Danske Spil i tvivl: Er der endnu et tronskifte på vej?
I over et årti har Niklas Landin regeret i målet for det danske håndboldlandshold. Men Danske Spil antyder, at kronprinsen Emil Nielsen ånder ham i nakken…

Lige siden EM i Serbien i 2012 har Niklas Landin været det ubestridte førstevalg i målet for det danske håndboldlandshold: Men under det igangværende EM i Tyskland kommer landsholdet måske nærmere en ny rangordning i målet.
”Niklas Landin er en verdensklasse-målmand, og han har stået godt indtil videre under EM. Men Emil Nielsen… Emil har bare gjort det helt outstanding i Danmarks første to kampe. Og vi vurderer faktisk, at Emil Nielsen også ender med den højeste redningsprocent af de to målmænd,” siger oddssætter og håndboldekspert fra Danske Spil, Mads Mortensen.
Danske Spil har som den eneste spiludbyder sat odds på de to målmands samlede redningsprocent ved EM-slutrunden, og af tallene kan man læse, at forventningerne er lidt højere til Emil Nielsen end til Niklas Landin.
”Emil Nielsen har før kampen mod Portugal nappet mere end hvert andet skud, og vi vurderer, at han ender med en redningsprocent på lige under 40, mens Niklas Landin formentlig må tage til takke med at ende midt i 30’erne. Alt kan selvfølgelig stadig ske, og der er stadig meget usikkerhed om tallene, men som det ser ud lige nu, så vurderer vi, at Niklas Landin måske må tage til takke med at være den næstbedste, danske målmand,” siger Mads Mortensen.
Han er dog ikke meget for at snakke om, at det er tid til endnu et dansk tronskifte.
”Alene på grund af aldersforskellen på de to keepere, så er det klart, at et tronskifte formentlig kommer på et tidspunkt, men vi vurderer alligevel, at Landin også er førstevalg efter EM. Når vi så på trods af det forventer, at Emil Nielsen ender med en højere redningsprocent ved dette EM, så er det blandt andet fordi, det stadig er Landin, der står på mål, når det for alvor brænder på mod de stærkeste modstandere,” forklarer Mads Mortensen.
Niklas Landin er 35 år gammel og har spillet 266 landskampe siden sin debut i november 2008 for over 15 år siden. Emil Nielsen, 26 år gammel, er efterhånden nået op på 30 kampe.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Uhyggelig stor gevinst i Lotto: Dansker løber med 20 mio. kr.2.11.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Weekenden bød ikke kun på halloween og uhyggelige kostumer, men også på en Lotto gevinst, der fik hårene til at rejse sig – af glæde! I hvert fald for en heldig dansker fra Tårnby Kommune, som ramte plet på de syv vindertal og nu kan se frem til at indkassere 20 millioner skattefrie kroner.
”Goddag, det er Danske Spil – sidder du ned?”1.11.2025 09:31:00 CET | Pressemeddelelse
Hvordan ville du reagere, hvis du blev ringet op og fik at vide, at du havde vundet årets største gevinst i Lotto? Her kan du læse ægte reaktioner fra heldige vindere – og måske få inspiration til den dag, telefonen ringer hos dig…
Danske Spil skyder valgkamp i gang med borgmesterodds: Enhedslisten og Barfod er favorit i København31.10.2025 11:50:00 CET | Pressemeddelelse
Den 18. november skal du huske at stemme til kommunalvalget - ifølge Danske Spils odds på borgmesterposterne er der lagt op til et spændende valg i flere kommuner.
Gustav i frit fald på dansegulvet: Danske Spil forudser exit Salinas31.10.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danske Spils forhåndsfavorit spås at skulle forlade konkurrencen fredag aften – men overraskelsen lurer i omdansen.
Vandt millioner i Eurojackpot: ”Lægen troede, den var helt gal med mig!”30.10.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kvinde fra Esbjerg fik million-opkald fra Danske Spil kort før lægeaftale. Det fik pulsen helt i vejret, så lægen var bekymret for kvindens helbred.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum