Den Blå Svale åbner i nye lokaler: "Vi har altid kaffe på kanden"
23.1.2024 06:00:00 CET | Blå Kors Danmark | Pressemeddelelse
Blå Kors' værested i Tønder flytter adresse og udvider nu åbningstiden, så borgere med misbrugsproblematikker, psykisk sårbarhed og ensomhed kan få hjælp i formiddagstimerne. Den 26. januar fejres det med en åbningsreception.

"Alle skal have et håb". Det er en af grundtankerne bag værestedet Den Blå Svale i Tønder, hvor man hver uge møder mennesker i mange forskellige livssituationer.
Værestedet drives af Blå Kors Danmark og flytter nu i nye lokaler i Vestergade 56, hvor der er bedre plads til at skabe de hyggelige rammer for stedets gæster, som der er brug for.
Den Blå Svale er et rusfrit værested med særlig fokus på mennesker der kæmper med misbrug og selvmedicinering, psykisk sårbarhed og ensomhed. Netop misbrugsproblematikker er et område, som Blå Kors har stor ekspertise og erfaring med, fortæller værestedsleder Robert Refslund-Nørgaard:
"For år tilbage var der ikke et ikke-kommunalt åbent tilbud med direkte fokus på mennesker med misbrug, så derfor er vi rigtig glade for, at Tønder Kommune prioriterer området og ser, at vi i Blå Kors har kompetencerne til at løfte den opgave."
Mulighed for frokost
Blå Kors overtog driften af Den Blå Svale tilbage i 2020 og har siden drevet værestedet med åbningstider om eftermiddagen og aftenen, da der ikke var muligt at have åbent om formiddagen. Det bliver der nu lavet om på i de nye rammer, hvor der flere dage om ugen er åbent kl. 10-14.
"Det giver mulighed for, at vi kan servere frokost og være et dagtilbud. Vi glæder os rigtig meget til at møde både nye og kendte ansigter, som vil gøre brug af vores tilbud", siger Robert Refslund-Nørgaard og tilføjer:
"Vi har altid kaffe på kanden og er klar på en snak."
Åbningsreception med borgmester og generalsekretær
Den 26. januar kan værestedet fejre 6-års fødselsdag. Det bliver i år en ekstra festlig dag, da dagen markeres med en åbningsreception i de nye lokaler i Vestergade med deltagelse af blandt andre Tønders borgmester Jørgen Popp Petersen (S) og Blå Kors Danmarks generalsekretær Morten Skov Mogensen.
Til åbningsreceptionen den 26. januar vil borgmesteren kl. 13 klippe den blå snor til lokalerne.
"Det bliver en stor dag. Jeg glæder mig til at vise lokalerne frem. Det er en god måde at sætte fokus på samarbejdet mellem kommune og privat aktør, som sammen løser en konkret udfordring," siger Robert Refslund-Nørgaard.
Fremover vil Den Blå Svale have åbent mandag, onsdag og fredag fra klokken 10.00 til 14.00 og aftenåbent om fredagen klokken 16.00 til 19.30. Hver 2. og 4. søndag vil der også være åbent kl. 13.00-16.00.
Kontakter
Robert Refslund Nørgaard, leder af Den Blå Oase, tlf. 24820653
Thomas Røddik, kommunikationschef i Blå Kors Danmark, tlf. 26202046
Billeder
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Ny undersøgelse: Flere danskere ønsker, at alkohol fylder mindre30.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næsten to ud af tre danskere mener, at der er behov for en ændret alkoholkultur med mindre alkohol i Danmark ifølge en ny undersøgelse, som Voxmeter har foretaget på vegne af Blå Kors Danmark. Det er en stigning siden sidste år.
Sommerlejre giver børn noget at glæde sig til22.6.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Omkring 250 børn og unge fra hele landet deltager denne sommer i Blå Kors Danmarks ferielejre, hvor de får nye venner, gode oplevelser og et pusterum fra hverdagen.
Et råb om håb: tvSyd følger livet i Blå Kors Danmark12.5.2026 10:47:38 CEST | Pressemeddelelse
Ny dokumentarserie kommer tæt på livet med misbrug, hjemløshed og håbet om en ny begyndelse. ”Alt for ofte ser vi problemerne før mennesket. Serien minder os om, at der altid er et værdifuldt menneske bag,” siger Blå Kors Danmarks generalsekretær.
Blå Kors Genbrug i Billund flytter længere ned ad gaden11.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Blå Kors Genbrug i Billund bliver i byen og flytter længere ned ad Kløvermarken i hjertet af Billund.
Blå Kors Genbrug vender tilbage til Næstved8.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter tre års fravær er Blå Kors Genbrug tæt på at åbne en ny butik i Næstved – med stor lokal opbakning og plads til flere frivillige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
