Modig ældrereform giver mulighed for flere selvstændige
SMVdanmark roser regeringens udmeldinger om kommende ældrereform med mere frit valg. En mere effektiv ældrepleje giver mulighed for flere kvindelige iværksættere

Ældreplejen står overfor markante ændringer, hvis det står til regeringen. Mere selvbestemmelse, mindre bureaukrati og en mere effektiv kontrolinstans er nogle af de skridt, der skal være med til at frisætte den offentlige sektor og styrke ældreplejen.
”Regeringens intention er både modig og rigtig, og jeg vil gerne rose Stephanie Lose for, at der fremover skal være frit valg på genoptræning og rehabilitering. Det er en stor sejr for de ældres valgfrihed, hvis de får mere selvbestemmelse over deres pleje.
Ros til regeringen fordi de vil nedbringe papirarbejdet. Vi har brug for en mere effektiv ældrepleje med kvalitet for de ældre, og det kræver nytænkning, Vi er glade for, at regeringen nu vil have mere fokus på tillid frem for kontrol, det er nødvendigt for fremtidens velfærd,” siger Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark, der organiserer 18.000 små og mellemstore virksomheder.
Potentiale for kvindelige iværksættere
En analyse fra SMVdanmark viser, at kvinder generelt er underrepræsenterede blandt iværksættere, men at der er et enormt potentiale indenfor bl.a. ældreområdet, hvor mange kvinder med kompetencer i dag har ringe muligheder for at starte deres egen virksomhed. SMVdanmarks analyse viser, at en frisættelse af ældreområdet kan betyde væsentligt flere kvindelige iværksættere. Ifølge SMVdanmarks administrerende direktør, vil det gavne ældreområdet og erhvervslivet med flere leverandører.
”Flere leverandører på ældreområdet vil sikre, at mange flere kompetencer kommer i spil. I dag er ældreområdet fastlåst i kassetænkning og ens løsninger. Regeringens udspil lægger op til, at de ældre har brug for mere individuelle besøg og et frit ældreområde vil være afgørende for, at vi kan komme i mål med en mere effektiv offentlig sektor.
Timepriser er vigtige
Ifølge SMVdanmark er det vigtigt, at timepriserne, som kommunerne afregner de private leverandører med, er retvisende. Kommunal ældrepleje bør også underlægges krav om selvstændige regnskaber, så omkostningsniveauet tydeliggøres og de ligestilles med private leverandører. Ifølge en undersøgelse lavet af SMVdanmark og KA Pleje, svinger priserne for meget mellem kommunerne, og det kan være medvirkende til at skræmme private leverandører væk fra kommuner med kunstigt lave afregningspriser.
“Hvis der skal være et reelt frit valg, så skal der også være noget at vælge imellem. Alt for mange kommuner har i dag ingen reel konkurrence på ældreområdet, så det frie valg er sat ud af spil. Vi håber, at regeringen kommer med en løsning, så vi kan få endnu flere udbydere ind på markedet, så borgerne får de valgmuligheder, alt for mange har savnet i ældreplejen,” siger Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark.
Kontakter
Jakob BrandtAdm. direktør i SMVdanmark
Tlf:24 25 27 27brandt@smvdanmark.dkKasper BøjgaardPressemedarbejder
Tlf:54341727boejgaard@smvdanmark.dkSMVdanmark er paraplyorganisation for brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og over 1.000 direkte medlemsvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk.
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
Bilmarkedet bliver nu mere lige for omkring 1.000 brugtbilsforhandlere i Danmark7.2.2025 15:30:19 CET | Pressemeddelelse
Bilmarkedet bliver nu mere fair for omkring 1.000 danske brugtbilsforhandlere. De får nemlig nu adgang til de standardpriser, som danner grundlag for beregning af registreringsafgift. Det kunne skatteminister Rasmus Stoklund fortælle under et besøg hos 3S Bilsalg i Stenløse med SMVdanmark og Dansk Bilforhandler Union.
SMVdanmark kræver ophævelse af Nets’ monopol på Dankort-indløsning6.2.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
En ny analyse fra Nationalbanken peger på, at Nets’ monopol på Dankort-indløsning potentielt øger omkostningerne for virksomheder. SMVdanmark kræver ny regulering, der åbner for konkurrence og sikrer lavere gebyrer, større innovation og bedre vilkår for danske virksomheder.
SMVdanmark roser nyt beskæftigelsesudspil fra regeringen5.2.2025 21:48:57 CET | Pressemeddelelse
SMVdanmark ser flere positive elementer i nyt udspil fra regeringen, der byder på store ændringer af beskæftigelsesindsatsen. Ifølge SMVdanmark kan udspillet samlet set gøre det lettere for små og mellemstore virksomheder at navigere i beskæftigelsessystemet.
SMVdanmark: Ny EU-strategi varsler opgør med bureaukrati29.1.2025 13:48:12 CET | Pressemeddelelse
Færre byrder til især mindre virksomheder er en del af EU’s netop offentliggjorte strategi for konkurrencedygtighed, der får ros fra SMVdanmark.
SMVdanmark med i historisk samarbejde for flere unge i job28.1.2025 11:21:30 CET | Pressemeddelelse
SMVdanmark indtræder i det nationale partnerskab om Ungeløftet, der skal få 43.000 unge tættere på job og uddannelse
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum