Stiesdal

Sauter Danmark og Stiesdal SkyClean går sammen om at skabe et nyt andelsselskab i dansk landbrug med fokus på energiproduktion

Del

Biogas-teknologiselskabet Sauter Danmark og klimavirksomheden Stiesdal SkyClean går sammen om etablering af lokale, andelsbaserede energiselskaber i dansk landbrug. Det fælles selskab får navnet Agri Energy.

Agri Energy vil udvikle biogene energiparker i Danmark og vil lokalt kunne bistå kommunerne med at indfri deres CO2-reduktionsmål.

Det er hensigten med det nye selskab, at landbruget får ejerskab af hele værdikæden fra biomasse til bioenergi. Den langsigtede vision er at skabe Danmarks nye, store andelsselskab med fokus på biogen energiproduktion. 

Samarbejdet mellem Sauter Danmark og Stiesdal SkyClean

Det nystiftede selskab Agri Energy er et joint venture mellem Sauter Danmark og Stiesdal SkyClean. De to selskaber kombinerer deres teknologier til et nyt samlet koncept, hvor halm og andre restprodukter omdannes til biogas, og hvor den resterende biofiber via pyrolyse omdannes til biokul og pyrolysegas, som yderligere kan kondenseres til bioolie.

Selskabet vil fokusere på etablering af energiparker, som hver kan behandle restbiomasse med ca. 250.000 tons tørstofindhold om året.

Inddragelse af landmænd i både ejerskab og de løbende betalinger for biomasse er en afgørende del af forretningsideen for det nye selskab.

Agri Energys betydning for CO2-reduktion og cirkulær økonomi

Ved at kombinere selskabernes innovative teknologier i stordriftsanlæg kan Agri Energy sikre en klimagevinst på over 400.000 tons CO2e om året for hver af selskabets energiparker. Det svarer til, at hver energipark kan kompensere omkring 1% af Danmarks samlede CO2-udledning. Det er klimaindsats og cirkulær økonomi i stor skala – og samtidig en ny indtægtsskabende forretningsmulighed.

Poul Erik Jørgensen, bestyrelsesformand i Agri Energy og tidligere landbrugsdirektør i Nykredit, udtaler: "Landmændene producerer og ejer den afgørende råvare til biogen energiproduktion, biomasse. Vi tror, at landmændene ikke bare vil aflevere det ved ladeporten og stalddøren, men gerne følge det hele vejen frem til salg af energien og de øvrige klimaværdier. Tiden er inde til en model, hvor landmænd organiserer sig i ejer-leverandørgrupper og investerer i ejerskab af energiproduktion baseret på deres egne råvarer. Vores mission er at levere den tekniske, organisatoriske og finansielle platform, der gør det muligt.” 

Agri Energy Vrå: En model for de kommende biogene energiparker

Sauter Danmarks biogasteknologi har i fem år været benyttet i stor skala på biogasanlægget Agri Energy Vrå. Teknologien gør det muligt at anvende halm og dybstrøelse i store mængder i anlægget. I forbindelse med biogasanlægget i Vrå har Stiesdal SkyClean opført et 20 MW pyrolyseanlæg, som benytter restfiber fra biogasanlægget. Det er denne kombination af fortrinsvis plantebaseret energiproduktion og CO2-lagring med biokul, som danner model for de biogene energiparker, Agri Energy vil udbrede til resten af landet.

For at kunne etablere en lokal biogen energipark skal leverandør- og ejergrupper kunne levere i størrelsesordenen 250.000 tons tørstof om året. Når energiparken sættes i drift, vil de medvirkende landmænd selv få adgang til hele værdikæden fra halm til gas og værdien af den tilhørende CO2 reduktion.

Daniel Overgaard Pedersen, hovedaktionær i Sauter Danmark og ejer af biogasanlægget i Vrå, udtaler: "Jeg mærker stor interesse fra landmænd i at komme med ind som medejere af energiproduktion baseret på deres egne råvarer, og det er på den baggrund, at vi nu går i gang med at skabe et nyt dansk andelsselskab til biogen energiproduktion”

Peder Nickelsen, direktør i Stiesdal SkyClean, udtaler: "Vi er begejstrede for at udvide vores samarbejde i Vrå. Det er en oplagt vej frem for vores SkyClean-teknologi, at det er landbruget selv, der får gavn af de muligheder, der ligger i pyrolyse. Det kan på sigt også blive relevant at inkludere en af Stiesdals andre teknologier i samarbejdet, nemlig vores brint elektrolyse-teknologi, som kan anvendes til produktion af Power-to-X-brændstoffer."

Agri Energy ledes af Jørgen Ballermann, der blandt andet har en fortid som direktør for biogasselskabet Xergi.

Data-ark

Nøgletal vedrørende en Agri Energy biogen energipark på årsbasis:

Energiproduktion

Produktion af biometan

55

Mio. Nm3

Fjernvarmeproduktion

53

GWh

Fangst og lagring af CO2 (CCS)

CO2-fangst

100.000 - 140.000

tons CO2

Biokul

40.000

tons CO2e

Fortrængning af CO2e

Undgåede emissioner i landbruget

80.000

tons CO2e

Fortrængning af fossile brændsler

110.000 – 160.000

tons CO2

Fortrængning af fossile brændsler i energisektoren

10.000

tons CO2

Arealkrav og kapacitet

Samlet anslået areal for en biogen energipark

10 - 20

hektar

Samlet kapacitet målt i biomasse

 750.000 - 1.000.000

tons

Heraf behov for tørstof

250.000

tons

Klimaeffekt

Klimaeffekt fra fortrængning

200.000 - 250.000

tons CO2e

Klimaeffekt fra fangst og lagring

140.000 - 180.000

tons CO2e

Samlet klimaeffekt

340.000 - 430.000

tons CO2e

 

(cirka 1% af Danmarks samlede CO2e udledning)

Kontakter

Billeder

Daniel Overgaard Pedersen, hovedaktionær i Sauter Danmark og ejer af biogasanlægget i Vrå
Daniel Overgaard Pedersen, hovedaktionær i Sauter Danmark og ejer af biogasanlægget i Vrå
Download
Peder Nickelsen, direktør i Stiesdal SkyClean
Peder Nickelsen, direktør i Stiesdal SkyClean
Download
Jørgen Ballerman, adm. dir. Agri Energy
Jørgen Ballerman, adm. dir. Agri Energy
Download
Poul Erik Jørgensen, bestyrelsesformand i Agri Energy
Poul Erik Jørgensen, bestyrelsesformand i Agri Energy
Download

Links

Om Sauter Danmark:

Sauter Danmark er et biogas-teknologiselskab, som udbyder en patenteret biogasteknologi, der er designet til at håndtere en høj andel af tørstof. Sauter-biogasanlæg kan således behandle en meget bred vifte af biomassetyper, heriblandt restafgrøder fra planteavl.
Yderligere information om Sauter-teknologien: www.sauter-biogas.com.

Om Stiesdal SkyClean:

Stiesdal SkyClean bygger pyrolyseanlæg, som omdanner organiske restprodukter fra landbrug, skovbrug og industri til biokul og bioenergi.

Stiesdal SkyClean er en del af Stiesdal - en klimateknologivirksomhed med aktiviteter inden for flydende havvind, energilagring, Power-to-X brintproduktion, CO2-fangst og -lagring og produktion af grønt brændstof. Læs mere på www.stiesdal.com.

Følg pressemeddelelser fra Stiesdal

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Stiesdal

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye