Graffitikunst på biblioteket
22.1.2024 10:56:02 CET | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse
De to graffitikunstnere ’Azit’ og ’Lints’ er gået sammen om en udstilling af værker i X-rummet på Næstved Bibliotek. Se den flotte udstilling i perioden torsdag den 1. februar til fredag den 23. februar.

De to erfarne graffitimalere kendt som henholdsvis Azit og Lints har slået pjalterne sammen om en fælles udstilling, der kommer til at pryde Næstved Biblioteks udstillingsområde X-rummet. Værkerne på udstillingen eksperimenterer på forskellige måder med graffiti-mediet og skildrer den menneskelige rejse såvel som kontrasten mellem by og land.
En personlig rejse
Azit er en erfaren skikkelse i det danske graffitimiljø. Hans arbejde afspejler rejsen som menneske, med indre konflikter, balance, kaos, kærlighed, med- og modgang. Alt dette bliver blandet sammen og fragmenteret, med det formål at dele noget af hans personlige rejse. Azit har tidligere været en del af Næver Tell Festival, da han i 2023 udsmykkede den store graffitivæg på Dråben med et omfattende freestyle værk.
Kontrasten mellem land og by
Lints er også en garvet dansk maler med rødder i den urbane kunstscene. Som et barn af 80'erne er han stærkt påvirket af den grafiske stilart, han finder i tegneserier, videospil, skateboardgrafik, tegnefilm og graffiti. At vokse op i en lille landsby omgivet af natur og dyr har også sat sine spor. Kontrasten mellem det urbane og det landlige lurer altid i hans arbejde.
Fælles for de to kunstnere er deres dedikation til fordybelse i et værks tilblivelse samt lysten til at eksperimentere med forskellige medier, når de maler.
Du kan se den gratis udstilling i X-rummet på Næstved Bibliotek i perioden torsdag den 1. februar til fredag den 23. februar.
Kontakter
Christoffer DallBørnekulturformidler
Tlf:5588 4168chdall@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:5588 4021leols@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Strik og lyt3.8.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Glumsø Bibliotek byder indenfor til håndarbejde og oplæsning fire mandage i efteråret. Første arrangement afholdes mandag den 24. august kl. 14.00-14.45.
Workshop i vejrsans på Musik over Præstø Fjord20.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kan du danse med vinden? Korskilde Bibliotek og det kunstneriske fællesskab WunschMachine inviterer til at undersøge vejret gennem bevægelse, fortælling og sansning på dette års 'Musik over Præstø Fjord'-festival lørdag d. 8. august kl. 10:30-12:00.
Mandlige seniorer holder hjernen frisk1.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek starter den 1. september en ny række ”Hold Hjernen Frisk”-aktiviteter, der løber over otte uger. Forløbet henvender sig til mænd i alderen 60+, som er på efterløn eller pension.
Musik mellem myter - prisvindende oversættere gæster Næstved Bibliotek15.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hør om musik og myter, når HICSUM, Herlufsholm International Chamber Music Festival, inviterer til spændende foredrag på Næstved Bibliotek fredag d. 26. juni kl. 15:00 – 16:00.
Kalder alle forfatterspirer11.6.2026 12:46:43 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek inviterer børn og unge mellem 12 og 15 år til tre dages skriveskole i sommerferien. Det foregår den 6.-8. juli.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum