Endnu et travlt år for dyrene i Brande
2023 blev et travlt år for Dyrenes Beskyttelses internaters arbejde med at hjælpe svigtede dyr på fode og få dem ud i nye, kærlige hjem. Igen i år formidlede Brande internat rekordmange dyr til danskerne.

Dyrenes Beskyttelses internater har haft et travlt år. En opgørelse fra de ni internater viser, at der er fundet nye hjem til 8.498 dyr i 2023. Disse mange dyr har kunnet mærkes på Brande internat, hvor de fandt hjem til 1560 dyr i 2023. Det er næsten lige så mange som året før, hvor Brande internat fandt hjem til 1585 dyr. Travlheden har dog stadig kunnet mærkes.
- Det sidste år har budt på utallige udfordringer og en hektisk arbejdsbyrde, hvor vores kapacitet blev udfordret i visse perioder. Ikke desto mindre er vi alle meget stolte over at have hjulpet så mange dyr på vej mod deres forhåbentligt sidste hjem. Uden vores dedikerede medarbejdere og de utallige frivillige kræfter, der har givet alt på internatet, ville dette ikke have været muligt, siger Brian Karlsen, internatleder på Brande internat.
Dyreinternatet formidlede flest katte, men også mange hunde og kaniner. I 2023 fik 1174 katte, 165 hunde, 73 kaniner, 148 mindre dyr som marsvin, fugle og hamstere nye gode hjem fra internatet i Brande.
2023 har været et godt år for Brande internat, og der er blevet udvidet med en ny fuglevoliere og en helt ny kaninafdeling. Derudover har særligt Brandes 25-års jubilæum betydet meget for Brian Karlsen.
- Vi fejrede vores 25-års jubilæum, og det var en virkelig god dag. Det betød meget for mig at fejre det sammen med mine forældre, som jeg også har overtaget for nu. Heldigvis er de stadig en del af internatet, og jeg kan altid spørge dem, hvis jeg har brug for det, siger Brian Karlsen.
Plejefamilierne gør en stor forskel
For at kunne rumme særligt de mange katte, får Brande internat hjælp af deres store netværk af plejefamilier. De cirka 290 plejefamilier tager sig især af kattemødre med killinger og moderløse killinger. Når killingerne er 12 uger gamle, kan de klare sig uden deres mor og kommer ud i nye hjem.
- Plejefamilierne er en af hjørnestenene i vores arbejde, da de sikrer, at vi kan hjælpe så mange dyr i nød. Vi er dybt taknemmelige for deres uvurderlige indsats. Plejefamilierne giver vores dyr en fantastisk start på deres rejse mod et nyt liv, og de er en virkelig uundværlig del af vores arbejde, siger Brian Karlsen.
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Billeder
Om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelse: Sejr for ålen, men torsken kan ikke vente2.7.2025 16:02:09 CEST | Pressemeddelelse
En bred forligskreds om fiskeriaftalen har lyttet til de grønne organisationer og udpeget store beskyttede områder, samtidig med ålen beskyttes bedre.
Skrald fra sommerens fester bliver dødsfælder for dyrene27.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerens mange festivaler og udendørsarrangementer betyder hvert år mere skrald i den danske natur. Skraldet skæmmer ikke blot landskabet, men kan også være livsfarligt for vilde dyr. Dyrenes Beskyttelse opfordrer danskerne til at rydde op efter sig, når festen er forbi.
Landbrugets løftebrud: Fortsat 25.000 døde pattegrise om dagen26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal afslører status quo i dansk svineproduktion. Hver dag dør over 25.000 pattegrise i Danmark – det samme niveau som sidste år, trods løfter om forbedringer. Dyrenes Beskyttelse kritiserer den manglende handling og efterlyser konkret regulering frem for frivillige hensigtserklæringer.
Opråb til hundeejere: Disse halsbånd må du ikke længere bruge25.6.2025 14:33:44 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. juli bliver pighalsbånd forbudt for hundeejere i Danmark. Dyrenes Beskyttelse glæder sig over de nye regler og minder om, at stødhalsbånd allerede har været ulovlige i mange år – selvom de stadig formodes brugt i det skjulte.
Pak hækkesaksen væk lidt endnu – og red liv i din have23.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For fugleunger, insekter og pindsvin er haven et sted, hvor de kan finde ro, skjul og føde - men hvert år går de en farlig sommer i møde med skarpe sakse og hækkeklippere. Dyrenes Beskyttelse advarer derfor haveejere imod at klippe hækken for tidligt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum