Spies

Spies skyder sommer 2021 i gang

Del

For i dag frigiver Spies sommer 2021 rejser til de mest populære destinationer i Middelhavslandene. Her er det de kendte steder i Grækenland, Cypern, Spanien og Tyrkiet, der bliver de mest eftertragtede og det forventes, at Spies populære hoteller Sunwing Family Resorts, Sunprime Hotels og O.B.C af Sunwing igen vil være dem, der først kan melde om udsolgt.

”Vi glæder os så uendelig meget til at kunne byde vores gæster velkommen på ferie igen. Vores undersøgelser viser helt tydeligt, at feriedrømmene er stærkere end nogensinde. Det er simpelthen umuligt at holde ferie over et teams eller andre digitale måder – danskerne vil have deres ferie tilbage og de kan næsten ikke vente med at lande i varmen og mærke sandstrand, sol og sommer,” siger Lisbeth Nedergaard, kommunikationschef i Spies.

At rejse trygt er afgørende for Spies, og derfor har vi netop lanceret en omfattende handlingsplan ”Safe Travel” for en tryg rejse. Planen beskriver i detaljer de nye rutiner på fly, hotel og transfer og gennem hele rejsen. Præcis som tidligere får kunderne en tryghedspakke med mulighed for at gratis kunne ændre i rejsen.

”Det er afgørende, at vores gæster ved, at vi tager alle forholdsregler og har styr på procedurerne fra det øjeblik, de kommer ombord på et af vores Sunclass Airlines fly, mens bor på vores hoteller og deltager i aktiviteter på en Spies rejse. Derfor vil de nye tiltag være implementeret, når vi igen kan byde vores gæster velkommen til deres bedste uger på året,” siger Lisbeth Nedergaard.

Rejs trygt med Spies

En sundhedstryg rejse er blevet endnu mere væsentlig i en tid præget af corona. Derfor har Spies netop lanceret den omfattende handlingsplan ”Safe Travel” med klare retningslinjer for en sikker rejse, både med nye hygiejne- og sikkerhedstiltag gennem hele rejsen.

På Spies’ egne hoteller introduceres en sæt rutiner, som blandt andet omfatter en passende begrænsning af antal deltagere i aktiviteter ligesom antal passagerer i transferbusser tilpasses de lokale retningslinjer.

Ombord på Sunclass Airlines, Spies eget flyselskab, er alle procedurer baseret på anbefalingerne fra lokale myndigheder og EASA (den europæiske myndighed for luftfartssikkerhed), og vi samarbejder også tæt med vores flypartnere. Derudover vil vi også fortsat samarbejde med medlemmerne i EASA for at udveksle erfaringer og udvikler procedurer.

Der er online check-in for at begrænse kontakten i lufthavnen. Både passagerer og kabinebesætning skal bære ansigtsmasker og servering tilpasses forskrifter om hygiejne. Alle Sunclass Airlines fly er udstyret med HEPA-filtre, som fanger 99,6% af alle støvpartikler og luftbårne vira og bakterier. En konstant nedadgående luftstrøm mindsker risikoen for krydskontaminering. Alt luft i kabinen er filtreret og fornyes hver 2.-3. minut.

En tryg bestilling

For at sikre kunderne tryghed og fuld fleksibilitet, giver Spies gratis afbestillings- og ændringsforsikring ved bestilling af en ny rejse med charterfly.

Nøgleord

Kontakter

Sofie Folden Lund
Kommunikationschef
sofie.lund@spies.dk
26 36 23 77 - kun for pressehenvendelser. Øvrige henvendelser henvises til vores kundeservice: 70 10 42 00

Spies - Danmarks førende rejsearrangør

Spies er Danmarks førende rejsearrangør med rejser til næsten 400 rejsemål i over 60 lande. Spies arrangerer charterrejser samt krydstogter og fleksible pakkerejser med rutefly. Vi tilbyder også flybilletter og hotelovernatninger til dem, der vil rejse på egen hånd. Rejserne sælges via internet og telefon. Spies har ca. 285.000 rejsende om året og indgår i den nordiske rejsekoncern, Nordic Leisure Travel Group, sammen med Ving i Sverige og Norge samt Tjäreborg og Globetrotter.

Spies er for andet år i træk kåret som Danmarks bedste arrangør af charterrejser ved Danish Travel Awards 2023.

Følg pressemeddelelser fra Spies

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Spies

Spies’ nye vinterkampagne vil vise ferieeffekten af "det lille ekstra"4.9.2024 12:16:09 CEST | Pressemeddelelse

Sommerferien er slut, og jagten på næste ferie er allerede sat ind hos mange danskere. Danmarks største rejsearrangør, Spies, oplever stor efterspørgsel på både efterårs- og vinterrejser og ser frem mod at sende rekordmange gæster på ferie, når dagene atter bliver kolde og mørke. Men hvad er det helt præcist, vi danskere værdsætter allermest ved ferien, som vi nu må undvære her tilbage i hverdagen? Det har Spies spurgt 2.000 danskere om i en stor repræsentativ undersøgelse, der danner grundlag for en helt nye vinterkampagne, hvor man også dykker ned i ’det lille ekstra’ som gør en ferie ekstra god.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye