Fejrer du hundens eller kattens fødselsdag?
Det spørgsmål stillede Agria Dyreforsikring i en undersøgelse om hunde- og katteejeres vaner og skikke i 8 europæiske lande, og tendensen er klar: I langt overvejende grad fejrer kæledyrsejerne deres dyrs fødselsdage - danskerne er blandt de mest fødseldagsfejrende dyreejere i Europa, og den yngre generation fører an i fejringen. Læs her hvorfor

Hver eneste dag overøser din hund dig med ubetinget kærlighed, hengivenhed og loyalitet. Det samme gør din kat – når den altså gider. Så selv om hverken hund eller kat ved, hvad det vil sige at have fødselsdag, er det måske alligevel på sin plads, at også vores pelsede venner får en særlig dag, hvor vi viser, hvad de betyder i vores liv?
Og det er præcis det, vi gør på fødselsdage: Fejrer vi dem, der står os nærmest. Det gælder også menneskets bedste venner på fire ben, viser en undersøgelse, som Agria Dyreforsikring netop har foretaget om hunde- og katteejeres vaner og skikke.
Udbredt blandt yngre kæledyrsejere
6.644 hunde- og katteejere fra 8 europæiske lande deltog i Agrias undersøgelse, og en klar tendens tegner sig:
Kæledyrsejere ønsker i overvejende grad at fejre deres hundes eller kattes fødselsdage:
I 7 ud af 8 lande svarede flere end halvdelen af kæledyrsejerne, at de markerer deres kæledyrs fødselsdag.
Danskerne, svenskerne og finnerne fører klart som de mest fødselsdags-fejrende kæledyrsejere: Her er det 6 ud af 10, der husker at ønske hund eller kat tillykke.
Omvendt er Irland og Norge de lande, hvor færrest dyreejere svarede, at de fejrer deres dyrs fødselsdage. Her er det hhv. 46% og 48%, der markerer dagen.
Agrias undersøgelse viser desuden, at fødselsdagsfejringen er mest udbredt blandt de yngre generationer:
- Det faktum, at kæledyrets plads i familien har ændret sig de senere år, og måske også den måde man kan opfatte sig mere som kæledyrs-forældre snarere end som kæledyrsejere, kan måske forklare ønsket om at fejre hundens eller kattens fødselsdag, især blandt 18-39-årige, påpeger Lotte Evers, der er marketingchef i Agria Dyreforsikring.
*Om undersøgelsen
Undersøgelsen blev udført online i november 2023 af virksomheden Xtreme på vegne af Agria Dyreforsikring. 6.644 hunde- og katteejere fra 8 europæiske lande (Danmark, Sverige, Norge, Finland, Storbritannien, Frankrig, Tyskland og Irland) deltog i undersøgelsen.

Undersøgelsesresultater efter land:
Fejrer du din hunds eller kats fødselsdag?
Antal positive svar:
- Sverige: 65 %
- Danmark: 64 %
- Finland: 64 %
- Storbritannien: 59 %
- Norge: 48 %
- Tyskland: 55 %
- Frankrig: 53 %
- Irland: 46 %

Sådan kan du fejre din bedste ven på fire ben:
- En ekstra(god)gåtur
- Ekstra lækkerier (men pas stadig på maven)
- Et godt tyggeben
- En hjemmelavet gave (katte elsker nyt legetøj)
- Gaver behøver ikke være fysiske: Tag fri og nyd dagen med samvær, hygge og nærvær øremærket til din bedste ven ...
Kontakter
Anne OrholtKommunikationsrådgiverOrholt Media
Tlf:+ 45 2897 1907orholt@icloud.comLotte EversMarketingchefAgria Dyreforsikring
Tlf:2878 3270lotte.evers@agria.dkBilleder
Om Agria Dyreforsikring
Agria Dyreforsikring er specialist i dyreforsikringer gennem mere end 130 år og skal, med specialistkundskab og engagement, udvikle og sælge tryghed for dyr og mennesker.
Agria Dyreforsikring i Danmark tilbyder fleksible forsikringer til heste, hunde, katte og andre smådyr som for eksempel gnavere, miniature grise, reptiler og racefugle.
De fleste af virksomhedens medarbejdere er selv dyreejere, og sammen med dyreejerorganisationer og dyrlæger er Agria med til at udvikle dyrehold, dyrehelbred og bidrager til veterinærmedicinsk forskning.
Agria Dyreforsikring er en filial af Försäkringsaktiebolaget Agria (publ) (Agria Djurförsäkring). Ud over Danmark har Agria også virksomhed i Sverige, Norge, Finland, Tyskland, Frankrig, Irland og England.
Følg pressemeddelelser fra Agria Dyreforsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Agria Dyreforsikring
Rekordstor opbakning til hunde-velgørenhed27.5.2025 16:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
”Dyr er ikke ting – de er familie”27.5.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye data fra Agria Dyreforsikring dokumenterer et markant følelsesmæssigt og kulturelt skifte i danskernes forhold til deres kæledyr. Alligevel sidestilles dyr fortsat med "ting" i dansk lovgivning – en juridisk virkelighed, der er ude af trit med befolkningens syn på dyr som sansende og uundværlige familiemedlemmer.
5 procent af danske heste holdes alene trods lovkrav22.5.2025 12:36:45 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse blandt danske hesteejere viser, at størstedelen lever op til dyrevelfærdsloven og lader deres heste have selskab af andre. 5 procent siger dog bestemt nej til selskab på folden og angiver mangel på passende selskab som årsag.
Faldende fødselsrate: Yngre danskere vælger kæledyr frem for børn19.5.2025 09:20:34 CEST | Pressemeddelelse
I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.
Tusindvis af danskere går tur for hjemløse hunde8.5.2025 10:24:20 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne elsker deres hunde – og går gerne langt for dem. Den 24. og 25. maj går de også for dem, der mangler et hjem. Gå med på årets mest givende tur, og vær med til at samle ind til udsatte hunde over hele landet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum