Så mange vil købe og sælge bolig inden sommerferien
’Normalisering’ - Købere og sælgere bevarer interessen for at handle bolig, men nedgang det seneste kvartal, viser barometer
Efter en afslutning på 2023, hvor især mange lejlighedskøbere i København var på banen for at sikre sig en skatterabat inden nye skatteregler trådte i kraft ved årsskiftet, så er interessen for at købe og sælge bolig tilbage på ’normalen’.
Det viser Homes Køber- og Sælgerbarometer, som analysevirksomheden YouGov udarbejder for Home-kæden hvert kvartal.
De over 2.000 besvarelser viser, at ved indgangen til 2024 er det ca. 15 % af danskerne, der har planer om at købe en bolig i løbet af det næste halve år.
Det er ganske vist en nedgang fra starten af 4. kvartal i 2023, hvor det var ca. 17 %, der fortalte, de havde planer om boligkøb.
- ”Det ser ud til, vi er tilbage på ’normalen’ for årstiden, og det var forventeligt, efter at der i efteråret opstod en lettere hektisk stemning i markedet på grund af de nye skatteregler – dog primært i Hovedstaden, hvor især de dyrere lejligheder stod til at stige i skat,” siger boligmarkedsanalytiker i Home Henrik Hauthorn Jensen.
De 15 % af danskerne, der har planer om at købe bolig det næste halve års tid, er lidt højere end interessen for et år siden og også højere end gennemsnittet for alle kvartalsmålinger i Homes og YouGovs køberbarometer siden april 2017, der ligger på 14 %.
Her er det hele ca. 59.000 besvarelser fra danskerne, der ligger bag.
- ”Interessen for at købe hus ser ud til at holde niveau, mens det er interessen for lejligheder og sommerhuse, der er kølet lidt af,” fortæller Henrik Hauthorn Jensen fra Home.
Sælgerne er også tilbage på ’normalen’, viser YouGovs undersøgelse for Home.
13 % svarer i undersøgelsen, at de har planer om at sælge deres bolig i løbet af det kommende halve år.
Det svarer stort set til andelen for et år siden og også i april 2023, men det ligger under målingerne i juli og oktober, hvor det var 15 % af boligejerne, der oplyste, at de havde planer om at sælge.
Her er gennemsnittet for alle kvartalsmålingerne med svar fra næsten 29.000 boligejere på 14 %.
Igen er det interessen for et hussalg, der er ret stabil, mens der er en nedgang i planerne om at sælge en lejlighed siden juli, og i antallet af potentielle sommerhussælgere siden oktober.
- ”Der er nok en del lejlighedsejere, der har forsøgt at sælge på bølgen af den øgede interesse fra køberne op til årsskiftet og i ikrafttræden af de nye skatteregler, og for en pæn del af dem er det lykkes, viser de gode salgstal fra årets sidste måneder,” forklarer Homes analytiker.
I Home forventer man derfor en lidt roligere start på året, hvad angår lejlighedssalget i hovedstaden.
- ”De øvrige markedsvilkår – ikke mindst renteudviklingen – er afgørende for, hvor mange der kommer i mål med deres købs- og salgsplaner det næste halve års tid,” siger Henrik Hauthorn Jensen fra Home.
FAKTA:
Undersøgelsen er gennemført af analyseinstituttet YouGov. Der er i alt gennemført 2038 CAWI-interview med danskere i alderen 18+år, i perioden 3. - 8 . januar 2024.
Kontakter
Henrik Hauthorn JensenTalsperson - presseservice & analyse
Tlf:2043 3514hehj@home.dkBilleder
Vedhæftede filer
Om home
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
- home er en af landets mest kendte ejendomsmæglerkæder
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.
- home har ca. 850 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 120 franchisetagere
- home har 185 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har 4 servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen.
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking.
** medio 2022.
Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Boligåret 2024 blev en overraskende god årgang8.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Året sluttede godt af med flere handler og højere priser end for et år siden, viser Home Boligbrief. Tegner til bedre års-salg end i de fem år op til corona :: Se tal for regionerne
Flere huse og sommerhuse til salg – men færre lejligheder: Se boligmarkedet i din region ved indgangen til 20257.1.2025 06:01:00 CET | Pressemeddelelse
I det jyske er der flere huse at vælge imellem, mens udvalget af lejligheder skrumper i hovedstaden. Sommerhuse går sæsonen imøde med flere muligheder til køberne
Hjem til jul: Københavnere og nordjyder har længst23.12.2024 08:08:43 CET | Pressemeddelelse
68 kilometer kører folk i snit hvis de skal på julevisit - hør hvor mange danskere der helst holder jul hjemme i ny undersøgelse fra Home og YouGov
Juletrafik: Så langt har familierne 'hjem til jul' i din region20.12.2024 06:04:03 CET | Pressemeddelelse
Jul i mandtal: Transporten sker mest i egen bil, men toget haler lidt ind – københavnere og nordjyder skal længst, mens østjyder har kortest hjem til jul, viser rundspørge fra Home og YouGov
En åben dør juleaften: Hver 5. dansker er klar til at invitere fremmede indenfor19.12.2024 11:59:56 CET | Pressemeddelelse
Julevenner i rekord: I ny undersøgelse fra Home og YouGov melder mange sig klar til at dele juleaften med en fremmed. Hør hvordan du kan blive 'juleven'
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum