Julen 2023 i tal
26.1.2024 13:17:36 CET | Meresalg Marketing | Pressemeddelelse
2023 er slut, og 2024 er begyndt. Det er ikke længe siden at der blev holdt jul i mange danske stuer. Men hvordan var danskernes jul og december i 2023? Lad os tage et kig på en masse forskellige fakta om julen og forventningerne til den.

- December 2023 var præget af både meget sne og meget regn, der satte sine spor i store dele af landet. Faktisk endte hele 2023 med at blive det mest nedbørrige år nogensinde i dansk vejrhistorie.
- Mere end 9 ud af 10 danskere mellem 18 og 70 år forventede at holde juleaften, og heraf regnede omkring 51% med at holde juleaften hjemme.
- 36% af danskerne forventede inden julen sidste år at bruge flere penge på julegaver end forrige år, hvorimod 26% forventede at bruge færre penge. Hvis du er en af dem, der har brugt mange penge på julegaver, så kan du tjekke KreditNU ud og få råd til at betale alle regninger i januar eller at gøre årets første måned lidt sjovere.
- Danskerne handlede i november 2023 12,4 % mere i forretninger med elektriske husholdningsapparater end de forrige år. Mange er begyndt at købe julegaver allerede i november, da det her er gode tilbud i løbet af Black Friday, Black Week eller endda Black Month nogle steder.
- Efter husholdningsapparater var der i november størst omsætning i butikker med isenkram og dyrehandel. Dyrehandlerne har ligget på 20,7% over gennemsnittet for de sidste fem år, så det kunne tyde på, at mange kæledyr også fik en julegave sidste år.
- Legetøj, sko og bøger er derimod ikke det, folk køber tidligt ind i butikkerne i november måned for at kunne lægge det under træet. Statistikker tyder på, at det enten købes online og/eller at det først købes i december måned i butikkerne.
- Selvom der er en tydelig tendens med at købe julegaverne tidligere, viser tal dog, at 70% af danskerne stadig bytter en eller flere af deres julegaver. På trods af at sider som Ønskeskyen er blevet et populært værktøj til at undgå dobbeltgængere blandt gaverne. Det kunne fx skyldes, at tøj, sko eller lignende ikke sidder som forventet og derfor må byttes.
- Julemaden er en vigtig del af julen for mange. Undersøgelser viser, at 74% af danskerne spiser and juleaften, 63% får flæskesteg, og hele 84% får brun sovs til julemaden. Derudover sælger Arla over tre millioner liter piskefløde i december.
- Julen er hjerternes fest, og det kan måske ligge til grund for, at 20% af danskere donerer penge til velgørende formål i december måned.
- Mange julefejrende hjem i Danmark har et pyntet juletræ i stuen og/eller udenfor i juletiden. Statistisk set står der et juletræ i 7 ud af 10 danske hjem, hvoraf omkring 20% af juletræerne er af plastik. Hvis danskernes juletræer blev lagt i en lang række efter hinanden, ville de nå fra København helt til Grønland.
- Men det er ikke kun i Danmark, at vi har juletræer, for ud af de omkring 10,5 millioner juletræer, der hvert år produceres i Danmark, bliver omkring 90% eksporteret til andre lande.
Følg pressemeddelelser fra Meresalg Marketing
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Meresalg Marketing
Nye regler for generationsskifte ændrer spillereglerne for danske familieejede virksomheder29.4.2026 15:56:43 CEST | Pressemeddelelse
Når ejere af familievirksomheder planlægger at give stafetten videre til næste generation, handler det ikke længere kun om følelser, værdier og vilje til at drive virksomheden videre. De seneste år er rammerne for generationsskifte blevet strammet, justeret og tilpasset, så både skatteforhold, værdiansættelse og finansiering spiller en langt større rolle end tidligere. Mange ejerledere opdager først omfanget af ændringerne, når processen allerede er i gang – og det kan blive dyrt.
Fleksible kontorløsninger: Sådan ændrer kontorudlejning hverdagen for danske virksomheder29.4.2026 11:37:10 CEST | Pressemeddelelse
I løbet af få år er måden, danske virksomheder arbejder på, blevet vendt på hovedet. Hjemmearbejde, hybridmodeller og projektbaserede teams har udfordret klassiske lejekontrakter og store, faste kontorer. Mange ledere oplever, at gamle rammer spænder ben for udvikling, rekruttering og trivsel, fordi arbejdslivet ikke længere passer ned i en traditionel 9‑til‑17-kasse med faste pladser til alle.
Fra feriebolig til fast base: Sådan bliver nie nummer nøglen til livet i Spanien17.4.2026 11:48:39 CEST | Pressemeddelelse
Flere tusinde danskere vælger hvert år at rykke teltpælene op og skabe en ny hverdag i Spanien. Nogle søger et mildere klima, andre jagter lavere leveomkostninger eller en mere afslappet livsrytme. Fælles for dem er, at drømmen hurtigt møder virkeligheden, når mødet med spansk bureaukrati melder sig.
Lokalt murerfirma i Helsingør med fokus på kvalitet15.4.2026 14:28:57 CEST | Pressemeddelelse
Hos Form & Byg er godt håndværk ikke bare en standard, det er fundamentet for alt, vi laver. Som murerfirma i Helsingør oplever vi en stigende efterspørgsel på både klassiske og moderne løsninger inden for murerarbejde. Vi har specialiseret os i alt fra renovering af badeværelse til facaderenovering, vandskuring, microcement, terrazzo og støbning af fundament.
TJ Gulvservice sætter nye standarder for gulvbehandling med fokus på kvalitet og fleksibilitet13.4.2026 14:05:00 CEST | Pressemeddelelse
TJ Gulvservice markerer sig som en stærk aktør inden for gulvbranchen med speciale i gulvafslibning og gulvbehandlinger. Gulvfirmaet tilbyder en bred vifte af løsninger til både private og erhverv, hvor kvalitet, grundighed og kundetilfredshed er i centrum.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum