Logoer som kan fjernes kan øge tekstilgenbrug
Nyt projekt skal udvikle løsninger til lettere udskiftning af transfertryk på beklædning.

Påtrykte logoer på beklædning er i dag skyld i, at store mængder brugbart tøj ender i forbrændingsanlæg. Teknologisk Institut og tre industriaktører er gået sammen om at udvikle nye løsninger, der skal sikre langt mere genbrug af erhvervstøj med transfertryk.
Brugbart kvalitetstøj ender i forbrændingsanlæg
Lige nu er mange læsere af disse linjer muligvis iført en skjorte, T-shirt, kittel eller kedeldragt med eget navn eller arbejdsgiverens logo trykt direkte på tøjet. Arbejds- og virksomhedstøj udgør hele 12 procent af det samlede tekstilforbrug i Danmark. Ifølge tal fra Miljøstyrelsen, 2023, bliver 89 procent af de indsamlede tekstiler fra danske erhvervsvirksomheder i dag brændt af.
– Beklædning har stort genbrugspotentiale, specielt tekstiler produceret af høj kvalitet såsom arbejdstøj. Hvis vi kan indfri det potentiale, kan tøjbranchen opnå en høj miljøgevinst ved at indtænke genbrug før forbrænding eller genanvendelse. En barriere for genbrug er den udbredte brug af transfertryk, altså påtrykte logoer og navne, fortæller projektleder Jeppe Holmehave fra Teknologisk Institut.
Teknologisk Institut har derfor med støtte fra Miljøstyrelsen taget initiativ til projektet Genbrug er god brug. I projektet vil Teknologisk Institut sammen med virksomhederne NS System A/S, Bjørn Thorsen A/S og Fabricaid ApS både udvikle metoder til at kunne fjerne eksisterende transfertryk fra visse tekstiltyper og en ny type fjernbare transfertryk, der er lettere at udskifte.
Stigende efterspørgsel på fjernbare logoer
Teknologisk er udfordringen, at selve transfertrykket er udviklet til at have en høj holdbarhed og ikke med tanke på, at tekstilerne senere skal kunne bruges igen, eventuelt med et andet navn eller logo. Til gengæld er der stigende efterspørgsel efter fjernbare logoer, blandt andet ansporet af mere ansvarlige indkøbspolitikker, leasingmodeller ved danske vaskerier og fremkomst af take back-ordninger, hvor kunder kan sende brugt logotøj tilbage til leverandøren, når det ikke skal bruges mere.
NS System A/S er netop leverandør af beklædning med transfertryk. Her ser administrerende direktør Niels Rask store forretningsmuligheder i at udvikle løsninger, der sikrer øget genbrug.
– Der er stor efterspørgsel på løsninger, der bringer os væk fra brug-og-smid-væk-kulturen. Det kan vi i den grad bidrage til, hvis vi i dette partnerskab lykkes med at ramme en løsning, hvor vores transfertryk på den ene side holder en høj kvalitet, mens de er i brug, og på den anden side er lettere at udskifte, når trykket ikke længere er relevant, fortæller Niels Rask.
FAKTA:
Transfertryk er en teknik til at påføre logoer eller tekst på tekstiler. Under processen printes motivet på transferpapir, der overføres til tekstilet med en varmepresse. Herefter nedkøles tekstilet, og papiret fjernes. Resultatet er et permanent design, der kan modstå utallige vask.
I Nordisk Ministerråds guide til grønnere indkøb i sundhedssektoren anbefales fjernbare logoer, hvilket dog ikke er muligt i dag for transfertryk, der i høj grad stadig bruges i sektoren.
Ifølge Regeringens Klimapartnerskab har Danmark en ambition om at nedbringe tøj- og tekstilforbruget med 10 procent inden 2025. Det svarer til en reduktion i den direkte CO2-udledning på 38.000 ton årligt.
Arbejds- og virksomhedstøj udgør omkring 12 procent af det samlede tekstilforbrug i Danmark.
Genbrug er god brug (2023-24) er støttet af MUDP under Miljøministeriet og er et samarbejde mellem Teknologisk Institut (projektleder og videnspartner), NS System A/S (leverandør af transfertryk), Bjørn Thorsen A/S (råvareleverandør) og Fabricaid ApS (rådgiver i den cirkulære tekstilværdikæde).
Note 23/1 2024: Præcisering af kilde til 2025-mål om reduktion af tøj- og tekstilforbrug.
Kontakter
Jeppe Holmehave, projektleder, Teknologisk Institut, mail jhol@teknologisk.dk, mobil: 7220 1814
Niels Rask, styregruppeformand, NS System A/S, mail nr@nssystem.dk, mobil: 2529 9846
Billeder
Links
Teknologisk Institut har siden 1906 arbejdet for at forbedre erhvervslivets konkurrenceevne, samfundets velstand og menneskers liv. Årligt kommer det mere end 10.000 virksomheder til gavn inden for så forskellige områder som; energi, fødevarer, life science, materialer, byggeri og produktion. Teknologisk Institut har datterselskaberne Danfysik A/S, Dancert A/S og DTI Spain.
Har du brug for yderligere oplysninger, fotos, udtalelser eller andet, er du meget velkommen til at kontakte kommunikationsafdelingen. Se kontaktinfo her: www.teknologisk.dk/presse
Fotos i dette nyhedsrum: ©Teknologisk Institut. Brug af fotos tilladt ved konkret omtale af Teknologisk Institut og med kreditering. I tvivlstilfælde kontakt venligst Kommunikationsafdelingen.
Følg pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Teknologisk Institut
Danske virksomheder bryder milepæl: Leverede ydelser til CERN for over 100 mio. kr. i 202422.12.2025 10:54:48 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder har i 2024 slået rekord og vundet kontrakter hos CERN for 110 millioner kroner. Det er første gang, at gang at dansk industri tjener mere på avanceret teknologi til partikelforskningen, end Danmarks bidrag til CERN på papiret berettiger til.
EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv22.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Over de næste fire år skal det europæiske forskningsprojekt ACTNXT udvikle avanceret udstyr, der gør store forskningsfaciliteter bedre til at hjælpe Power-to-X-industrien med at udvikle fremtidens grønne energiløsninger. Projektet ledes af Teknologisk Institut.
Videnskløft bremser AI i dansk produktion17.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport fra Teknologisk Institut afdækker, at knap to ud af tre SMV-produktionsvirksomheder er AI-afventende på fabriksgulvet. Det er mangel på viden og ikke teknologierne, der er den største barriere for at indfri potentialet.
Månestøv skal gøre rumfart mere selvforsynende22.11.2025 16:47:57 CET | Pressemeddelelse
Nyt dansk-styret ESA-projekt skal reducere kommende måne-missioners afhængighed af forsyninger fra Jorden og bane vejen for fremstilling af elektronik på månen.
Millioninvestering skal skabe grøn mad-revolution19.11.2025 09:38:54 CET | Pressemeddelelse
Nyt innovativt fellowship-program, støttet af Novo Nordisk Fonden, skal uddanne nye frontløbere, der skal bekæmpe madspild og bane vejen for bæredygtige fødevaresystemer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

