Diabetesforeningen ærgerlige over nye tal: Stram op på forkert udskrivning af Ozempic
Næsten 5000 personer har uberettiget fået tilskud til diabetesmedicinen Ozempic i 2023 uden at have type 2-diabetes. Det viser et folketingssvar fra Indenrigs- og Sundhedsministeriet.
4900 mennesker har uberettiget fået tilskud til diabetesmedicinen Ozempic i 2023 uden at have type 2-diabetes.
Det viser et svar fra Indenrigs- og Sundhedsministeriet til folketingsmedlem Mette Thiesen (DF), der sætter tal på, hvor mange der indløste en tilskudsberettiget recept for Ozempic sidste år uden reelt set at skulle have haft et tilskud.
De 4900 mennesker udgør omkring seks procent af de 79.600 personer, der har indløst recept på Ozempic i 2023. Det svarer til 82 millioner tilskudskroner ud af den samlede udgift på tilskud til medicinen på 1,4 milliarder kroner, som regionerne estimerer at have haft på medicinen.
Diabetesforeningen ærgrer sig over de nye tal, som indikerer snyd.
”Nu har vi fået syn for sagn om, hvor mange der uberettiget har fået tilskud til Ozempic. Det ser vi som snyd, og det bekræfter os i Diabetesforeningen om, at procedurerne omkring udskrivningen og udleveringen af diabetesmedicinen skal strammes op. Diabetesmedicin skal kun gives til mennesker med diabetes, og det skader vores sundhedsvæsen, når de forkerte mennesker får den forkerte medicin”, siger Tanja Thybo, forskningschef i Diabetesforeningen.
Brug nye tal til at undgå enkelttilskud
Hun opfordrer til, at de nye tal for uberettigede tilskud til Ozempic indgår i de igangværende overvejelser om at fjerne det generelle tilskud til såkaldte GLP-1-analoger, som Ozempic, for at erstatte det med et enkelttilskud, som Medicintilskudsnævnet netop har anbefalet over for Lægemiddelstyrelsen.
Med de nye anbefalinger skal de praktiserende læger på ny gennemgå behandlingen af alle de personer med type 2-diabetes, der i dag behandles med GLP-1-analoger. Det har både Diabetesforeningen og de praktiserende læger advaret imod.
”De nye tal for dem, der uberettiget får tilskud til Ozempic og dermed skubber tilskudsudgifterne i vejret, understreger, at anbefalingen om et enkelttilskud tager tusindvis af mennesker med diabetes som gidsler i et tovtrækkeri om udgiften til GLP-1-analoger mellem myndigheder, lægemiddelindustri og parallelimportører. Det, synes vi, simpelthen er tarveligt, og Diabetesforeningen opfordrer derfor parterne til at finde en løsning, hvor så stor en gruppe menneskers behandling ikke sættes på spil”, siger Tanja Thybo.
Diabetesforeningen bakker også op om sundhedsminister Sophie Løhdes udtalelser om at stramme op over for svindel og videresalg af Ozempic med bl.a. bedre tilsyn med læger og apoteker.
”De få skal ikke ødelægge det for de mange med diabetes, der har gavn af medicinen”, siger Tanja Thybo.
Nøgleord
Kontakter
Claus BøggildPressechefDiabetesforeningen
Tlf:22828437clb@diabetes.dkLinks
Om Diabetesforeningen
Diabetesforeningen kæmper for at komme diabetes til livs. Opdage sygdommen i tide. Forebygge at den udvikler sig. På sigt at kunne helbrede den. Og hver dag løfte livskvaliteten for dem med sygdommen inde på livet. Diabetesforeningen begyndte sit virke i 1940 og har omkring 90.000 medlemmer. Hovedsædet ligger i Glostrup.
Følg pressemeddelelser fra Diabetesforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Diabetesforeningen
Verdens Diabetesdag: Kraftig stigning i diabetes – men støtte og behandling følger ikke med14.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
På ti år er antallet af danskere med diabetes steget næsten 40 procent, men hjælpen følger ikke med. Diabetesforeningen advarer på Verdens Diabetesdag om, at stigningen vil fortsætte, hvis politikerne ikke sikrer lige adgang til behandling og støtte i hele landet.
Ny analyse: Postnummer afgør, om du får hjælp til diabetes23.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra Diabetesforeningen afslører stor geografisk ulighed i diabetesbehandlingen. Analysen viser bl.a., at patienter i nogle områder har dobbelt så stor chance for at få hjælp som andre. De nye sundhedsråd må sikre lige adgang i hele landet, lyder opfordringen.
Diabetesforeningen lancerer julekalendere til støtte for mennesker med diabetes25.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Diabetesforeningens populære lotteri er tilbage – og i år med en nyhed: Nu kan skoleklasser, klubber og foreninger sælge både skrabelodder og julekalendere. Det styrker fællesskabet og gør en forskel for de mange børn og voksne i Danmark, der lever med diabetes.
Årets Behandlerpris: Sygeplejerske hædres for indsats for mennesker med diabetes10.9.2025 14:29:16 CEST | Pressemeddelelse
Sygeplejerske Janie Parris fra Faxe Sundhedscenter modtog onsdag Diabetesforeningens behandlerpris 2025 for sit arbejde med patientuddannelse og fællesskaber for mennesker med diabetes. Hun hædres for en indsats, der både gør en forskel lokalt og inspirerer til bedre tilbud i hele landet.
Lettere for mennesker med diabetes at trække i uniform30.6.2025 07:12:15 CEST | Pressemeddelelse
Forsvaret lemper nu helbredskravene for kommende værnepligtige og militært ansatte, så flere kan komme i betragtning, bl.a. mennesker med diabetes. Et gennembrud og et vigtigt signal om, at kronisk sygdom ikke længere står i vejen for at bidrage til Danmarks sikkerhed, mener Diabetesforeningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum