LB Forsikring advarer mod fygesne og tung sne – her en række gode råd til forebyggelse af skader
17.1.2024 07:30:00 CET | LB Forsikring | Pressemeddelelse
Sne og snefygning meldes atter på vej mod store dele af Danmark, og der er god grund til at passe på.

LB Forsikring har oplevet en meget travl start på 2024 med mange skader som følge af sne og frostvejr. Der er også flere skader som følge af både fygesne og det, der hedder tung sne. Det vil sige sne, der ligger på for eksempel et hustag, og som bliver til våd og tung sne, når det tør.
’’Det kommer måske bag på mange, hvor mange opgaver, der følger med, når det sner. Særligt hvis man er husejer. Udover at sikre sig mod frostsprængninger og rydde fortovet for sne, skal man også være særdeles opmærksom på fygesne og tung sne,’’ siger Anne Mette Kirkegaard, Vicedirektør i Skade og Jura, LB Forsikring. Hun opfordrer derfor til en øget opmærksomhed i de kommende dage, hvor der varsles om en kombination af både kraftig vind og sne.
’’Fygesne kan overraske mange, da sneen hvirvles ind gennem små sprækker og revner, uden man måske ser det. Når sneen tør, kan det give store skader på tag, lofter og bygninger, siger Anne Mette Kirkegaard. Hun tilføjer, at der også er udfordringer med tung sne:
’’Sne, der ligger på et hustag, kan blive meget tungt af smeltevand, når det tør. Frisk og porøs sne er ikke lige så tungt. Og derfor kan man blive overrasket, når man pludselig står med en skade,’’ tilføjer Anne Mette Kirkegaard og minder samtidigt om, at man skal huske at passe på, at man ikke selv falder eller kommer til skade, mens man i snevejret skal passe de mange opgaver.
Gode råd til at forebygge skader på ejendomme i snevejret:
Fygesne: Fygesne opstår, når det sner og blæser på samme tid. Sneen hvirvles op og kan komme ind gennem små sprækker og revner. Når sneen smelter, kan det give skader på dit hus:
- Se huset efter for revner og sprækker
- Tjek dit loft efter for fygesne og om isoleringen på loftet er blevet våd
- Fjern sne, der er kommet ind
- Fjern så vidt muligt sne på tage, fx din garage, carport eller dit drivhus.
Tung sne/snetryk: Snetrykket stiger, når det tør og den porøse sne bliver våd og tung af smeltevand. Tung sne på et hustag kan give store skader.
- Fjern så meget sne som muligt fra hustage, inden den bliver våd af smeltevand og dermed tung.
- Fjern så meget sne som muligt fra facader for at minimere risikoen for fugtskader og fugt i kælder, når det tør.
Om LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring, Bauta Forsikring og LB Forsikring til PFA.
LB Forsikring har lige over 420.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
AI skal forbedre GirlTalks rådgivning16.6.2026 10:32:23 CEST | Pressemeddelelse
Med en ny bevilling på 1,8 mio. kr. fra LB Foreningen kan GirlTalk nu både øge antallet af rådgivningssessioner og forbedre kvaliteten af deres rådgivning. Med projektet vil GirlTalk undersøge, hvordan AI kan understøtte deres rådgivning, styrke kvaliteten i deres indsatser og gøre dem endnu bedre rustet til at hjælpe de mange piger, der rækker ud efter støtte.
15 syddanske projekter får en mio. kroner til lokal forankring af bæredygtighed og biodiversitet15.6.2026 08:03:00 CEST | Pressemeddelelse
LB Foreningen i Region Syddanmark har netop uddelt en mio. kroner til 15 forskellige indsatser, der skal styrke den lokale forankring af indsatser til gavn for bæredygtighed og biodiversitet.
En million kroner til 18 indsatser, der forbedrer sundhed og sikkerhed i Nordjylland15.6.2026 08:02:00 CEST | Pressemeddelelse
LB Foreningen i Region Nordjylland har uddelt en mio. kroner til 18 indsatser, som skal forbedre sundhed og sikkerhed for udsatte borgere i det nordjyske.
En million kroner til 21 indsatser, der skaber fællesskaber for udsatte borgere15.6.2026 08:01:00 CEST | Pressemeddelelse
LB Foreningen i Region Midtjylland har netop fordelt en mio. kroner til i alt 21 forskellige indsatser, der skaber eller understøtter fællesskaber til gavn for udsatte mennesker.
LB Foreningen giver en million kroner til 19 indsatser, der forbedrer sundhed og sikkerhed i Region Hovedstaden15.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
19 forskellige lokale fællesskaber, der arbejder for at give ældre, unge, børn og udsatte borgere bedre sundhed og sikkerhed har fået tilsammen en mio. kr. fra LB Foreningen i Region Hovedstaden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum