Invitation til pressemøde tirsdag den 9. januar klokken 13.00 om regeringens udspil for social- og sundhedsuddannelserne, Forberedt på fremtiden III, som er første del af et ældreudspil, regeringen fremlægger inden længe
Børne- og Undervisningsministeriet inviterer tirsdag den 9. januar klokken 13:00 til pressemøde om regeringens nye udspil for social- og sundhedsuddannelserne. Forberedt på fremtiden III er ét ud af flere udspil om erhvervsuddannelserne og skal sikre flere faglærte til sundhedsvæsenet og ældreplejen.
Med et nyt udspil for social- og sundhedsuddannelser ønsker regeringen at løfte kvaliteten på SOSU-uddannelserne og sikre, at flere vælger og gennemfører en SOSU-uddannelse.
Praktisk
Dato: den 9. januar 2024
Tid: Klokken 13:00
Adgang for journalister: Fra klokken 12:00
Sted: Plejehjemmet Hjortespring, Sennepshaven 4, 2730 Herlev
Tilmelding er påkrævet og skal ske til presse@uvm.dk senest klokken 10.00.
Der skal fremvises gyldigt pressekort.
Deltagere
Børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye
Ældreminister Mette Kierkgaard
Indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde
Nøgleord
Kontakter
Kontakt pressetelefonen på tlf. 2240 0930 for pressehenvendelser til ministeren eller ministeriet.
Eller skriv til presse@uvm.dk
Det er ikke muligt at sende sms'er til pressetelefonen.
Følg pressemeddelelser fra Børne- og Undervisningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børne- og Undervisningsministeriet
Ny trepartsaftale skal sikre mere uddannet personale i landets dagtilbud, ældrepleje og på sygehuse18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har indgået en trepartsaftale med KL, Danske Regioner, FH og FOA, der blandt andet skal styrke kvaliteten i landets dagtilbud, ældrepleje og på sygehuse ved at sikre mere uddannet personale.
Nye tal: Hver femte elev har over ti procent fravær17.12.2025 09:49:06 CET | Pressemeddelelse
Lidt over en femtedel af eleverne i folkeskolen havde mere end 10 procent fravær i skoleåret 2024/25. Det viser nye tal fra Børne- og Undervisningsministeriet.
Nu vender skolebiblioteket tilbage på landets folkeskoler11.12.2025 13:28:13 CET | Pressemeddelelse
Et enigt folketing har i dag besluttet at ændre navnet på de pædagogiske læringscentre på landets folkeskoler tilbage til skolebiblioteker.
Nu får kommuner penge til flere ansatte og lavere forældrebetaling i dagtilbud4.12.2025 18:19:59 CET | Pressemeddelelse
Efter finanslovens forventede vedtagelse i næste uge sender regeringen penge til kommunerne, så der kan ansættes mere pædagogisk personale og samtidig nedsætte forældrebetalingen i dagtilbud.
Flere unge får fritidsjob i ældreplejen og daginstitutioner1.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Antallet af unge, der bliver ansat i en spireordning i ældreplejen og i daginstitutioner, er steget siden 2024.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum