Turisterne valfarter til det danske efterår
12.1.2024 11:30:59 CET | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Turismeindustrien leverer et flot resultat uden for højsæsonen og afslutter efteråret med det højeste antal udenlandske gæster nogensinde i november måned.
Dansk turisme bliver ved med at levere og november måned afsluttede et flot efterår med det højeste antal udenlandske overnattende gæster nogensinde i en november måned. I alt besøgte over 1,13 mio. overnattende udenlandske gæster Danmark i november, og det betyder, at der var 1,5 pct. mere end sidste rekord fra 2022.
Resultatet kommer oven på et fremragende efterår, og er gode nyheder ikke bare for dansk turisme, men også for de danske lokalsamfund, hvor en styrket skulder- og lavsæson kan være med til at sikre flere stabile helårsjobs.
”Turismeerhvervet i Danmark står stærkt og har også denne gang leveret nogle flotte efterårstal. Det er godt nyt for dansk turisme, at vi også uden for sommermånederne ser en stigning i antallet af turister, der ser Danmark som en oplagt destination. Vi har netop præsenteret en status over turismeerhvervet, hvor vi kan se, at vi skal få flere turister til at vælge Danmark til – uden for højsæsonen. Det gavner både lokalområderne, er med til at skabe endnu flere arbejdspladser og skaber vækst i hele landet. Og det er et vigtigt skridt på vejen for at gøre Danmark til en førende turismedestination – hele året rundt,” siger erhvervsminister Morten Bødskov.
Næste måned udkommer de sidste overnatningstal for 2023 og alt tyder på, at antallet af overnatninger i Danmark er stigende, uden for højsæsonen.
Indtil videre ligger overnatningstallene fra 2023 på cirka samme niveau med samme periode i 2022.
Turisme er et stort fokus for regeringen, og på finansloven 2024 er der afsat 100 mio. kr. til en styrket turismeindsats, der skal bidrage til at skabe yderligere økonomisk, grøn og socialt bæredygtig vækst i hele landet. Derudover har regeringen afsat 40 mio. kr. til bl.a. at få mere gang i turismen uden for højsæsonen.
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Danmark og Kina styrker samarbejdet om klimavenlig skibsfart27.1.2026 08:58:32 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov og den kinesiske minister for industri og informationsteknologi har i dag underskrevet en samarbejdsaftale om grøn skibsbygning og grønne, maritime teknologier.
Erhvervsministeren rejser til Kina med stor erhvervsdelegation24.1.2026 11:01:22 CET | Pressemeddelelse
For at stille skarpt på muligheder og udfordringer for dansk erhvervsliv besøger erhvervsminister Morten Bødskov de næste dage Kina. Her skal han bl.a. mødes med den kinesiske vicetransportminister med ansvar for det maritime område samt ministeren for industri og informationsteknologi.
Regeringen skærper fokus på fair priser på fødevarer23.1.2026 15:18:11 CET | Pressemeddelelse
Klima, krig og efterdønninger fra Covid-19 har været med til at skrue fødevarepriserne i vejret, viser ny analyse fra Erhvervsministeriet.
Behov for yderligere overvejelser om den systemiske buffer6.1.2026 17:04:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringen gennemgår aktuelt baggrunden og beregningerne bag den henstilling, som Det Systemiske Risikoråd kom med i oktober i år.
Københavnsk biosolutions styrkes med trecifret millioninvestering6.1.2026 08:49:34 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov har besøgt biosolutions-virksomheden Bactolife på Østerbro, som netop har modtaget en investering på mere end 200 mio. kr. fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO) og Cross Boarder Impact Ventures (CBIV).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum