Udenrigsministeren åbner Danmarks ambassade i Moldova
25.1.2024 08:00:00 CET | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Den 25. januar besøger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen Moldovas hovedstad Chișinău, hvor han vil åbne Danmarks nye ambassade i Moldova.
Moldova fik EU-kandidatstatus i juni 2022, og i december 2023 besluttede EU’s stats- og regeringsledere, at der skal åbnes forhandlinger med Moldova om en optagelse i unionen.
Før Moldova kan blive medlem af EU, skal landet dog fortsat gennemføre en række reformer. Det gælder blandt andet reformer af retsvæsenet, antikorruption og de-oligarkisering.
”Jeg rejser til Moldova for at sende et vigtigt signal om, at vi vil hjælpe dem med at indfri ambitionen om en fremtid i EU. Det er en af mine vigtigste udenrigspolitiske opgaver at støtte EU’s østlige nabolande i at nærme sig den europæiske familie, og ambassadeåbningen i dag er et vigtigt skridt i den retning. Med en ambassade i Moldova kan vi fra dansk side hjælpe landet endnu bedre med reformer på vejen frem til EU-medlemsskab,” siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
Siden Ruslands invasion af Ukraine har den danske regering arbejdet målrettet på at styrke de diplomatiske forbindelser med EU’s nabolande mod øst. Moldova er et af de lande, som Danmark har særligt fokus på.
Som nabo til Ukraine mærker Moldova for alvor konsekvenserne af krigen. Eksempelvis oplevede Moldova flere strømafbrydelser i slutningen af 2022, da Rusland pludseligt skruede ned for gassen til landet.
Rusland har desuden cirka 1.500 soldater til stede i Transnistrien, der grænser op til Ukraine. De moldoviske myndigheder frygter, at Transnistrien kan blive en ny front i krigen.
Siden Ruslands invasion af Ukraine har Moldova haft et forhøjet trusselsbillede med blandt andet jævnlige bombetrusler mod Chișinău lufthavn, og Rusland forsøger gennem omfattende desinformationskampagner at afskrække Moldovas befolkning mod at nærme sig EU.
”Det er tydeligt at se, hvordan Rusland forsøger at skræmme Moldova til at makke ret. Men konsekvensen har i stedet været, at Moldova frigør sig af russisk gas, og der i dag er rekordhøj opbakning til EU hos landets befolkning. Det skal vi selvfølgelig støtte op om fra dansk side,” siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
Udover at åbne Danmarks nye ambassade skal Lars Løkke Rasmussen under besøget mødes med Moldovas præsident Maia Sandu samt vicepremierminister og udenrigsminister Nicu Popescu.
For yderligere information, kontakt pressevagten@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren rejser til New York til åbningen af FN's 81. Generalforsamling20.9.2026 18:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ukraine, stabilitet i Mellemøsten, partnerskaber i Afrika og udviklingen af AI. Det er nogle af emnerne, når udenrigsministeren fra den 20. til den 23. september deltager i højniveauugen i New York, der markerer åbningen af FN's Generalforsamling.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn18.9.2026 10:06:38 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 18. september kl. 11.30.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn11.9.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 11. september kl. 11.00. Fra regeringen deltager udenrigsministeren og forsvarsministeren.
Danmark tilbyder hjælp til adopterede til Danmark fra Sydkorea, Indien, Vietnam og Libanon4.9.2026 15:06:00 CEST | Nyhed
Nu kan internationalt adopterede fra Sydkorea, Indien, Vietnam og Libanon få hjælp i deres søgen efter egen historie og oprindelig slægt. Adopterede kan få konkret og individuel hjælp med processen med at få indsigt i deres adoptionssag i landene. Læs mere her.
Lars Løkke Rasmussen genåbner Danmarks ambassade i Syrien31.8.2026 18:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen har i dag genåbnet den danske ambassade i Syrien. Ambassadeåbningen understreger Danmarks ambition om aktivt at bidrage til genopbygningen af Syrien.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum