Nature udgiver AAU-studerendes bachelorprojekt
25.1.2024 08:25:13 CET | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse
Fem bachelorstuderende på fysik-uddannelsen ved Aalborg Universitet har modbevist internationale forskeres neutronstjerne-påstand - nu er deres projekt udgivet i Nature, et af verdens førende videnskabelige tidsskrifter.

At få optaget en artikel om supernovaer og neutronstjerner i et af verdens mest anerkendte videnskabelige tidsskrifter er ikke hverdagskost for nogen, men at opnå det som bachelorstuderende er ’simpelthen uhørt’.
Ikke desto mindre er det sket for fem unge studerende fra Aalborg Universitet. I dag, torsdag, bliver deres bachelorprojekt offentliggjort i tidsskriftet Nature.
- Jeg vidste, at det var inden for deres evner, men det kom fuldstændig bag på mig, hvordan de har formået at lave et så stærkt stykke arbejde i deres bachelorprojekt. Det er jo helt uhørt, at man som bachelorstuderende kommer i et tidsskrift på den allerøverste hylde, og det vidner om deres solide arbejde og indsats, siger de studerende underviser, professor i astrofysik på Aalborg Universitet og medforfatter på Nature-artiklen, Thomas Tauris, der aldrig tidligere har oplevet noget lignende:
- Jeg var vant til at vejlede studerende enkeltvis og var - indrømmet – måske lidt skeptisk over for AAU-modellen med gruppearbejde, inden jeg kom hertil. Alle mine bekymringer blev heldigvis gjort til skamme. Nu forstår jeg bedre at AAU gang på gang bliver kåret som Europas bedste Engineering University.
Noget, de har jagtet
De fem studerende, Claudia Larsen, Hans Christian Gjedsig Larsen, Casper Christian Pedersen, Peter Nørgaard Thomsen og Jonatan Tøffner-Clausen, er naturligvis glade for anerkendelsen.
De peger på, at Aalborg Universitets særkende, problemorienteret projektarbejde i grupper, har givet særdeles gode resultater.
- Det er helt unikt at få lov at arbejde på den her måde, og det er noget, vi har jagtet. At vi så kan se det blive til noget, det er jo superfedt, selvom det for os virker helt surrealistisk. Det er svært at fatte, hvor stort det egentlig er, siger Hans Christian Gjedsig Larsen.
En helt almindelig supernova
De fem bachelorer har kigget på neutronstjerner og supernovaer – mere specifikt har de kigget på nogle andre forskeres postulater om en specifik neutronstjerne dannet i en supernova i et binært stjernesystem langt ude i rummet.
Kort fortalt er en supernova en voldsom eksplosion, der sker, når en stjerne af en vis størrelse kollapser under sin egen tyngdekraft i slutningen af dens levetid. En sådan eksplosion kan ende med at skabe en neutronstjerne, som er en ekstremt tæt og kompakt rest af stjernen, der har gennemgået supernovaeksplosionen.
De internationale forskere, der nu er modbevist af de fem studerende, har efter en række udregninger postuleret – og fået en artikel udgivet i selvsamme tidsskrift Nature – at neutronstjernen med det aparte navn Be-star/X-ray binary SGR 0755−2933 (CPD −29 2176) blev dannet i en såkaldt ultra-stripped supernova, der er et specielt og sjældent fænomen.
Men det viser sig – efter uhyre præcis efterregning af de fem studerende – at neutronstjernen ikke er produceret i en ultra-stripped supernova, men derimod i en helt almindelig supernova.
- Det er jo ikke fordi, vi ville være på tværs. Det føles lidt ’forkert’, men vi gik ind og kiggede på fysikken og efterprøvede det på systemerne, og så er vi jo kommet med en korrektion. Når man regner efter igen, så kan vi se, at der i hvert fald ikke er tale om en ultra-stripped supernova, siger Hans Christian Gjedsig Larsen.
En ultra-stripped supernova opstår, når den stjerne, der eksploderer, i slutningen af dens livscyklus stort set er en nøgen metalkerne. Disse sjældne supernovaer kommer således fra tunge stjerner, der tidligere har mistet alle deres ydre lag via flere masseoverførselsprocesser til en nabostjerne (for eksempel et kompakt objekt som en neutronstjerne eller et sort hul) i et tæt binært stjernesystem.
Claudia Larsen, Hans Christian Gjedsig Larsen, Casper Christian Pedersen, Peter Nørgaard Thomsen og Jonatan Tøffner-Clausen kunne på baggrund af deres arbejde afslutte deres bacheloruddannelse med et 12-tal.
Kontakter
Thomas TaurisProfessorInstitut for Materialer og Produktion, AAU
tauris@mp.aau.dkNina HermansenJournalist, AAU Kommunikation og Public Affairs
Tlf:22940459ninah@adm.aau.dkBilleder




Links
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Ny rapport: Danmark har kvanteforskning i verdensklasse, men risikerer at tabe forsvarskapløbet7.9.2026 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har en af verdens højeste koncentrationer af specialister i kvanteteknologi og forskning i international topklasse. Men manglende samarbejde mellem forskning, virksomheder og Forsvaret kan svække national sikkerhed og koste danske arbejdspladser. Det konkluderer en ny rapport fra Copenhagen Business School og Teknologisk Institut.
Danske byer risikerer at gentage fortidens fejl i kampen mod oversvømmelser31.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Oversvømmelser handler ikke kun om voldsomt vejr og klimaforandringer. Ny undersøgelse af 150 års oversvømmelser i Holstebro viser, hvordan historisk viden om vandets veje forsvinder, når byer udvikler sig.
Klimaforandringer truer vores satellitforbindelser27.8.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere regn og ekstremt vejr kan afbryde kommunikationen med vores satellitter, der i dag er vitale i alt fra forsvar til landbrug og klimaovervågning. Aalborg Universitet vil med nyt tværfagligt projekt klimasikre kommunikation med satellitter.
Forsker bag opsigtsvækkende frifindelse bliver ny dekan på AAU26.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Michael Toft Overgaard er ansat som ny dekan for Det Ingeniør- og Naturvidenskabelige Fakultet ved Aalborg Universitet. Hans forskning bidrog til at frikende en australsk mor efter mere end 20 år i fængsel. Nu vil han styrke et fakultet, der i forvejen står stærkt i såvel dansk som internationalt perspektiv.
Nyt studie peger på udmattelse som en overset del af skolebørns trivsel21.8.2026 05:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Når danske skolebørn taler om trivsel, handler det ikke kun om venner, læring og psykisk velbefindende. Et nyt studie i Social Science & Medicine peger på, at træthed og mangel på energi fylder overraskende meget i børnenes egen forståelse af trivsel.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum