Trafikalarmen har gjort indtog i fire ud af ti danske biler
26.1.2024 07:38:00 CET | Gjensidige | Pressemeddelelse
Fire ud af ti danskere kører rundt med en trafikalarm i deres bil, der kan advare mod fartkontroller eller ulykker på vejen. Men det smarte udstyr må ikke erstatte den gode trafikadfærd, lyder advarslen.

Det bliver nemmere og nemmere at køre bil med fartpilot, bakkamera og vognbaneassistance. Men det stopper ikke her, for udstyr der kan hjælpe med at forudse trafikkens forløb, bliver nemlig mere og mere populært blandt danske bilister.
I fire ud af ti danske biler finder man i dag udstyr som trafikalarmer, der kan advare mod fartkontroller, uheld eller kødannelse. Det viser en undersøgelse, som Kantar Public har lavet for Gjensidige.
Og det smarte udstyr der advarer mod trafikkens uforudsigeligheder, kan være en stor hjælp for både den enkelte og for den samlede trafik, men det er vigtigt, at man fortsat er opmærksom, når man færdes i trafikken, lyder rådet fra skadedirektør i Gjensidige, Lene Rasmussen.
“Overordnet set, er det positivt, hvis udstyr som trafikalarmer kan være med til at sikre, at folk holder sig inden for fartgrænserne eller i højere grad kan forudse trafikken og dermed er mere opmærksomme på kommende situationer. Men det er meget vigtigt, at trygheden ved en trafikalarm ikke gør, at man slår hjernen fra, og ikke kører efter forholdende eller de gældende trafikregler.”
Må ikke erstatte god adfærd i trafikken
Mens hver femte dansker i undersøgelsen giver udtryk for, at de har udstyr til at advare mod fartkontroller og kødannelse, så siger ligeledes hver femte, at de har købt separat udstyr og monteret det i deres bil.
Det er der særligt én grund til. Hele to ud af tre svarer nemlig, at de har købt en trafikalarm for at undgå at få fartbøder, mens fire ud af ti har gjort det, for at være mere forudseende i trafikken. Men selvom advarslerne kan hjælpe med at forudse trafikkens forløb, så kan det også give anledning til farlige situationer.
“Det er vigtigt, at man husker, man er en del af en ofte travl trafik, og at man ikke på grund af en advarsel på sin trafikalarm kan tillade sig at lave hårde opbremsninger eller hasarderede vognbaneskift. Det er vigtigt, at man vi som bilister kan have tillid til, at vi i fællesskab overholder både færdselsreglerne og kører efter forholdene, også selvom man vil spare ventetid i kø eller undgå en fartbøde,” siger Lene Rasmussen.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget blandt 1.044 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år af © Kantar Public for Gjensidige i november 2023.
|
Har du udstyr i din bil, der kan advare dig mod ulykker, kødannelse eller fotovogne/fælder? |
|
|
Ja, indbygget i min bil |
20% |
|
Ja, har købt separat udstyr |
20% |
|
Nej |
58% |
|
Ved ikke/ønsker ikke at svare |
2% |
|
Hvorfor har du købt udstyr til din bil, der kan advare dig mod ulykker, kødannelse eller fotovogne/fælder? |
|
|
For at undgå fartbøder |
62% |
|
Udstyret får mig til at føle mig mere tryg i trafikken |
24% |
|
For at kunne være mere forudseende i trafikken |
40% |
|
For at kunne skifte rute, hvis der er kødannelse eller ulykker |
32% |
|
Andet, notér |
1% |
|
Ved ikke |
2% |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.200 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 34 mia. NOK i 2022, mens forvaltningskapitalen udgjorde 135 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Mange danskere risikerer ubehagelig ferieoverraskelse i Europa12.10.2026 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
Efterårsferien er over os, men hver fjerde dansker vælger rejseforsikringen fra, når de skal på ferie. Uden en rejseforsikring kan der dog vente en ubehagelig ferieoverraskelse i form af usikkerhed og en dyr ekstraregning, hvis uheldet er ude, advarer direktør.
Cykling med AirPods kan koste dig bøde: 3 ud af 10 tjekker ikke reglerne inden ferien10.10.2026 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Cykling med AirPods kan koste en bøde i Madrid, kørekort er nødvendigt på el-løbehjul i London, og i Athen skal du have refleksvest på. Alligevel sætter hver tredje dansker sig ikke ind i de lokale trafikregler, før de hopper på cyklen eller el-løbehjulet i udlandet.
Gjensidige og Sparekassen Kronjylland forlænger partnerskab9.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter fire års succesfyldt samarbejde har Gjensidige og Sparekassen Kronjylland indgået en ny aftale, der forlænger partnerskabet og skaber et stærkt fundament for den videre udvikling af samarbejdet til gavn for kunderne.
Undersøgelse: Næsten halvdelen af boligejerne kan ikke lukke for vandet ved akut vandskade8.10.2026 11:23:31 CEST | Pressemeddelelse
Når strømmen går eller køkkenvasken pludselig er utæt, gælder det om at handle hurtigt. Men det er langtfra alle boligejere, der ved, hvad de skal gøre, når uheldet er ude. Det viser en ny undersøgelse.
Fire ud af ti har fået lækket sit password7.10.2026 07:34:00 CEST | Pressemeddelelse
Hele 40 procent af danskerne har inden for de seneste tre år fået besked om, at en eller flere af deres adgangskoder har været en del af et datalæk. Det understreger behovet for stærke, unikke adgangskoder, advarer forsikringsselskab og bank.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum