Rundetaarn sætter ny besøgsrekord
2023 har været det bedst besøgte år i Rundetaarns historie. Ikke mindre end 794.101 gæster lagde vejen forbi tårnet i det forgangne år – over 10.000 flere end i det tidligere rekordår 2019.

Rundetaarn har længe været en velbesøgt institution, men 2023 markerer en ny rekord i tårnets historie og det bedst besøgte år nogensinde med et samlet gæstetal på i alt 794.101. Til sammenligning havde tårnet 607.000 gæster i 2022 og 783.493 gæster i rekordåret 2019.
I 2023 er turisterne for alvor vendt tilbage efter en tid præget af coronanedlukninger og restriktioner, men i løbet af året har Rundetaarn også mærket større interesse fra lokale og nationale gæster og nye målgrupper som følge af nye initiativer i programlægning og samarbejder med andre kulturaktører i København. Foruden en stigning i almindelige entrébesøg, hvor turister fortsat udgør langt hovedparten, har året budt på flere velbesøgte arrangementer, foredrag og koncerter, der primært er målrettet danske gæster.
Det høje besøgstal vækker begejstring hos Rundetaarns direktør, Jeanette Bursche, der tiltrådte officielt i foråret 2023. Med næsten 800.000 gæster forventer Rundetaarn at være blandt de bedst besøgte kulturattraktioner i Danmark i 2023. Hun fortæller, at institutionen i de kommende år vil være præget af udvikling, fornyelse og skærpet fokus på den samlede gæsteoplevelse af det gamle tårn:
"Tallet taler for sig selv, men sikke et år! Tak til alle, som besøgte Rundetaarn i 2023, og til personalet, som fik hver en gæst godt igennem porten. Rundetaarns rekordhøje besøgstal forpligter i vores arbejde og mål: Når vi nu tager fat på 2024 er det med større fokus på den gode gæsteoplevelse, forbedrede faciliteter, store vedligeholdsprojekter og ikke mindst et omfattende arbejde med formidling, program og publikumsrejse", udtaler Rundetaarns direktør, Jeanette Bursche.
Kontakter
Rosa LembckeRundetaarn
rl@rundetaarn.dkBilleder
Om Rundetaarn
Med sin karakteristiske Sneglegang er Rundetaarn et af Danmarks mest ikoniske bygningsværker. Tårnet blev opført af Christian IV til Københavns Universitets observatorium i 1642. Rundetaarn rummer i dag også skiftende udstillinger, koncerter og andre aktiviteter i Bibliotekssalen halvvejs oppe i tårnet på etagen over Trinitatis Kirke.

Følg pressemeddelelser fra Rundetaarn
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Rundetaarn
Forsvundne runesten kommer til live i Rundetaarn i ny udstilling20.5.2025 13:53:13 CEST | Pressemeddelelse
Runesten som mælk på køl? Runesten som fake news? Eller som et maleri, en performance eller en musikvideo? Ni samtidskunstnere giver hver deres bud på en fortolkning af de runesten, der gik til i Københavns store brand for knap 300 år siden. Det sker i udstillingen “De Tabte Runesten” i Rundetaarns smukke Bibliotekssal fra den 20. juni til den 24. august.
Det sker i Rundetaarn i løbet af sommeren: Koncerter, stjernebar på toppen og foredrag2.5.2025 11:56:21 CEST | Pressemeddelelse
Rundetaarn er klar med sit eventprogram frem til slutningen af sommeren, og gæsterne kan både glæde sig til muligheden for at blive vist rundt i den gamle lejlighed i tårnet, solnedgang med udsigt over København og en helt særlig koncert i Rundetaarns historiske Biblioteksssal.
Kan kunsten skabe respekt for planeten? Ny udstilling i Rundetaarn13.3.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Fra 4. april til 9. juni danner Rundetaarns smukke Bibliotekssal ramme om udstillingen “TID*MULD*STJERNE”, hvor otte samtidskunstnere undersøger klimakrisen gennem alt fra fund fra Amager Fælled, jordvæsener fra undergrunden og blomstermetaforer til en café i det ydre rum og invasion fra fjerne galakser.
Runesten, DNA og ufortalte historier: Rundetaarn præsenterer årets udstillingsprogram5.2.2025 13:18:21 CET | Pressemeddelelse
I 2025 præsenterer Rundetaarn fem særudstillinger i udstillingsrummet Bibliotekssalen. Årets program udforsker historie og videnskab gennem så forskellige genrer som astrofotografi, genfortolkninger af historiske runesten, klimakunst og krystalliserede aminosyrer.
KOSMOS: Rundetaarn inviterer til astrofestival i historiske rammer19.12.2024 14:31:03 CET | Pressemeddelelse
Fra den 7. februar til den 21. marts bliver Rundetaarn omdannet til et univers af stjernestunder, når festivalen KOSMOS finder sted i Christian IV's gamle observationstårn på Købmagergade. Blandt højdepunkterne er en udstilling af astrofotograf Jakob Arthur Andersen, talks med blandt andre David Arge Klevang, Anja C. Andersen og Frederik Dirks Gottlieb, en hyldest til videnskabens kvinder på Kvindernes Internationale Kampdag, astronomi-gastronomi med Tina Ibsen, et kosmisk kærlighedsevent med Maria Jencel fra "112 for knuste hjerter" og en intimkoncert med jazzduoen Bremer/McCoy.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum