrekord.
Norlys har siden 2021 været hovedsponsor for Håndboldherrerne, og kort tid før EM-slutrunden blev sponsoratet forlænget med yderligere to år, så det nu løber frem til 30. juni 2026.
Kontakter
Thomas Klose JensenPressekonsulentNorlys
Tlf:+45 7210 8354jthoma@norlys.dkOm Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern med 3.500 medarbejdere i Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg, København og en række mindre byer. Vi leverer energi, ladestandere, internet og tv til flere end 1,7 millioner husstande og virksomheder. Norlys er ejet af 800.000 andelshavere.
Vi arbejder for grøn omstilling og digitalisering. Ud over vores kunderettede aktiviteter ejer vi blandt andet landets største elnet og landets største fibernet samt aktiemajoriteten i Norlys Energy Trading, som handler med energi. Vi ejer også halvdelen af Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Norlys udruller nyt butikskoncept og begynder i Aalborg Storcenter12.1.2026 08:27:05 CET | Pressemeddelelse
Med Norlys’ nye butikskoncept får kunderne en mere sammenhængende oplevelse og plads til at dykke ned i Norlys’ forskellige løsninger, som dækker hele husstandens behov inden for energi- og tele. Udrulningen begynder i butikkerne Aalborg Storcenter og Fisketorvet.
17 millioner i spil: Ansøgningsfristen til Norlys Vækstpulje nærmer sig2.1.2026 08:23:17 CET | Pressemeddelelse
Om præcis en måned udløber fristen for at ansøge om at få del i de godt 17 millioner kroner, som Norlys Vækstpulje har i spil til årets første uddelingsrunde.
Norlys åbner seks nye lynladeparker langs E4518.12.2025 08:52:30 CET | Pressemeddelelse
I det nye år åbner Norlys seks nye lynladeparker på Vejdirektoratets rastepladser langs E45. Det betyder, at elbilister dagen får hele 56 nye steder at vælge imellem, når de skal lade på farten.
Norlys åbner endnu en ladepark og runder 1.000 udtag til lynladning17.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Torsdag d. 18. december åbner Norlys en ny lynladepark i Brønderslev. Med den nye lynladepark runder Norlys mere end 1.000 hurtig- og lynladeudtag fordelt rundt i hele landet.
Nye Norlys-ladeparker giver vognmænd opladningssikkerhed i hele landet12.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fredag d. 12. december indvier Norlys hele fem nye offentlige ladeparker til den tunge transport på én gang. Dermed får vognmænd nu sammenhængende muligheder for at lade deres ellastbil i hele Danmark. Det gør elektrificeringen af branchen mere tilgængelig end nogensinde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum