Danske Medier ansætter Dicle Duran Nielsen som ny administrerende direktør
Danske Medier har fra 1. marts ansat Dicle Duran Nielsen som ny administrerende direktør.
Dicle Duran Nielsen har en lang karriere bag sig i arbejdet med techgiganternes ansvar og sikringen af gode rammevilkår for medlemmer og virksomheder. Senest kommer hun fra en stilling som juridisk og politisk direktør i rettighedsorganisationen Koda.
“Techgiganternes massive indflydelse og de digitale forandringer bliver mere og mere indgribende i samfundet. I en epokegørende tid er det altafgørende at værne om de frie og uafhængige medier, som er med til at sikre den demokratiske samtale og beskytte os alle mod magtmisbrug, misinformation og ekkokamre. Jeg glæder mig derfor meget til at varetage arbejdet i Danske Medier og takker også for tilliden,” udtaler Dicle Duran Nielsen.
Danske Mediers bestyrelsesformand, Christina Blaagaard, er meget glad for, at Dicle Duran Nielsen har påtaget sig opgaven som administrerende direktør:
"Mediernes rolle i et samfund, der i stigende grad er påvirket af techgiganternes indflydelse - både i forhold til det økonomiske økosystem, rettigheder, data og ikke mindst i forhold til demokratiet og publicismens rolle, kræver et Danske Medier, der står stærkt på netop de områder,” siger formanden og uddyber:
”Med Dicle Duran Nielsen som ny direktør for Danske Medier styrkes det arbejde i endnu højere grad. Med en baggrund i rettighedsarbejde og med en dyb forståelse for de nationale og internationale interesser på spil her, kommer Dicle Duran Nielsen med de allerbedste forudsætninger for at fortsætte det gode arbejde, der allerede er i gang. Jeg glæder mig meget til samarbejdet,” lyder det fra Christina Blaagaard.
Dicle Duran Nielsen har før sit virke som juridisk og politisk direktør i Koda også arbejdet som forhandlingschef i Copydan AV-foreningerne samt været advokat med møderet for landsretterne i en længere årrække.
Kontakter
Christina BlaagaardFormand for Danske Medier
Tlf:40343956chb@ing.dkBilleder
Om Danske Medier
Danske Medier er en brancheorganisation for private medievirksomheder. Vores medlemmer tæller 250 lokale og regionale medier, niche- og fagmedier samt landsdækkende dagblade, aviser og netmedier. Vi arbejder for det frie ord, den uafhængige presse og sunde rammevilkår for en pluralistisk mediebranche.
Følg pressemeddelelser fra Danske Medier
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Medier
Ukrainian Media Fund relocates to the Nordics and becomes Ukrainian Media Fund Nordic18.12.2024 11:00:34 CET | Pressemeddelelse
The Ukrainian Media Fund is transitioning from the German Marshall Fund to Nordic leadership. The fund will operate under the new name Ukrainian Media Fund Nordic, which has headquarters in Denmark.
Dansk Online Index udvider med 95 sites og introducerer Netværksliste2.12.2024 11:37:11 CET | Pressemeddelelse
Fra i dag indeholder Dansk Online Index 95 nye sites og en helt ny Topliste kaldet Netværkslisten, som skal tilbyde udbydere af digitale annoncesalgsnetværk at optræde aggregeret. STEP Network fra JFM er indtil videre det første digitale annoncesalgsnetværk på listen.
Medierne besvarer spørgsmål, mens Googles eksperiment fortsætter2.12.2024 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Google har udvalgt Danmark til et eksperiment, som skjuler danske nyheder og medieindhold hos én procent af brugerne. Mens eksperimentet er i gang på dansk jord, får Danske Medier og de danske pressepublikationers kollektive forvaltningsorganisation, DPCMO, løbende spørgsmål og henvendelser, som organisationerne nu besvarer samlet.
Otte principper for fremtidens mediestøtte21.11.2024 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danske Mediers bestyrelse har netop vedtaget otte principper for fremtidens mediestøtte. Principperne er Danske Mediers bidrag til det igangværende arbejde i Kulturministeriets udvalg for fremtidens mediestøtte, som skal komme med anbefalinger til, hvordan det nuværende mediestøttesystem kan moderniseres.
Dagspressens Fond støtter ny specialepris og uddeler 325.000 kroner14.11.2024 11:30:33 CET | Pressemeddelelse
Dagspressens Fond har netop givet bevillinger til projekter på i alt 325.400 kroner. Blandt andet til en ny årlig pris for bedste speciale inden for journalistik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum