Udenrigsministeren annoncerer dansk millionstøtte til anti-korruption i Ukraine
Annonceringen sker i forbindelse med udenrigsminister Lars Løkke Rasmussens besøg i Ukraine i dag.
Danmark har siden 2016 stået i spidsen for EU’s anti-korruptionsprogram (EUACI) i Ukraine. Det er støtte til tredje fase af det program, som udenrigsminister Lars Løkke Rasmussens i dag har annonceret under et besøg i Ukraine.
“Allerede inden Ruslands ulovlige invasion gjorde Ukraine store fremskridt på korruptionsdagsordenen, og selv mens landet er i krig, har de formået at fortsætte den positive udvikling. Men der er fortsat områder, der kan forbedres, og det er afgørende for Ukraines EU-drømme, at vi hjælper dem med at komme i mål,” siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
EU bidrager til den kommende fase af programmet med over 70 millioner kroner, mens Danmark bidrager med knap 60 millioner kroner.
Programmet har blandt andet fokus på at fremme åbenhed og integritet i genopbygningen af Mykolaiv gennem et tæt samarbejde med borgmesteren og hans team.
Det er planen at udarbejde best practices for genopbygningen af Mykolaiv, der kan anvendes i andre ukrainske byer.
Lars Løkke Rasmussen orienterede om den danske støtte til EU’s anti-korruptionsprogram på et møde i dag med den ukrainske udenrigsminister Dmytro Kuleba.
De to udenrigsministre mødtes i den ukrainske by Mykolaiv, som Danmark har fået et særligt ansvar for at genopbygge.
Her mødtes de for officielt at åbne Danmarks nye ambassadekontor i Mykolaiv. Dermed har Danmark både en ambassade i Kyiv og et ambassadekontor i Mykolaiv.
Samtidig drøftede de blandt andet, hvordan Danmark og Ukraine kan videreudvikle samarbejdet om Mykolaiv, og hvordan Danmark fortsat kan støtte Ukraine i sin kamp mod Rusland.
“Ukraine kæmper stadigvæk for hele Europas frihed og sikkerhed. Det skal vi støtte dem i, og derfor er vi et af de lande, der yder mest støtte til Ukraine relativt til vores størrelse. Vi har et særligt ansvar for genopbygningen af Mykolaiv, og med åbningen af et ambassadekontor i byen kan vi gøre genopbygningsindsatsen mere effektiv,” siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
Den danske udenrigsminister mødtes desuden med studerende på Mykolaivs skibsbygningsuniversitet samt byens guvernør, borgmester og regionsrådsformand.
For yderligere information, kontakt pressevagten@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn17.9.2025 11:47:14 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde torsdag den 18. september 2025 kl. 09.00
København er vært for to europæiske topmøder om forsvar og sikkerhed den 1. og 2. oktober – sådan påvirker det trafikken i byen16.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
1. og 2. oktober er Danmark vært for to vigtige europæiske topmøder i København med stats- og regeringschefer fra hele Europa. Selvom det prioriteres at minimere generne for borgere og trafikanter i København vil der være markante trafikomlægninger i store dele af byen, som særligt vil påvirke trafikanter i Indre by, på Amager og omkring Københavns lufthavn.
Udenrigsministeren har i dag besøgt Ukraine12.9.2025 20:49:28 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 12. september har udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen været i Kyiv. Han mødtes blandt andet med den ukrainske præsident Volodymyr Zelenskyy, udenrigsminister Andrij Sybiha og genopbygningsminister Dmytro Kuleba, samt repræsentanter fra dansk og ukrainsk forsvarsindustri. Udenrigsministeren lancerede desuden det største danske landeprogram nogensinde.
Udenrigsministeren besøger i dag Ukraine12.9.2025 13:49:33 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 12. september er udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i Ukraine. Han skal blandt andet mødes med ukrainske ledere og lancere det største danske landeprogram nogensinde.
I juli 2025 steg Danmarks samlede eksport 3,3 pct. i forhold til juni. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 8,1 pct.8.9.2025 13:25:12 CEST | Pressemeddelelse
I løbende priser steg den samlede eksport af varer og tjenester 3,3 pct. i juli i forhold til juni i henhold til den seneste sæsonkorrigerede opgørelse fra Danmarks Statistik. Vareeksporten steg med 2,2 pct. og tjenesteeksporten steg med 4,9 pct.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum